Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν απαιτείται σφραγίδα και υπογραφή στο πιστοποιητικό πληρότητας; έχει ειπωθεί σε καμία ημερίδα μήπως; η ερώτηση προκύπτει καθώς μετά την έκδοση αρκετών πιστοποιητικων πληρότητας χωρίς σφρ-υπ, μου ζητήθηκε από συμβολαιογράφο να τα υπογράψω - σφραγισω, και ότι ρώτησα από που προκύπτει αυτό, μου αποκρίθηκε από τα σεμινάρια (;) που κάνει το τεε στο σύλλογο τους... Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, scorpylos said:

Γνωρίζει κανείς αν απαιτείται σφραγίδα και υπογραφή στο πιστοποιητικό πληρότητας; 

Nαι απαιτείται! Ως ο αρμόδιος μηχανικός βεβαιώνεις τα "δεδομένα" του πιστοποιητικού ΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά, στο πιστοποιητικό πληρότητας η δυνατότητα που υπήρχε στον τύπο βεβαίωσης του άρθρου 83 για ακίνητο που εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 83 δεν υπάρχει. Δίνονται οι επιλογές, "νόμιμο", "ρυθμισμένο" και "αδόμητο". Ένα κτίσμα προ 55 (το οποίο εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82) σε ποια επιλογή του ΠΗΤ θα αντιστοιχηθεί πλέον;

Στο manual της ΗΤΚ αναφέρεται μεν η αντιστοίχιση με το άρθρο 83 του Ν. 4495 αλλά οι τύποι βεβαίωσης όπως αναφέρω παραπάνω, διαφοροποιούνται

Ο χρήστης εισάγει την ημερομηνία διενέργειας της αυτοψίας στην ιδιοκτησία, επιλέγει τον τύπο βεβαίωσης, όπως περιγράφεται στις  περιπτώσεις α, β ή γ της παραγράφου 2 του άρθρου 83 του Ν. 4495/2017, από τις διαθέσιμες 
επιλογές: 
-  Τύπος 1 (νόμιμο) 
-  Τύπος 2 (ρυθμισμένο) 
-  Τύπος 3 (αδόμητο), 

Η παρ. 2 του άρθρου 83 Ν. 4495 αναφέρει τα εξής:

2.   Με την ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι : 
α)  στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή 
β)  στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινοχρήστων  χώρων  του  ακινήτου,  δεν  έχουν  εκτελεστεί  αυθαίρετες  κατασκευές  καθ’  υπέρβαση  της  δόμησης,  της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια ή, 
γ)   οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89. 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπέθεσα, αλλά δεν έτυχε να εκδώσω Π.Η.Τ οπότε δεν ξέρω αν στο εκδοθέν πιστοποιητικό αναγράφονται τα ίδια με αυτά της περίπτωσης γ του άρθρου 83. Αν έχεις εκδώσει κάποιο και δεν σου κάνει κόπο ανέβασέ το (σβήνοντας προσωπικά στοιχεία). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα με έχει κουφάνει ότι στα δικαιολογητικά που πρέπει να βάλουμε όταν κάνουμε την ΗΤΚ ενός ακινήτου, νομίζω το τελευταίο ζητάνε να βάλουμε μέσα και το πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτότητας του ίδιου ακινήτου. Μα στην ΗΤΚ που ο μηχανικός που θα συνδεθεί μπορεί να δει το πιστοποιητικό ηλεκτρ. Ταυτότητας θέλουν να τους ξαναβάλουμε στην δήλωση του ίδιου συστήματος ένα πιστοποιητικό το οποίο ήδη υπάρχει σε αυτό το σύστημα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι, στο τύπο πιστοποιητικού για προ 1955 κτίρια(με βεβαίωση από πολεοδομία) βάζουμε νόμιμο ή ρυθμισμένο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.