Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση επί καθέτου-Αποστάσεις από το κοινό όριο-Διατάξεις χαμηλών κτιρίων


Recommended Posts

και να προσθεσω σε οσα λεει ο Βασιλης οτι

Συνηθως κατα την συσταη των καθετων, περιλαμβανονται και οροι περι του τροπου ανοικοδομησης και των αποστασεων μεταξυ των κτιριων.

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει  και πριν μερες και πιο παληα,  στην βαση οτι "αν και κατα ποσο μπορουν οι ιδιωτικες συμφωνιες να υπερκερασουν τον νομο..."

νομιζω οτι η παρακατω αποφαση δινει απαντησεις.

https://nomosphysis.org.gr/14752/ste-7222012-mi-nomimi-epistrofi-fakeloy-oikodomikis-adeias-gia-anegersi-ktismatos-se-katheti-synidioktisia/?st=αποσταση κτιριων σε καθετη

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, ilias said:

Δεδομένου ότι όλο το οικόπεδο είναι αδόμητο, θα πρέπει εγώ που είμαι ο πρώτος που θα κτίσει να αφήσω όλο το δ εντός της δικής μου κάθετης. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό βάσει ΝΟΚ, αλλά από τον Προέλεγχο της ΥΔΟΜ μου είπαν ότι δεν θα το προχωρήσουν εάν αφήσω πχ δ/2 ή οτιδήποτε άλλο, εκτός εάν λάβω συναίνεση.

Ηλία αυτό που σου είπαν δεν πατάει πουθενά νομοθετικά.

Αυτοί μιλάνε για απόσταση από το όριο και εσύ για απόσταση μεταξύ κτηρίων. Δεν υπάρχει σημείο επαφής ...

Καλησπέρα Δημήτρη ...
... επιτρέπεται, κατ’ αρχήν, η χορήγηση οικοδομικής άδειας και επί τμήματος ενιαίου οικοπέδου, επί του οποίου έχει συσταθεί διηρημένη («κάθετη») ιδιοκτησία, υπό την προϋπόθεση όμως ότι, εν όψει της συνολικής έκτασης του οικοπέδου, εξασφαλίζεται, εν σχέσει με το σύνολο των τυχόν δυναμένων να ανεγερθούν σ’ αυτό πλειόνων οικοδομημάτων, η πλήρης τήρηση των διατάξεων της πολεοδομικής νομοθεσίας, η εφαρμογή της οποίας κατ’ ουδέν επηρεάζεται από την ανωτέρω ιδιωτικού δικαίου συμφωνία. Περαιτέρω, κατά την χορήγηση, στην περίπτωση αυτή, της άδειας, η πολεοδομική αρχή οφείλει να ελέγχει παρεμπιπτόντως και να λαμβάνει υπ’ όψιν την έκταση των δικαιωμάτων κάθε συνιδιοκτήτη επί τμημάτων του οικοπέδου, επί των οποίων καθένας από αυτούς έχει, δυνάμει της ανωτέρω σχέσης, δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, εν σχέσει τόσο προς την ανοικοδόμηση αυτοτελών οικοδομών όσο και προς την κατανομή των πολεοδομικών και οικοδομικών ωφελειών και βαρών μεταξύ των συνιδιοκτητών (ΣτΕ 1511/2008).

Edited by kan62
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ξέρω ότι δεν έχει λογική.

Έχω σκοπό να καταθέσω εγγράφως το ερώτημα για να δω που στηρίζουν την απάντησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.