Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τίτλοι & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλή σας ημέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Μια πελάτισσά μου ως τίτλο ιδιοκτησίας για ένα κληροτεμάχιο έχει μια δήλωση χρησικτησίας από την εφόρια. Μίλησα με τη συμβολαιογράφο της, για να εκφράσω τον προβληματισμό μου ως προς αυτό τον "τίτλο" και μου είπε πως άλλοι συνάδελφοι τον δέχονται. Τι να κάνω;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εσενα δεν σε απασχολει η "κυριοτητα"

....περι αυτης θα κρινει ο δικηγορος

Αλλα, σε αφορα το ετος δημιουργιας, ωστε να μπορεις να βεβαιωσεις οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

Αν προκειται για χρησικτησια σε ολοκληρο, προφανως καλυπτεσαι

Αν αφορα σε "τμημα"...αυτο  ειναι ενα θεμα προς διερευνηση.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δικηγόρος, αυτό είναι το θέμα. Ως προς την αρτιότητα, δεν τίθεται θέμα είναι ελαιώνας εκτός σχεδίου, μη άρτιο. Θέλει να το μεταβιβάσει, οπότε χρειάζεται από εμένα ΗΤΚ για αδόμητο. Η συμβολαιογράφος μου λέει ότι άλλοι συνάδελφοι το δέχονται και την βγάζουν αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Θεωρώ ότι με κάποιον τρόπο πρέπει να "δημιουργηθεί" τίτλος ιδιοκτησίας. Το ερώτημα μου είναι: δέχομαι την δήλωση χρησικτησίας(μόνο στην εφορία, χωρίς δικαστική απόφαση) για τίτλο ιδιοκτησίας για να κάνω ΗΤΚ? Εσείς τι θα κάνετε σε αντίστοιχη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, ο  δικηγορος θα εξηγουσε στα "δικηγοριστικα" τι σημαινει χρησικτησια και τι "κινδυνο" διατρεχει ο αγοραστης.

Εσυ, τι να εξηγεις οτι η χρησικτησια γινεται κατα δηλωση  απο τον πωλητη, ειναι  πρωτοτυπος τροπος κτησης κυριοτητας, αλλα μπορει να προσβληθει.[ ειναι σαν να εξηγω εγω το...ερκερ...:sad:]

Ουτε ειναι επιχειρημα οτι ο πωλητης  "πληρωσε την εφορια αρα ειναι δικο του."

Σωστα πληρωσε διοτι, οταν το "απεκτησε" δεν πληρωσε ΦΜΑ...και πληρωνει τωρα.

Και, τελικα, αφου δεν τιθεται θεμα αρτιοτητας, δεν εχεις προβλημα.

Εχεις ενα θεμα με την τακτοποιηση. Το αρθρο 99  [αφου το αλλαξαν 3-4 φορες]  δεν προβλεπει τπτ για τον "νομεα". Ζηταει τον ιδιοκτητη.

Τι δουλεια εχεις εσυ να ελεγξεις εαν ειναι πραγματι  αυτος ο ιδιοκτητης και με ποια κριτηρια;

Θα έλεγα, παρε την δηλωση του ΕΚ και τις δυο ενορκες βεβαιωσεις που εχει καταθεσει και αποφασισε "εν  ηρεμία"

Αλλα, εχεις και το θεμα της ηλεκτρικης ταυτοτητας ελαιωνος...

Πού, στα αρθρα 52-62 του4495 λεει ποιος δικαιουται και σε ποιον απαγορευεται;;...

Ομοιως, πού  γραφει κατι σχετικο  στο ΦΕΚ Β 334/21

ή, πού στο μανιουαλ υπαρχει κατι σχετικο

ή,  εάν σε καποιο σεμιναριο εχουν αναφερει οι "ειδικοι" κατι σχετικο...

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 
Ήθελα να ρωτήσω εάν η ένορκη βεβαίωση γίνεται δεκτή στην ΗΤΚ για εξοικονομώ.
Και δεύτερον εάν όχι αν υπάρχει κάποια εναλλακτική που μπορεί να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα ώστε να είναι εντός της προθεσμίας της 19 Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τίτλο δεν έχεις ιδιοκτήτη και προφανώς δεν έχεις κάποιον να σου υπογράψει Υ.Δ ανάθεσης για την ΗΤΚ. Υπάρχει ζήτημα με αυτά που έχουν δηλωθεί στο κτηματολόγιο με επίκληση χρησικτησίας. Είχε γίνει αναφορά και στην ημερίδα των συμβ/φων και μάλλον θα τα μαζέψουν όλα σε κάποια επόμενη τροποποίηση του νόμου. Προς το παρόν όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνο με ένορκη βεβαίωση (τώρα για το πρόγραμμα επειδή δεν το δουλεύω δεν ξέρω τι ζητάει συγκεκριμένα, αλλά οι βασικές αρχές παραμένουν ίδιες ανεξαρτήτως προγράμματος).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην κοινότητα.Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

θέλω να εκδόσω ΗΤΚ για ισόγεια κατοικία στα πλαίσια του εξοικονομώ 2021. Ο τίτλος ιδιοκτησίας του οικοπέδου αναφέρει 5500 τμ. Πριν 2 χρόνια ο ιδιοκτήτης σε συννενοηση με τον δικηγόρο του συνέταξαν ενορκη βεβαιωση στην οποία αναφέρεται 7000 τμ το οικόπεδο (δεν αναφέρουν μονο τα επιπλεον 1500 τμ αλλα το συνολο του οικοπεδου ως 7000 τμ). Από όσο γνωρίζω το κτηματολόγιο στην φαση ανάρτηση το χει καταχωρημένο 6740 (δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια κτηματογράφησης στην εν λόγω περιοχή). Μπορώ να εκδόσω ΗΤΚ αναφέροντας και συμβόλαιο και την ενορκη? Ειναι δεκτη η ενορκη βεβαιωση για τμήμα τεμαχιου??? 

αναφέρω οτι πρόκειται για εκτος σχεδιου/οικισμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 11:55 ΠΜ, dimitris GM said:

αν καταλαβα καλα, υπαρχει πρακτικο συμβιβασμου, επίσημο.

Προφανως η αποφαση/πρακτικο  δεν μεταγραφεται ετσι οπως ειναι.

Η  διαδικασια ειναι

[ ν. 4495, αρθρο 83 παρ.1]

α] εκδοση τελεσιδικης δικαστικης αποφασης ή πρακτικου

β] τακτοποιηση αυθαιρεσιων απο τον νομιμο κυριο

γ] ταυτοτητα

δ] μεταγραφη

Οποιος,  μετα ταυτα, "αρνειται", υποχρεουται να διατυπωσει γραπτως την αρνηση του.

Και εγώ το ίδιο κάνω τώρα, σε δικαστική απόφαση χρησικτησίας.

Αλλά θα βρεθεί και κάποιος που θα πει "μα δεν έχει τίτλο, πως κάνεις ΗΤΚ???"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι πρεπει να ισχυει αυτο

Στην Τεχνική περιγραφή των προς δημιουργία οικοπέδων εξηγείτε την
περίπτωση και εισάγετε το σχόλιο «Η ΗΤΚ συντάσσεται υπό την αίρεση της μεταγραφής-
καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου [υπ΄αριθ.....απόφαση]

από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία».
Μετά τη μεταγραφή του συμβολαίου,[αποφασης]  θα πρέπει να αρχειοθετηθεί η ΗΤΚ του αρχικού
οικοπέδου, με αποστολή
e-mail στο e-building@central.tee.gr.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.