Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επανέκδοση πιστοποιητικού πληρότητας


Recommended Posts

Το έχω ξανακάνει να ανεβάσω την ίδια αλλά ήταν εντός διμήνου.

Τώρα που έχει λήξει, τυπικά δεν έχω το δικαίωμα. Το λέω με την έννοια ότι ένας κακοπροαίρετος μπορεί να σου δημιουργήσει θέμα. Π.χ. μιλάω με τον αγοραστή ο οποίος κινεί τη διαδικασία και μου ζητάει επανέκδοση ΗΤΚ για λογαριασμό του πωλητή. Αν ανεβάσω την αρχική εξουσιοδότηση του πωλητή χωρίς καν να τον ρωτήσω δεν μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα; Σκέφτομαι λιγο μακρυά αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά που λέμε...

Link to comment
Share on other sites

@giorgosv το πιστοποιητικό έληξε, όχι η εξουσιοδόητηση... επίσης μόνο ο πωλητής μπορεί να αναθέσει την έκδοση, όχι ο αγοραστής.

Τέσπα... εγώ στην ΥΔ ανάθεσης συμπεριλαμβάνω και εξουσιοδότηση για τροποποιήσεις / συμπληρώσεις μέχρι την ολοκλήρωση του σκοπού (π.χ. μεταβίβαση) για να τη χρησιμοποιώ μέχρι τέλους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, κι εμενα ο πωλητης μου εκανε την εξουσιοδοτηση απλα ο αγοραστης ετρεχε τη διαδικασια.

Καλη ιδέα το να βαλεις στην ΥΔ και τις τυχον τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

(έγινε μεταφορά και συγχώνευση μηνυμάτων. Pavlos 33)

Αν κάνει κάποιος ΗΤΚ και  πιστοποιητικό πληρότητας αλλά δεν κάνει μεταβίβαση ,η ΗΤΚ εφόσον δεν γίνεται καμία  μεταβολή ισχύει επ'αοριστον και απλώς γινεται επανέκδοση του πιστοποιητικού πληρώνοντας 20€;

'Οταν λήγει λόγω παρέλευσης των δυο μηνών η επανέκδοση γίνεται με τροποποιητικη και αλλαγή ημερομηνίας αυτοψίας.Σωστά;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@janna Η ΗΤΚ δεν έχει χρονικό όριο λήξης. Το ΠΠΗΤ ισχύει όπως και οι άλλοτε βεβαιώσεις Ν. 4495 άρθρου 83, δηλαδή για 2 μήνες από την ημερομηνία αυτοψίας. Αν παρέλθει το δίμηνο, εισάγεται τροποποιητική καταχώρηση (λόγω αλλαγής ημερομηνίας αυτοψίας) ιδιοκτησίας και μετά την οριστικοποίηση εκδίδεται το ΠΠΗΤ.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και μετα απο χρονια αν θελησει να κανει μεταβιβαση θα εισαγει την τροποποιητικη καταχωρηση .Σωστα;

(Τονισμό στο κείμενο μη ξεχνάς)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα... θέλω να επανεκδόσω το πιστοποιητικό ΗΤΚ για αδόμητο οικόπεδο διότι παρήλθε το διάστημα των 2 μηνών. Επίσης πραγματοποιήθηκε μεταβίβαση στο διάστημα αυτό και επομένως έχουμε νεο ιδιοκτήτη. Μπορώ να το κάνω με τροποποίηση της ιδιοκτησίας ή πρεπει να ζητήσω αρχειοθέτηση και να φτιάξω καινούργια από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.