Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επανέκδοση πιστοποιητικού πληρότητας


Recommended Posts

ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΚ-6/2022


25. Υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας του ΠΠΤΚ, διότι εκ παραδρομής δηλώθηκε 
λάθος τύπος βεβαίωσης; 

Δεν  υπάρχει  δυνατότητα  επεξεργασίας  του  Πιστοποιητικού  Πληρότητας  Ταυτότητας 
Κτιρίου/Διηρημένης ιδιοκτησίας. 
Εφόσον  απαιτηθούν  αλλαγές  στο  Πιστοποιητικό  Πληρότητας,  θα  πρέπει  να  προηγηθεί  η 
εισαγωγή  «Τροποποιητικής  καταχώρισης  της  ιδιοκτησίας»,  όπως  περιγράφηκε  στην 
προηγούμενη ερώτηση (24). 
Μετά την οριστική καταχώριση της Ιδιοκτησίας, για την έκδοση του ΠΠΤΚ επιλέγετε εκ νέου 
τον τύπο βεβαίωσης. Εντός του χρόνου ισχύος του, το ΠΠΤΚ δύναται να εκδοθεί διορθωμένο, 
χωρίς την καταβολή ποσοστού ανταπόδοσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση που οριστικοποιηθεί η ιδιοκτησία και πληρωθούν τα 20€ αλλά δεν προβούμε σε έκδοση πιστοποιητικού πληρότητας εντός διμήνου καθώς δεν είναι έτοιμος ο συμβολαιογράφος θα χρειαστεί να ξανά πληρωθεί το παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

Εντός του διμήνου ισχύος του ΠΠ αν κάνω τροποποίηση (ατελώς) τότε έχω δυνατότητα να δηλώσω νέα ημερομηνία αυτοψίας ώστε η ισχύς του να παραταθεί 2 μήνες απο τη νεα δηλωθείσα ημερομηνία αυτοψίας ? (υποθέτω πως οχι αλλά για επιβεβαίωση παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μοιάζει λογικό κάτι τέτοιο. Από τον συνδυασμό των ερωτοαπαντήσεων του ΤΕΕ Πελοποννήσου με αριθμό 24 και 25, νομίζω ότι εξάγεται το συμπέρασμα, πως δεν θα πληρωθεί  επιπλέον 20-Ευρω μόνο όταν η τροποποιητική καταχώρηση της ΗΤ (για οποιοδήποτε λόγο) γίνει εντός της ισχύος του ΠΗΤ. Με άλλα λόγια, αν πειράξεις την ημερομηνία αυτοψίας (άρα και το χρόνο ισχύος του ΠΗΤ) το λογικό είναι να σε βάζει να ξαναπληρώσεις. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω ότι μπορείς να κάνεις όσες αλλαγές θες και δεν ξαναπληρώνεις εφόσον ΔΕΝ αλλάζει η ημερομηνία αυτοψίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Θέλω να κάνω επανέκδοση πιστοποιητικού πληρότητας (λόγω λήξης της ισχύος των 2 μηνών) για να προχωρήσει ο πελάτης σε πώληση του ακινήτου του. Μου ζητάει μια υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής μηχανικού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι αυτό το έγγραφο; Και αν υπάρχει κάποιο τυποποιημένο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Στο προφίλ σου έχεις δηλώσει Φοιτητής.

Αν είσαι Μηχανικός κάνε διόρθωση στο προφίλ σου και βάλε ειδικότητα για να μπορείς να συμμετέχεις στις ενότητες των Μηχανικών.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

έχω παρόμοιο θέμα με παραπάνω, έληξε το πιστοποιητικό και δεν πρόλαβαν να κάνουν το συμβόλαιο.

Για να κάνω τροποποιητική και να αλλάξω την ημ/νια, ξαναζητάω καινούργια ΥΔ-εξουσιοδότηση απο τον ιδιοκτήτη; (λογικά ναι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.