Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τίτλοι & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κατά καιρούς κάνει αρκετά τοπογραφικά διαγράμματα και έχω εκδόσει βεβαιώσεις νομιμότητας για αγροτεμάχια η οικόπεδα για τα οποία οι ιδιοκτήτες δεν είχαν τίτλο κτήσης.

Οποτε σε ένα συμβόλαιο επικαλούνταν χρησικτησία πληρώνοντας τον αντίστοιχο φόρο και ταυτόχρονα μεταβίβαζαν πχ στα παιδιά τους.

Τωρα διαβάζω σε διαφορά μέρη ότι ότι απαγορεύεται να βγάλουμε ΗΤΚ αν δεν έχει τίτλο ο ιδιοκτήτης. Ότι θα πρέπει πρώτα να πάνε δικαστικά και να αποκτήσουν τίτλο και μετά να προχωρήσουν σε μεταβίβαση και έκδοση ΗΤΚ.

Ποια είναι η άποψη σας πάνω σε αυτό;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η όλη συζήτηση έχει ξεκινήσει να εστιάζεται στο ότι στον πίνακα ιδιοκτησίας υπάρχει πεδίο για καταχώρηση τίτλου και στοιχείων εκδότη τίτλου (συμβολαιογράφου). Αναφορικά με τα τοπογραφικά που συνέτασσες, πως ακριβώς αποδείκνυες το χρόνο δημιουργίας του γηπέδου, ο οποίος χρειάζονταν για να δηλώσεις εαν ένα γήπεδο ήταν άρτιο  κατά παρέκκλιση ως προυφιστάμενο του 2003 (έστω με Ε>4.000 τμ) και έστω ότι είχες περίπτωση οπου ο θάνατος του κληρονομούμενου είχε συντελεστεί μετά τις 31/12/2003;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα κατά κανονα άρτια δεν είχα θέμα. Τα υπόλοιπα από την στιγμή που δεν είχαν τίτλο δεν είχαν και παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα κατά κανόνα άρτια, εννοείς αυτά που είχαν δημιουργηθεί μετά την 31/12/2003 και είχαν πρόσωπο 25 μ σε αναγνωρισμένο προ 23 δρόμο ή τα παρόδια με Ε>4000 τμ, π=45, β=50 και πρόσωπο σε εθνική, επαρχιακή κλπ. Τα προ 31/12/03 όταν δεν είχες τίτλο πως βεβαίωνες την κατά παρέκκλιση αρτιότητα ότι δηλαδή ήταν άρτια ως προϋφιστάμενα του 2003; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγάλω ηλ. ταυτότητα σε ακίνητο πελάτισσάς μου που έχει προσύμφωνο αγοράς; Τι χρειάζεται για να κάνει οριστικό συμβόλαιο με αυτοσύμβαση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ναι, θα αναφερθει στο προσυμφωνο με βαση το οποιο εδω και χρονια το δηλωνει στο Ε9

καθ' υποκατασταση του πωλητη εργολαβου, οπως αναφερει με λεπτομερειες στο σημειο για την αυτοσυμβαση και πώς γινεται.

Και στην τακτοποιηση εβαλαν μονον τον εργολαβο,

απλα διοτι δεν το ηξεραν...

Αλλα λυναμε το προβλημα με το δικαιωμα του αγοραστη να προβαινει στο ονομα του εργολαβου σε ολες τις απαραιτητες ενεργειες εναντι του οικοπεδουχου προς συνταξη συμβολαιου,

οι οποιες ενεργειες του εχουν εκχωρηθει με το προσυμφωνο.

Αρα, παει με το δικο του ονομα

Το ιδιο κανουμε και επι αγορας με προσυμφωνο απο ιδιωτη

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πελάτης μου έχει λάβει στα χέρια του Πρακτικό Συμβιβαστικής Επίλυσης Διαφοράς ΑΡΘ.214Α Κ.ΠΟΛ..Δ, μέσω του οποίου μετά από αγωγή ο Ειρηνοδίκης αποφάσισε οτι ο γείτονας αναγνωρίζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς του πελάτη μου και σύμφωνα με την απόφαση αυτή ο ενάγοντας (πελάτης μου) είναι απόλυτος και αποκλειστικός κύριος του ακινήτου στο οποίο θα βγει Η.Τ.Κ.
Η απόφαση αυτή σύμφωνα με το δικηγόρο δε  μπορεί να μεταγραφεί στο Υποθηκοφυλακείο και με βάση αυτή θα πρέπει να προχωρήσω στη συμπλήρωση ΗΤΚ.
Μπορεί να γίνει αυτό; Κάτι δε μου αρέσει...

Το ΤΕΕ πέρα από το email έχει και τηλεφωνική υποστήριξη επί νομικών θεμάτων της ΗΤΚ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα, υπαρχει πρακτικο συμβιβασμου, επίσημο.

Προφανως η αποφαση/πρακτικο  δεν μεταγραφεται ετσι οπως ειναι.

Η  διαδικασια ειναι

[ ν. 4495, αρθρο 83 παρ.1]

α] εκδοση τελεσιδικης δικαστικης αποφασης ή πρακτικου

β] τακτοποιηση αυθαιρεσιων απο τον νομιμο κυριο

γ] ταυτοτητα

δ] μεταγραφη

Οποιος,  μετα ταυτα, "αρνειται", υποχρεουται να διατυπωσει γραπτως την αρνηση του.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.