Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Για μένα, σύμφωνα με τις περιγραφές που κάνει δεν είναι 100% ξεκάθαρο ότι υπάρχει συσταθείσα κάθετη, εκτός και αν έχουμε νέα μορφή κάθετης εκ...πλαγίου. Να πάει στο συμβολαιογράφο και να ξεκαθαρίσουν με τον πελάτη του τι ακριβώς έχει.  Τι πάει να πει από τη μια εξ αδιαιρέτου και από την άλλη δικαίωμα ανέγερσης επί διαιρετού τμήματος. Ποιος συμβολαιογράφος έγραφε τέτοιες παπάτζες. Πραγματικά έλεος με τα μαργαριτάρια που συναντάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με το παρακάτω αλλά χωρίς να αναφέρει καθαρά ότι πρόκειται για κάθετη!!!!

image.png.27b86c42d662bf4e40a79649fd21a977.png

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11Αυτό που επισύναψες αναγράφει ρητά ότι πρόκειται για κάθετη. Στο αρχικό ερώτημα δεν αναγράφεται. Γι αυτό λέμε όλοι να επισκεφτεί συμβολαιογράφο για τα περαιτέρω. Δεν βγάζουμε άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχεις προλάβει να δεις από την αρχή τη συζήτηση. Το ερώτημα δεν αφορά το post του @Faethon11. Το αρχικό ερώτημα βρίσκεται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο και σε ευχαριστώ για την επισήμανση...

Σε αυτό ακριβώς αναφερόμουν κι εγώ. Η "αγαπημένη συνομοταξία των συμβολαιογράφων" στην προσπάθειά της να κάνει περισσότερο απαραίτητη την παρουσία της και κάνοντας "πρωτοποριακή" χρήση της ελληνικής γλώσσας, ανακαλύπτει τρόπους, πολλές φορές, να λέει τα ίδια απλά πράγματα με άλλο φρασεολόγιο.... Το κάνει σε πολλές περιπτώσεις....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, δεν γνωρίζω αν είμαι στο κατάλληλο topic αλλά δεν βρίσκω άλλο σχετικό και ζητώ συγνώμη γι αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε διαμέρισμα (γραφείο) πολυκατοικίας (με 45 ιδιοκτησίες !) συνάδελφος έχει κάνει τακτοποίηση με τον 4178/13 και έχει συντάξει δε.δο.τα που κατατάσσει το κτίριο με Υ κατάταξη. Με την εν λόγω τακτοποίηση έγινε συμβόλαιο μεταβίβασης το 2017. Σήμερα καλούμαι να εκδόσω ΗΤΚ διότι ο ιδιοκτήτης που το αγόρασε το 2017 θέλει να το πουλήσει. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 1. Στο σύστημα της ΗΤΚ απαιτείται η σύνταξη ΜΣΕ ; 2. Αυτή θα πρέπει να συνταχθεί από τον μηχανικό που αναλαμβάνει την ΗΤΚ ; Από τον μηχανικό που έκανε την τακτοποίηση; Από οποιονδήποτε; 3. Προφανώς η ΜΣΕ θα αφορά το κτίριο στο σύνολο του ( ;  ) 4. Υπάρχει τρόπος να ενημερωθούμε εάν κάποιος άλλος ιδιοκτήτης διαμερίσματος πολυκατοικίας έχει προβεί στην παραπάνω διαδικασία (λόγω ας πούμε αυθαιρεσιών σε άλλο διαμέρισμα) ; 5. Υπάρχει τρόπος να διαχειριστεί η κατάσταση διαφορετικά και να μην "κολλήσει" ;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά και βλέπω πως άνοιξες ένα μεγάλο θέμα που με καίει και εμένα. Εγώ δεν έχω βέβαια μεγάλο κτίριο με πολλές ιδιοκτησίες που να ανήκουν σε πολλούς γιατί εκεί περιπλέκεται το θέμα και σωστά σκέφτηκες αν την έχει κάνει άλλος την ΜΣΕ για το κτίριο, θα πρέπει να αναζητήσεις, καταρχήν κάνε μια έρευνα, αν έχει καταχωρηθεί το οικόπεδο στο σύστημα με την ΗΤ. Αν το βρεις, δες -αν μπορείς να το δεις, δεν ξέρω αν γίνεται σίγουρα- αν έχουν καταχωρηθεί άλλα διαμερίσματα από το κτίριο για δημιουργία ΗΤ. 1, ΑΥΤΌ να κρατήσουμε μια γνώση. 2) προχωράς στον ιδιοκτήτη και ρωτάς αρχικά αυτόν και άλλον από το κτίριο- αν ξέρεις άλλον, άλλους αν έχουν κάνει ρυθμίσεις, ΗΤΚ?
Κατόπιν δεν ξέρω αν με τον 4178 ο μηχανικος ειχε υποχρέωση να βάλει ΜΣΕ σε διάστημα 5 ετών από πότε? Δεν το ξέρω αυτό ακριβώς. Στην ΗΤ ίσως να υπάρχει η δυνατότητα να εκδώσεις την ΗΤ χωρίς να έχει περάσει στο σύστημα με τις ρυθμίσεις η ΜΣΕ, να μπορείς να εκδώσεις την ΗΤ. Αλλά είναι αυτό σωστό??
Θα δούμε τι θα μας πούνε και οι άλλοι στην συνέχεια
τώρα αν υπάρχει υποχρέωση να μπει η ΜΣΕ στην δήλωση ρύθμισης αυθαιρέτων μπαίνει αυτή, οχι στην ΗΤ, το ποιανού είναι η υποχρέωση να την βάλει. Παρουσιάζονται οι απαντήσεις, αυτού που την πληρώθηκε, αυτού που του ανατέθηκε με αμοιβή που έχει συμφωνήσει. Οπότε μετά παρουσιάζεται η ευθήνη. Την είχε αναλάβει και δεν την έκανε?. Σε κάθε περίπτωση, θα μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη σου γιατί αυτός είναι ο πελάτης σου και αν έχεις δικαίωμα, γνώση, μπορείς να την κάνεις εσύ, την αναλαμβάνεις, την φτιάχνεις, την πληρώνεσαι και τελικά πήγες να κάνεις μια ΗΤ, κοίτα που μπορείς να κάνεις και μια ΜΣΕ η οποίες νομίζω ότι έχουν και μια καλή αμοιβή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arche said:

να είσαι καλά και βλέπω πως άνοιξες ένα μεγάλο θέμα που με καίει και εμένα. Εγώ δεν έχω βέβαια μεγάλο κτίριο με πολλές ιδιοκτησίες που να ανήκουν σε πολλούς γιατί εκεί περιπλέκεται το θέμα και σωστά σκέφτηκες αν την έχει κάνει άλλος την ΜΣΕ για το κτίριο, θα πρέπει να αναζητήσεις, καταρχήν κάνε μια έρευνα, αν έχει καταχωρηθεί το οικόπεδο στο σύστημα με την ΗΤ. Αν το βρεις, δες -αν μπορείς να το δεις, δεν ξέρω αν γίνεται σίγουρα- αν έχουν καταχωρηθεί άλλα διαμερίσματα από το κτίριο για δημιουργία ΗΤ. 1, ΑΥΤΌ να κρατήσουμε μια γνώση. 2) προχωράς στον ιδιοκτήτη και ρωτάς αρχικά αυτόν και άλλον από το κτίριο- αν ξέρεις άλλον, άλλους αν έχουν κάνει ρυθμίσεις, ΗΤΚ?
Κατόπιν δεν ξέρω αν με τον 4178 ο μηχανικος ειχε υποχρέωση να βάλει ΜΣΕ σε διάστημα 5 ετών από πότε? Δεν το ξέρω αυτό ακριβώς. Στην ΗΤ ίσως να υπάρχει η δυνατότητα να εκδώσεις την ΗΤ χωρίς να έχει περάσει στο σύστημα με τις ρυθμίσεις η ΜΣΕ, να μπορείς να εκδώσεις την ΗΤ. Αλλά είναι αυτό σωστό??
Θα δούμε τι θα μας πούνε και οι άλλοι στην συνέχεια
τώρα αν υπάρχει υποχρέωση να μπει η ΜΣΕ στην δήλωση ρύθμισης αυθαιρέτων μπαίνει αυτή, οχι στην ΗΤ, το ποιανού είναι η υποχρέωση να την βάλει. Παρουσιάζονται οι απαντήσεις, αυτού που την πληρώθηκε, αυτού που του ανατέθηκε με αμοιβή που έχει συμφωνήσει. Οπότε μετά παρουσιάζεται η ευθήνη. Την είχε αναλάβει και δεν την έκανε?. Σε κάθε περίπτωση, θα μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη σου γιατί αυτός είναι ο πελάτης σου και αν έχεις δικαίωμα, γνώση, μπορείς να την κάνεις εσύ, την αναλαμβάνεις, την φτιάχνεις, την πληρώνεσαι και τελικά πήγες να κάνεις μια ΗΤ, κοίτα που μπορείς να κάνεις και μια ΜΣΕ η οποίες νομίζω ότι έχουν και μια καλή αμοιβή. 

Αν έχω καταλάβει καλά για την συγκεκριμένη δήλωση αυθαιρέτου με τον 4178/13 (αφορούσε κλείσιμο Η/Χ) σε οριζόντια με χρήση γραφείου, δεν απαιτούνταν ΜΣΕ αλλά δελτίο δομικής τρωτότητας όπως κι έγινε. Αλλά σήμερα στην καταχώριση πράξεων στο σύστημα της ΗΤΚ, στην καρτέλα των πράξεων, καταχωρώντας την δήλωση 4178, στον στατικό έλεγχο αυτής υπάρχει η επιλογή ''ΔΕΔΟΤΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΥΨΗΛΗ (ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΣΕ)''. Κι εκεί είναι που έχω κολλήσει και ψάχνω να βρω πως πρέπει να προχωρήσω. Επίσης για το εν λόγω ακίνητο έχει γίνει άλλη μια καταχώριση οριζόντιας στο σύστημα της ΗΤΚ αλλά δυστυχώς αυτό το υπέροχο σύστημα δεν μας επιτρέπει να δούμε ούτε ποιος συνάδελφος έκανε την καταχώριση, ούτε και τι ανέβασε.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις ως αυθαιρεσία μόνο το κλείσιμο Η/Χ το ΔΕΔΟΤΑ δεν μπορεί να χαρακτηρίζει το κτίσμα ως Υψηλής τροτώτητας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.