Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τροποποίηση σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

σωστα,

απαξ υπαρξει μια συσταση σε μια μεταβιβαζομενη ΟΙ, υπαγεται και ολη η υπολοιπη οικοδομη.

 Με βαση τα οσα ειπαν,

υπαρχει μια ΟΙ που μεταβιβασθηκε με τα δικα της χιλιοστα

και ολη η υπολοιπη οικοδομη  αποτελει μια ΟΙ με τα δικα της χιλιοστα

ανηκει σε εναν [δεν το ειχα προσεξει]....

Καλον θα ηταν να δουμε το Ε9 και το ΕΚ...τι δηλωσε και πώς θα ξεμπλεξει με τα μικτα/καθαρα/οροφο κλπ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση

Σε κτίριο πολλών οριζόντιων, ενός ιδιοκτήτη έχω κάνει ρύθμιση 4495.

Στο ισόγειο, τμήμα κοινόχρηστου χώρου και 2 οριζόντιες (αποθήκες) έχουν μετατραπεί σε 1 διαμέρισμα. 

Θέλουν να κάνουν τροποποίηση σύστασης που να αποτυπώνει την αλλαγή αυτή,καθώς και την κατάργηση του μελλοντικού ορόφου (δεν υπάρχει διαθέσιμος ΣΔ) και έπειτα γονική παροχή. Για να γίνει αυτό 

  • Καταχωρώ στο σύστημα τις ν οριζόντιες της ισχύουσας σύστασης + τα κοινόχρηστα με της μεταβολές τους λόγω 4495
  • Εκδίδω πιστοποιητικό πληρότητας για κάθε οριζόντια
  • Συντάσσω νέο πίνακα ΟΙ όπου οι ιδιοκτησίες είναι λιγοτερες γιατι οι 2 αποθήκες του ισογείου+τμήμα κοινοχρήστων έγιναν μια νέα οριζόντια και η πρόβλεψη που υπήρχε καταργειται αφου δεν υπάρχει συντελεστης
  • Γίνεται η νέα σύσταση

Το θέμα είναι ότι απο ν οριζόντιες που υπάρχουν σήμερα, θα δημιουργηθουν ν-2 με την τροποποίηση της σύστασης

Πως καταχωρούνται οι νέες οριζόντιες στο σύστημα της ΗΤΚ ? Πρέπει να μπω στο οικόπεδο και να σβήσω οριζόντιες ? Γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω κάνει .. αλλά νομίζω ότι πρώτα πρέπει να συντάξεις Η.Τ για όσες Ο.Ι έχεις σήμερα +τα κοιν/στα και

μετά θα συντάξεις Η.Τ για τις νέες Ο.Ι 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

s

On 9/6/2022 at 6:37 PM, ΚΑΝΑ said:

δεν το έχω κάνει .. αλλά νομίζω ότι πρώτα πρέπει να συντάξεις Η.Τ για όσες Ο.Ι έχεις σήμερα +τα κοιν/στα και

μετά θα συντάξεις Η.Τ για τις νέες Ο.Ι 

Ναι, εκει στο μετά θα σβήσω όσες ΟΙ θα έχουν πλέον καταργηθεί ?

Εισάγω ΟΙ, της βγάζω βεβαίωση και μετα την σβήνω ? Γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

δες την σχετικά κατά κάποιο τρόπο ερώτηση 28

28. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση;
Αρχικά καταχωρίζετε ΗΤΚ για το σύνολο του οικοπέδου, σύμφωνα με την ισχύουσα κατάσταση. Παράλληλα, εισάγετε ξεχωριστά οικόπεδα στο Μητρώο, ώστε να συνταχθούν τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από την κατάτμηση. Στην Τεχνική περιγραφή των προς δημιουργία οικοπέδων εξηγείτε την περίπτωση και εισάγετε το σχόλιο «Η ΗΤΚ συντάσσεται υπό την αίρεση της μεταγραφής-καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία».
Μετά τη μεταγραφή του συμβολαίου, θα πρέπει να αρχειοθετηθεί η ΗΤΚ του αρχικού οικοπέδου, με αποστολή e-mail στο [email protected].
Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω κάνει ταυτότητα για σύσταση σε 2 όροφη μονοκατοικία και τώρα πρέπει να γίνει γονική παροχή, οι ιδιοκτησίες είναι 2 διαμερίσματα στο ισόγειο, 1 στον όροφο και το δικαίωμα υψούν. Οπότε συνολικά θα κάνω 5 ταυτότητες; 3 για τις οριζόντιες, 1 για το υψούν και 1 για τα κοινόχρηστα;

Link to comment
Share on other sites

@italian αφού καταχωρήσεις το οικόπεδο, προχωράς στην καταχώρηση καθεμίας ιδιοκτησίας συν μία για τα κοινόχρηστα.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω μια υπόθεση για γερούς λύτες.

Καλούμαι να εκδώσω ΗΤΚ σε διαμέρισμα στο οποίο είχα κάνει στο παρελθόν τακτοποίηση για αυθαίρετο διαχωρισμό ιδιοκτησιών.

Η άδεια έδειχνε ένα διαμέρισμα, η σύσταση έδειχνε επίσης ένα, αλλά στην πραγματικότητα υπήρχαν 2 διαμερίσματα.

Σήμερα ο ένας ιδιοκτήτης που έχει το 50% θέλει να μεταβιβάσει το ποσοστό του στον άλλο. Τροποποίηση της σύστασης δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής.

Τα ερωτήματά μου ειναι τα εξής:

1. Θεωρώ λάθος να προχωρήσω σε ΗΤΚ, ακόμη και αν έχουν ρυθμιστεί οι χώροι, από τη στιγμή που το περίγραμμα της οριζόντιας ιδιοκτησίας αντιστοιχεί στην πράξη σε 2 ανεξάρτητες λειτουργικά ιδιοκτησίες. Για να διορθωθεί αυτό όμως απαιτείται ΗΤΚ επομενως μπαινω σε ενα φαυλο κύκλο. Υπάρχει κάποια λύση?

2. Αν θεωρήσουμε οτι μπορώ να προχωρήσω ποια θα ήταν η σωστή σειρά?

α. κάνω μια ΗΤΚ για την υφιστάμενη οριζόντια, γίνεται η αγοραπωλησία και εν συνεχεία γίνεται τροποποίηση της σύστασης ώστε να φανούν τα 2 ακίνητα. Αρχειοθετείται η αρχική ΗΤΚ και δημιουργούνται 2 νέες

ή

β. κάνω μια ΗΤΚ για την υφιστάμενη οριζόντια, γίνεται τροποποίηση της σύστασης, εν συνεχεία γίνονται 2 νέες ΗΤΚ και 2 πράξεις αγοραπωλησίας.

3. Η μονομερής τροποποίηση είναι αδύνατη. Αυτο πρακτικά σημαίνει οτι αν δεν συναινέσουν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στο κτήριο ενδεχομένως να μην μπορεί να γίνει μεταβίβαση??

4. Στην πράξη βλέπω 2 ιδιοκτησίες λειτουργικά, αλλά η σύσταση δείχνει μια οριζόντια. Θα κάνω ένα ΠΕΑ για την οριζόντια ιδιοκτησία συνολικά ή θα κάνω, από τη στιγμη που αυτή ειναι η πραγματική κατάσταση, 2 ΠΕΑ για τις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες και θα καταχωρίσω και τις 2 στην ίδια ΗΤΚ?

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.