Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φ/Β , καλώδιο σύνδεσης και κανονισμός πολυκατοικίας


Recommended Posts

Θέλω να εγκαταστήσω στην ξύλινη στέγη μου ( μου ανήκει κατ' αποκλειστική χρήση) φωτοβολταϊκό σύστημα αλλά προβληματίζομαι με το καλώδιο που θα πρέπει να πάει στο μετρητή τής ΔΕΗ. Ο κανονισμός πολυκατοικίας αναφέρει << Απαγορεύεται σε κάθε συνιδιοκτήτη η μεταρρύθμιση, η μεταβολή ή επισκευή εξωτερικά της πρόσοψης της ιδιοκτησίας του, του κεντρικού κλιμακοστασίου ή άλλων κοινοκτήτων και κοινοχρήστων χώρων του κτιρίου . Επίσης απαγορεύεται να ανοίξει τρύπες στους εξωτερικούς τοίχους της ιδιοκτησίας του (εκτός αν αυτό χρειάζεται για την εγκατάσταση κλιματισμού) ή στους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου και γενικά απαγορεύεται κάθε μεταβολή, μετάθεση ή αντικατάσταση που θίγει οριζόντιο ή κάθετο δίκτυο αποχέτευσης, σωληνώσεις και αγωγούς της κεντρικής θέρμανσης και ύδρευσης που περνάει οριζόντια ή κάθετα από την ιδιοκτησία του. Απαγορεύεται επίσης ....... και γενικά κάθε μεταβολή της εξωτερικής εμφάνισης του κτιρίου ή των κοινοκτήτων και κοινοχρήστων.>>

Λογικά, το καλώδιο που θα πάει στον μετρητή της ΔΕΗ θα πρέπει να διασχίσει όλην την εξωτερική πρόσοψη στο 3όροφο κτίριο με μία διαδρομή με πολλές γωνιές. Προφανώς θα μπει σε τουνελάκι που θα βαφτεί στο εξωτερικό χρώμα τής πολυκατοικίας αλλά και πάλι δεν με ξέρω εάν θα χρειαστεί η σύμφωνη γνώμη από τους υπολοίπους κατοίκους που δεν είναι και τόσο φιλικοί.

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;

Επίσης, πόσο πέφτει η απόδοση στα πάνελ που θα εγκατασταθούν στην βόρεια πλευρά τής στέγης; Διότι ειδα Φ/Β σε δυτική πλευρά και αναρρωτήθηκα.

 

 

Edited by Χρήστος Κ
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται κανένα καλώδιο να πάει στον υπάρχοντα μετρητή της ΔΕΗ.

Ο νέος μετρητής παραγωγής, που εγκαθίσταται, συνδέεται στον γενικό πίνακα του σπιτιού σας. Δείτε.. https://www.deddie.gr/Documents2/net metering/Tεχνικό εγχειρίδιο για την εγκατάσταση της μετρητικής διάταξης στις εσωτερικές εγκαταστάσεις αυτοπαραγωγών με ενεργειακό συμψηφισμό( αναθ.4ος 2016).pdf

Εγκατάσταση Φ/Β σε βορεινή στέγη, δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι σημαντικό και μάλλον δεν αποσβένει το κόστος προμήθειας και εγκατάστασης.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, antloukidis said:

Ο νέος μετρητής παραγωγής, που εγκαθίσταται, συνδέεται στον γενικό πίνακα του σπιτιού σας.

ο οδηγός μπορεί να λέει αυτό, αλλά μέχρι στιγμής όλες οι Δεδδηε που έχω συνεργαστεί απαιτούν ο μετρητής του ΦΒ να τοποθετείται δίπλα στον μετρητή της παροχής. 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστος Κ:  "Θέλω να εγκαταστήσω στην ξύλινη στέγη μου ( μου ανήκει κατ' αποκλειστική χρήση) "

δξ τι ξυλινη στεγη ειναι αυτη και πώς σου ανηκει, [να υποθεσω οτι  ειναι σκεπαστρο;;;και κατα πόσο ειναι νομιμο΄;;;]

Αλλα σου ανηκει κατα χρηση σαν στεγη, που  εχει προορισμο να σε προστατευει  απο βροχη/ηλιο....

...οχι σαν βαση τοποθετησης Φ/Β, τα οποια, προφανως,  αλλαζουν τον ανω προορισμο και την μορφη της "στεγης"

και δεν προσιδιαζουν  στην εννοια χρησης μιας στεγης.

...υπαρχει εδω "θεμα"  

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο, δεν ήμουν ξεκάθαρος. Το διαμέρισμα ειναι μεζονέτα που ο άνω όροφος αντί στέγης έχει κεραμοσκεπή, την κλασική με δοκάρια .

Και όλα νόμιμα. Το συμβόλαιο αγοράς αναγράφει <κατ' αποκλειστική χρήση>

Link to comment
Share on other sites

<κατ' αποκλειστική χρήση> ....

ειναι για το απο κατω  απο την κεραμοσκεπη στεγη......

το .....απο πανω ειναι σαν "δωμα"

τι σημαινει "μαζονεττα"

μηπως εισαι μια οικοδομη μονος σου διπλα σε αλλες, επίσης ανεξαρτητες;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Το ρετιρέ διαμέρισμα είναι μεζονέτα, δηλ δύο όροφοι. Ο άνω όροφος τής μεζονέτας έχει ως ταβάνι την κεραμοσκεπή. Έβαλα 2 φωτογραφίες που πιστεύω πως ξεκαθαρίζουν το θέμα.

 

IMG-d7189a0dcf10b68144a670851a07d759-V(1).jpg

IMG-7dc12ee40995d6397364fd50d1174b49-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.