Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τίτλοι & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

1 hour ago, the_topo said:

Καλημέρα σας,

Σε γήπεδο αδόμητο εκτός σχεδίου το οποίο δεν έχει τίτλο αλλά υπάρχει κτηματολογικό φύλλο με τρόπο κτήσης 'χρησικτησία' και κυριότητα 100% στο πελάτη μου εκδίδω κανονικά ΗΤ? 

Αν ναι, υπάρχει κάποιος 'μπούσουλας' σχετικά με το πως συμπληρώνουμε την ΗΤ ή απλώς αντί για τίτλο στα γενικά έγγραφα ανεβάζουμε το απόσπασμα του κτηματολογίου?

Η συμπλήρωση της καρτέλας τίτλοι ιδιοκτησίας είναι προαιρετική ( και χωρίς συμπλήρωση τίτλων εκδίδεται η HTΚ  ).   Δεν προκύπτει από το νόμο τέτοια υποχρέωση , όπως προαναφέρουν σχετικά  και ο Pavlos33 και ο DimitrisGM.  Δες τα προηγούμενα post .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Σε κτίριο όπου γίνεται σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μου ζητά η συμβολαιογράφος ΗΤΚ με την υφιστάμενη κατάσταση (όλο το κτίριο εξ' αδιαιρέτου) και ΗΤΚ με την σύσταση οριζοντίου που θα γίνει.  Όταν κάνουμε ΗΤΚ για οριζόντιες ιδιοκτησίες πρέπει να βάλουμε αριθμό σύστασης και στοιχεία εκδότη ωστόσο το συμβόλαιο δεν έχει υπογραφεί ακόμη. Πως το χειριζόμαστε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κατά αντιστοιχία με την περίπτωση της ερωτοαπάντησης 28

28. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική 
πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση;  


Αρχικά  καταχωρίζετε  ΗΤΚ  για  το  σύνολο  του  οικοπέδου,  σύμφωνα  με  την  ισχύουσα 
κατάσταση.  Παράλληλα,  εισάγετε  ξεχωριστά  οικόπεδα  στο  Μητρώο,  ώστε  να  συνταχθούν 
τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από 
την  κατάτμηση.  Στην  Τεχνική  περιγραφή  των  προς  δημιουργία  οικοπέδων  εξηγείτε  την 
περίπτωση  και  εισάγετε  το  σχόλιο  «Η  ΗΤΚ  συντάσσεται  υπό  την  αίρεση  της  μεταγραφής-
καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία». 

Μετά  τη  μεταγραφή  του  συμβολαίου,  θα  πρέπει  να  αρχειοθετηθεί  η  ΗΤΚ  του  αρχικού 
οικοπέδου, με αποστολή e-mail στο [email protected].  
Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από 
την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να 
διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

GeorgePi πιστευω ότι αρμόδιος για να σου απαντήσει ειναι ο ίδιος ο συμβολαιογράφος, αν το αφήσεις κενά ΠΠΗΤΚ θα βγει, θα το δεχτεί όμως? Θα δυαμαρτυρεται παλι? Για αυτό σου λέω ότι καλυτερα ρώτησε την ιδια

...Pavlos 33 γράψαμε και δημοσιεύσαμε ταυτόχρονα, παρότι βλέπω σύνθετη την διαδικασία που λες στον ερωτών, Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, αν φτιάξει την πρώτη ΗΤ δεν μπορεί να τροποποιήσει αυτή και να γράψει αριθμό συμβολαίου μετά?

 

ΩΠ! Αρνητική γιατί? Νόμιζα ότι η εγγραφή του συμβολαίου είναι προαιρετική 

Edited by Arche
συμπληρωσα εστρεροκλαφο
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Arche said:


...Pavlos 33 γράψαμε και δημοσιεύσαμε ταυτόχρονα, παρότι βλέπω σύνθετη την διαδικασία που λες στον ερωτών, Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, αν φτιάξει την πρώτη ΗΤ δεν μπορεί να τροποποιήσει αυτή και να γράψει αριθμό συμβολαίου μετά?

Όταν αλλάζει ριζικά το καθεστώς του ακινήτου (από πρώην αυτοτελές κτίριο γίνεται κτίριο με διηρημένες ιδιοκτησίες) θα πρέπει η αρχική Η.Τ να αρχειοθετηθεί καθώς δεν ανταποκρίνεται πλέον στην σημερινή κατάσταση. Τροποποίηση θα κάναμε για παράδειγμα, αν πουλούσαμε μια οριζόντια ιδιοκτησία, οπότε ο νέος ιδιοκτήτης (μέσω του μηχανικού του) θα έκανε τροποποίηση για να βάλει τα δικά του στοιχεία ως υπόχρεος και να συμπληρώσει τα στοιχεία της πράξης.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Pavlos33 said:

Κατά αντιστοιχία με την περίπτωση της ερωτοαπάντησης 28

28. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική 
πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση;  


Αρχικά  καταχωρίζετε  ΗΤΚ  για  το  σύνολο  του  οικοπέδου,  σύμφωνα  με  την  ισχύουσα 
κατάσταση.  Παράλληλα,  εισάγετε  ξεχωριστά  οικόπεδα  στο  Μητρώο,  ώστε  να  συνταχθούν 
τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από 
την  κατάτμηση.  Στην  Τεχνική  περιγραφή  των  προς  δημιουργία  οικοπέδων  εξηγείτε  την 
περίπτωση  και  εισάγετε  το  σχόλιο  «Η  ΗΤΚ  συντάσσεται  υπό  την  αίρεση  της  μεταγραφής-
καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία». 

Μετά  τη  μεταγραφή  του  συμβολαίου,  θα  πρέπει  να  αρχειοθετηθεί  η  ΗΤΚ  του  αρχικού 
οικοπέδου, με αποστολή e-mail στο [email protected].  
Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από 
την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να 
διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη.  

Pavlos33 δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν ταυτόχρονα οι πράξεις .

Στην Παρουσίαση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίων (ΤΕΕ Τρίπολη 05.05.2022) στο 1:16:00

https://www.youtube.com/watch?v=hatcwORQ5wI&t=2308s

αναλύεται η διαδικασία με 2 ξεχωριστές πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

@venezia Ας υποθέσουμε ότι γίνεται σε δυο φάσεις, με την πρώτη φάση να αφορά την Η.Τ για ολόκληρο το κτίριο ως αυτοτελές και σε δεύτερη φάση, να συντάσσονται τόσες ΗΤ όσες και οριζόντιες που πρόκειται να συσταθούν, οπότε και στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να καταγραφεί η επιφύλαξη σύμφωνα με το λεκτικό της ερωτοαπάντησης, αφού και πάλι δεν έχουν ακόμη συσταθεί οι διηρημένες ιδιοκτησίες. Νομίζω το ίδιο πράγμα είναι αφού σε κάθε περίπτωση η αρχική ΗΤ θα πρέπει να αρχειοθετηθεί. Συμφωνώ με ότι ανέφερε ο arche παραπάνω ότι επιβάλλεται σε τέτοιες σύνθετες ΗΤ να γίνεται πρώτα συζήτηση με τον συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα

πελάτης μου ζητάει την έκδοση ΗΤ σε ακίνητο (αδόμητο οικόπεδο) με σκοπό την μεταβίβαση. Ωστόσο, στο κτηματολόγιο το οικόπεδο φαίνεται ως ιδιοκτησία του Ελληνικού Δημοσίου. Υποθέτω ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα αν δεν ξεκαθαρίσει πρώτα το ιδιοκτησιακό, σωστά;

Επίσης, σχετικό-άσχετο ερώτημα: σε αδόμητα οικόπεδα για την έκδοση της ΗΤ απαιτείται σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος για την πιστοποίηση της επιφάνειας; Ή απλά πιστοποιείται ότι είναι αδόμητο (όπως παλιά με τις βεβαιώσεις του Ν.4495/2017)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.