Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδειες Μηχανολογικών - Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;


mechpanos

Recommended Posts

Σωστα. Αλλωστε προσκομίζεις την άδεια άσκησεως επαγγέλματος στα δικαιολογητικά που θέλουν, από την Νομαρχία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κανω και εγω την ερωτηση μου εδω.

Τελικα οι αδειες αυτες χρειαζονται αναγκαστικα; Τι ακριβως ειναι; Οσους ξερω και εχω ρωτησει, οχι μονο δεν τις εχουν βγαλει αλλα οταν τους ρωτησα δεν ηξεραν καν τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω την ερωτηση μου εδω.

Τελικα οι αδειες αυτες χρειαζονται αναγκαστικα; Τι ακριβως ειναι;

 

Με τις άδειες αυτές γράφεσαι στα αντίστοιχα Μητρώα και έχει την δυνατότητα να υπογράφεις τις αντίστοιχες μελέτες, επιβλέψεις κτλ. Για κάποιον λοιπόν που θα ασχοληθεί με τέτοια αντικείμενα, είναι απαραίτητες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άπαξ και γίνει η εγγραφή στο "Βιβλίο Διπλωματούχων Αν. Τεχν. Σχολών ειδ. Μηχανολόγου" και εκδοθεί η "Γενική Άδεια εκτέλεσης Ηλ. Εγκαταστάσεων όλων των ειδικότήτων & κατηγοριών", χρειάζεται να φτιαχθούν νέες σφραγίδες (πέραν αυτής του μηχανικού - 8x3) που να αναγράφουν τους αντίστοιχους αριθμούς αδείας; Αν ναι, τότε ποιες είναι οι προδιαγραφές αυτών των σφραγίδων και που αναφέρεται επίσημα κάτι τέτοιο;

 

Ας απαντήσει όποιος συνάδελφος γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πεί κάποιος πότε του χρειάστηκαν πραγματικά αυτές οι άδειες; Πραγματικά το έχω απορία. . . Σε τι περιστάσεις δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

π.χ. στην Υπεύθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) που καταθέτει ο ηλεκτρολόγος στη ΔΕΗ βάζει τον αριθμό αυτής της άδειας (την άδεια για τα ηλεκτρολογικά).

 

Μην κοιτάς που συνήθως αντι να γράψουν τον αριθμό της άδειας, την κατηγορία της, τη δυναμικότητά της, την ημερομηνία λήξης της οι περισσότεροι μηχανικοί ΚΑΙ εκεί (στο σημείο αυτό) βάζουν την σφραγίδα τους, την 3cm x 8cm, όπου αντί να αναφέρονται όλα αυτά τα στοιχεία της άδειας άσκησης επαγγέλματος ηλεκτρολόγου μηχανικού αναφέρεται μόνο ο Α.Μ. ΤΕΕ.

Αν ήταν στη ΔΕΗ τόσο τυπικοί όσο θα έπρεπε κάτι τέτοιες ΥΔΕ θα έπρεπε να μην τις παίρνουν και να τις γυρνάνε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλά.

 

Παιδια μια ερώτηση,

Κοιταξα στην δομή της νομαρχίας και διευθυνση βιομηχανίας δεν υπάρχει.

Μεταφερθηκε η έκδοση των αδειών στην διευθυνση ανάπτυξης( τμημα αδείων) ή ειναι σε καποιο άλλο τμήμα??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πεί κάποιος πότε του χρειάστηκαν πραγματικά αυτές οι άδειες; Πραγματικά το έχω απορία. . . Σε τι περιστάσεις δηλαδή.

 

Εμένα μου χρειάστηκαν όταν τέθηκα Επιβλέπων Μηχανικός σε Δημόσια Έργα... Τα ζήταγε η Δημόσια Υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και γίνει η εγγραφή στο "Βιβλίο Διπλωματούχων Αν. Τεχν. Σχολών ειδ. Μηχανολόγου" και εκδοθεί η "Γενική Άδεια εκτέλεσης Ηλ. Εγκαταστάσεων όλων των ειδικότήτων & κατηγοριών", χρειάζεται να φτιαχθούν νέες σφραγίδες (πέραν αυτής του μηχανικού - 8x3) που να αναγράφουν τους αντίστοιχους αριθμούς αδείας; Αν ναι, τότε ποιες είναι οι προδιαγραφές αυτών των σφραγίδων και που αναφέρεται επίσημα κάτι τέτοιο;

 

Ας απαντήσει όποιος συνάδελφος γνωρίζει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.