Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για δημιουργία 2ου μπάνιου -WC


supergalaxy

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι. Πρόκειται σε λίγο καιρό να ανακαινίσω ένα σπίτι που πήρα πρόσφατα και θέλω να προσθέσω ένα 2ο μπάνιο ή έστω ένα WC.

Βάσει της κάτοψης που επισυνάπτω ιδανικά θα ήθελα το μπάνιο εκεί που είναι η κουζίνα και να μεταφέρω την κουζίνα στο μερος που απεικονιζεται η τραπεζαρία πίσω ακριβώς απο το υπάρχον μπανιο οπου εχει λογικά και υδραυλικά , αλλα δεν γνωρίζω εαν έχει αποχετευση για μπάνιο στο μέρος  της κουζίνας.

Εναλλακτικά σκεφτομουν το 2ο μπάνιο  δίπλα ακριβώς απο το υπαρχον μπάνιο στο μέρος οπου απικονίζεται η τραπεζαρια. 

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ή δεν εχω ελπίδα και τι αδεια χρειάζεται για κατι τετοιο? Αδεια μικρής κλιμακας ή οικοδομική αδεια.

Πρόκειται για διαμέρισμα 4ου ορόφου , πολυκατοικια 1972

Ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας 

 

ΚΑΤΟΨΗ_page-0001.jpg

Edited by supergalaxy
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά θα ήταν εύκολο αν απευθύνασταν σε ένα τεχνικό γραφείο που ασχολείται με ανακαινίσεις.

Θα βγάλει τις κατάλληλες άδειες,  θα σας κάνει 3D και κατόψεις και γενικά θα σας βοηθήσει να φτιάξετε το σπίτι όπως το θέλετε. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Ήθελα απλά να ξέρω εαν γινεται κάτι τέτοιο και εαν γίνεται σχετικά εύκολα χωρίς να υπαρξουν κολληματα στη διαδικασία, αδειες κτλ για αυτο είπα να κανω μια ερώτηση εδω

Θα ψάξω να βρω  και κάποια εταιρια.

Να είστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλά το εντοπίσατε ότι το πρόβλημα - ερώτημα είναι αν υπάρχει αποχέτευση για το δεύτερο μπάνιο εκεί που βρίσκεται η κουζίνα, πάντως εναλακτικά το μπάνιο γίνεται εκεί που είναι το υπάρχον από πίσω στην τραπεζαρία με είσοδο μέσα από τον διάδρομο που κινούμαστε να πάμε προς τα υπνοδωμάτια, στην συνέχεια θα μπορούσε και η κουζίνα να μεταφερθεί στον χώρο της τραπεζαρίας, αφήνοντας τον χώρο που βρίσκεται ήδη για τρίτο δωμάτιο ή να παραμείνει στην θέση που φαίνεται σήμερα.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.