Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση αυθαίρετου κατασκευής σε οικόπεδο μεγαλύτερο από το αρχικό


GEORGE SKANAVIS

Recommended Posts

Σε τμήμα καθέτου σε οικισμό έχω διώροφη οικοδομή με άδεια του 2005 . Καθ΄υπέρβαση της οικοδομικής άδειας έχει κατασκευαστεί μια ισόγεια αποθήκη και την οποία θα τακτοποιήσω με τον Ν.4495/2017 . Το πρόβλημα μου  είναι έχουν μεταβληθεί οι διαστάσεις του οικοπέδου και των δύο τμημάτων , καθώς επίσης και το όριο της καθέτου . Συγκεκριμένα έχει μεγαλώσει και τροποποιηθεί ελαφρώς η γεωμετρία στο τμήμα της καθέτου με την κατοικία που εξετάζω σε ποσοστό πολύ μεγαλύτερο του 5%, ενώ έχει μικρύνει λίγο το άλλο τμήμα της καθέτου. Επίσης όπως ανέφερα έχει τροποποιηθεί και λίγο και το κοινό όριο της καθέτου. Αρα συμπερασματικά έχω διαφορά στο τοπογραφικό του 2005 με αυτό του 2022 . Και ενώ μπορώ να τακτοποιήσω την απόσταση της κατοικίας από το όριο της καθέτου σαν κατηγορία 3 του Ν.4495/2017 τι πρέπει  κάνω με το τοπογραφικό. Ολη η διαδικασία γίνεται για να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου που θέλει η συμβολαιογράφος για να τροποποιήσει το τοπογραφικό  και να πουληθεί το αδόμητο τμήμα της καθέτου. Μπορώ να κάνω ηλεκτρονική ενημέρωση ?  Ο νόμος 4759/20 αναφέρει ενημέρωση μόνο όταν για το οικόπεδο έχω μεταβολή στις διαστάσεις του οικοπέδου μέχρι 40εκ. ενώ εγώ έχω μεγαλύτερες . Τι πρέπει να κάνω?

Θεωρούμε ότι το τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια του 2005 είναι λάθος και εμφανίζουμε το σωστο ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.