Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Να φυγω εξωτερικο ή εσωτερικό


GiorgosAsim

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Είμαι 38 και σπουδασα ηλεκτρολογος μηχανικος στην Ελλαδα ενα αντικειμενο που δεν μαρεσε καθολου και λογω συγκυριων δεν μπορω να το ασκησω, εχω φοβια στην ταση, καθοτι συνεβη μεγαλο ατυχημα, οχι εξαιτιας μου αλλα κατι μου αφησε στη ψυχη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορω να εργαστω στο 100% πανω στο αντικειμενο hands on και ετσι να χανω χρημα και να βγαζω ψιχουλα στην ελλαδα.

 

Επιασα δουλεια πανω στις πωλησεις και μετα παντρεφτηκα εκανα παιδια και ασχολιομουν με ταξιδια και οικογενεια και εχω μεινει πολυ πισω και ενω βλεπω ολους γυρω μου να εχουν μια καριερα και να ειναι εξειδικευμενοι σε κατι,με ρωτανε για την ειδικοτητα μου και εγω δεν εχω τιποτα και ενω τω μεταξυ ισα ισα που επιβιωνω οικονομικα.

 

Μπορω να κανω κατι σε αυτη την ηλικια?

Να εφευγα εξωτερικο και να εκανα καποιο μεταπτυχιακο πανω στο προγραμματισμο απο το μηδεν?Η ηλικια μου ειναι απαγορευτικη?

Σκεφτομαι καποιο μεταπτυχιακο πανω στα ηλεκτρομηχανολογικα πχ σχεδιαστης σε πλοια αλλα νομιζω οτι φοβαμαι μην παθει κανεις τπτ?και εαν κανω καποιο λαθος στο σχεδιασμο και πιασει φωτια?μου εχει μεινει απο το ατυχημα.Οι σχεδιαστες κινδυνευουν να δημιουργησουν ατυχημα ετσι?

Να αλλαξω αντικειμενο να το γυρισω προγραμματισμο?Η ηλικια μου μου το επιτρεπει?

Ευχαριστω πολυ

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω ούτε ειρωνικά ούτε με σκοπό να σε κοροϊδέψω αλλά νομίζω πρέπει να επισκεφθείς ψυχολόγο πρώτα απ'όλα.

Καλή επιτυχία ό,τι και αν επιλέξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GiorgosAsim said:

Για το ατυχημα που φοβαμαι την ταση ?

Νομιζω υπερβαλεις...απλα ετσι ειναι

 

Πιο πολύ θα το έλεγα όχι λόγω του φόβου σου για την τάση αλλά το οτι φοβάσαι μην πάθει κανείς τίποτα από τις μελέτες σου.

Ως ηλεκτρολόγος μηχανικός δεν έχεις δουλειά "hands on" για να φοβάσαι την τάση.

Από εκεί και πέρα μπορείς να ψάξεις δουλειά ως υπάλληλος σε κάποια εταιρεία μελετητική ή κατασκευαστική. Αν είναι σοβαρή εταιρεία θα έχεις καθοδήγηση αλλά σίγουρα θα ελε΄γχει και κάποιος την δουλειά σου, ειδικά στην αρχή.

Αν το έχεις με τον προγραματισμό και όντως σου αρέσει θα μπορούσες να ψάξεις για online σεμινάρια. Έχει πολλά δωρεάν και ούτε είναι αργά για την ηλικία σου. Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή και να βρεις την πρώτη σου δουλειά. Μετά όλα θα "ρολάρουν"

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2022 at 8:09 ΠΜ, GiorgosAsim said:

 

Σκεφτομαι καποιο μεταπτυχιακο πανω στα ηλεκτρομηχανολογικα πχ σχεδιαστης σε πλοια αλλα νομιζω οτι φοβαμαι μην παθει κανεις τπτ?και εαν κανω καποιο λαθος στο σχεδιασμο και πιασει φωτια?μου εχει μεινει απο το ατυχημα.Οι σχεδιαστες κινδυνευουν να δημιουργησουν ατυχημα ετσι?

Να αλλαξω αντικειμενο να το γυρισω προγραμματισμο?Η ηλικια μου μου το επιτρεπει?

Και οι προγραμματιστές μπορούν να προκαλέσουν ατύχημα, ανάλογα το software που θα γράφεις και για το που προορίζεται.

https://embeddedartistry.com/fieldatlas/historical-software-accidents-and-errors/

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ότι έχει να κάνει με μηχανιλίκι, ακόμα και το software engineering έχει ευθύνες. Μπορεί να μην προκαλέσεις ατύχημα με σωματικές βλάβες αλλά υλικές και οικονομικές ζημιές. Είναι μέρος της δουλειάς μας και για αυτό η ευθήνη αυτή θα έπρεπε να αμοίβεται ανάλογα (άλλο το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα).

Όπως είπε και ο @mecheng_ , αν κάνεις μελέτες σε σοβαρή εταιρεία, τα σχέδια κοι οι υπολογισμοί σου θα περνάνε από τουλάχιστον άλλο ένα επίπεδο ελέγχου εσωτερικά και σε ορισμένες περιπτώσεις θα τα ελέγχουν και μηχανικοί εξωτερικά, συνήθως σύμβουλοι του πελάτη. 

Πρέπει είτε να ξεπεράσεις λοιπόν αυτή σου τη φοβία ή να κοιτάξεις για κάτι άλλο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2022 at 10:09 ΠΜ, GiorgosAsim said:

... καθοτι συνεβη μεγαλο ατυχημα, οχι εξαιτιας μου αλλα κατι μου αφησε στη ψυχη........

 αλλα νομιζω οτι φοβαμαι μην παθει κανεις τπτ?και εαν κανω καποιο λαθος στο σχεδιασμο και πιασει φωτια?μου εχει μεινει απο το ατυχημα.Οι σχεδιαστες κινδυνευουν να δημιουργησουν ατυχημα ετσι?

....

Να αλλαξω αντικειμενο να το γυρισω προγραμματισμο?...

Δεν γνωρίζω τι συνέβη με το ατύχημα που αναφέρεις, αλλά είναι σεβαστή η όποια αίσθηση φόβου ανάληψης ευθύνης που έχεις σε ότι κατασκευαστεί….

Αν δεν το αποβάλεις δεν θα γίνεις ποτέ καλός και έμπειρος επαγγελματίας στον μηχανολογικό ή ακόμα και μελετητικό τομέα για αυτό.

Οπότε επένδυσε στον εαυτό σου να αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρία σε κάτι άλλο. Που να μη σου δημιουργεί και μόνο η σκέψη ότι μπορείς να βλάψεις άλλους.

Όμως ο μόνος που μπορεί να κρίνει το μπορείς και να αποφασίσει για αυτό είσαι ΜΟΝΟ εσύ, κανένας άλλος… ειδικά κανένας από το ανώνυμο πλήθος του ίντερνετ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.