Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδειες Μηχανολογικών - Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;


mechpanos

Recommended Posts

Οταν θα πρέπει να υπογράψεις πιστοποιητικό της ΔΕΗ για κάποιον πελάτη, θα πρέπει να αναφέρεις τον αριθμό αδείας του 2ου χαρτιού, Κατηγορία ΓΕΝΙΚΗ, Ημ.Λήξης "ΧΩΡΙΣ" και Ισχύς Αδείας "Απεριόριστη". Και δεν χρειάζεται ο Μηχανικός να θεωρήσει το γνήσιο της υπογραφής του σε κάποιο Σωματείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση μεταβολής έδρας εκτός νομού αν χρειάζεται ξανά η εγγραφή στα μητρώα της νέας νομαρχίας;

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που είχα κάνει στην προϊστάμενη του τμήματος επαγγελματικών αδειών της διεύθυνσης ανάπτυξης Θεσσαλονίκης, μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση μεταβολής έδρας εκτός νομού αν χρειάζεται ξανά η εγγραφή στα μητρώα της νέας νομαρχίας;

 

Οχι δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

kalispera sas...tha ithela tin boithia sas exw tis adeies boithou elektrologou oles k twra douleuw edw k 4 xronia san sintiritis anelskistirwn.k thelw na bgalw tin adeia ilektrologou na kanw kapoies dikes m douleies sas parakalw as me pei kapoios ti prepei na kanw k ti xreiazete exw faei olo to topo k den bgazw akri ti prepei na kanw..sas euxaristw poli k opoios exei tin kalosini as me steilei sto email m [email protected] sas euxasritw therma.

Link to comment
Share on other sites

apo saloniki eimai...

 

H διεύθυνση ανάπτυξης της (πρώην) νομαρχίας Θεσσαλονίκης στεγάζεται στο διοικητήριο.

δηλ. στο κτίριο του παλιού υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης και νυν γενικής γραμματείας Μακεδονίας-Θράκης (επί της Αγίου Δημητρίου)

 

πληροφορίες υπηρεσίας:

Γενική Δ/νση Ανάπτυξης

Δ/νση Βιομηχανίας & Ορυκτού Πλούτου

Ταχ. Κωδ.: 541 23

Ταχ. Δ/νση: Διοικητήριο

Πληροφορίες: Μ. Κυριακίδου (μπορεί και να έχει αλλάξει!)

τηλέφωνο: 2310 253.520

φαξ: 2310 279.105

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα επαγγελματικών αδειών είναι στην Μοναστηρίου 12. Δεν θυμάμαι όροφο. Το τηλ είναι 2313 325507

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αυτή την περίοδο για τις άδειες. Είμαι νέος μηχανικός και εδώ και μερικούς μήνες και μέλος του ΤΕΕ. Μέχρι τώρα δεν είχα πάρει τις άδειες ως Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης (δικαιούμαι τις ίδιες άδειες που παίρνει και ο Μηχανολόγος) και απ'ότι φαίνεται κακώς δεν τις πήρα. Ρώτησα στην Νομαρχία της περιοχής μου το Τμήμα Επαγγέλματος και μου είπαν ότι από τον Ιούνιο-Ιούλιο περιμένουν κάτι ΠΔ (Προεδρικά Διατάγματα) και δεν ξέρω και εγώ και τι άλλο και ότι αυτή την στιγμή μπορούν να εκδόσουν άδεια μόνο για Ηλεκτρολόγους, Μηχανολόγους και Ναυπηγούς...! Αν δεν κάνω λάθος αυτοί έχουν κατοχυρωμένα τα δικαιώματά τους από το 35... Με λίγα λόγια αλλάζει ο νόμος και δεν μπορούν να μου δώσουν την άδεια.

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Ξέρει κανείς ποιοι νόμοι έχουν αλλάξει και τι ΠΔ θα βγουν;

Είναι έτοιμα και απλώς πρέπει να πέσουν οι υπογραφές και να σταλούν στις Νομαρχίες ή είναι κάποιος σχετικός νόμος που αλλάζει τα επαγγελματικά δικαιώματα σε διαβούλευση;

 

Υ.Γ. Τις παραπάνω ερωτήσεις τις έγραψα και σε ένα άλλο θέμα:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7556&page=2

και τις έκανα αντιγραφή επικόλληση και εδώ. Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.