Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

patty δεν είναι καθόλου όπως τα λες, τομή πρέπει να βάλει και στην ρύθμιση.. Και την ΗΤ.. εγώ θα ήθελα να μάθω η οικοδομική άδεια ποινού έτους είναι και δεν μπορεί να βρεθεί μια τομή ? 

Link to comment
Share on other sites

Και να μην βρίσκεται μια Τομή, φτιάχνουμε μια καινούργια βρε αδελφέ κι αν την περάσουμε κι από το σύστημα των δηλώσεων κ.λπ., αποκτά και τον μανδύα του "εγκεκριμένου σχεδίου"...

 

Υ.Γ. Ορισμένες φορές, βλέποντας μακρυά, τόσο το συμφέρον του ιδιοκτήτη, όσο και το "συμφέρον" του ίδιου του ακινήτου, κάνουμε κινήσεις που ξεφεύγουν από την πεπατημένη! Δηλαδή, δεν έχει σημασία το τι σχέδια ζητά ο νόμος σε μια υπαγωγή.... Εκμεταλλευόμαστε τη δυνατότητα που μας δίνει η εφαρμογή του ΤΕΕ και υποβάλλουμε (ή δημιουργούμε) κι άλλα σχέδια κ.λπ. 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, patty said:

όταν στην ρύθμιση αυθαιρέτου δεν ζητείται τομή, οπότε έχουμε ανεβάσει μόνο την κάτοψη, στην ΗΤΚ ανεβάζουμε μόνο την κάτοψη, το ότι μας έχει την επιλογή τομή, δεν σημαίνει ότι επιβάλλεται, σωστά?

Σωστά!

  • Like 4
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω...θέλω να βγάλω Η.Τ.Κ. για μία οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα πολεοδομίας) και βλέπω ότι στην ίδια πολυκατοικία άλλος μηχανικός έχει κάνει ητκ για άλλη οριζόντια. Υπάρχει τρόπος να δω τα σχέδια που έχει ανεβάσει?

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Roukat said:

Καλημέρα, να ρωτήσω...θέλω να βγάλω Η.Τ.Κ. για μία οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα πολεοδομίας) και βλέπω ότι στην ίδια πολυκατοικία άλλος μηχανικός έχει κάνει ητκ για άλλη οριζόντια. Υπάρχει τρόπος να δω τα σχέδια που έχει ανεβάσει?

όχι δεν υπάρχει δυνατότητα

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλη ερώτηση....σε πολυκατοικία του 1964 λοιπόν θέλουμε να μεταβιβάσουμε διαμέρισμα. Η άδεια έχει χαθεί αλλά έχω πλήρη σειρά σχεδίων από τη σύσταση. Οι αλλαγές που έχουν γίνει είναι ότι έχει κατασκευαστεί ένα τζάκι κι έχει πέσει ένας εσωτερικός τοίχος. Αρκούν άραγε σαν δικαιολογητικά η βεβαίωση απώλειας σχεδίων και ίσως η κάτοψη της σύστασης??? Μάλλον το βλέπω α=να το βάζω όλο σαν αυθαίρετο  προ 1975....ποια είναι η γνώμη σας?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να σε πω "ανασύσταση" θα μας πάρουν με τις πέτρες..... πάντως αυτά που έχεις δεν κάνουν για ΗΤΚ..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Roukat said:

....να το βάζω όλο σαν αυθαίρετο  προ 1975....

Σωστά!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω περίπτωση γραφείου σε όροφο οικοδομής για σύνταξη ΗΤ λόγω δωρεάς. Κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι στο ακίνητο δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αλλά πολύ μικρές διαφορές στην εσωτ. διαρρύθμιση, ήτοι μετατοπίσεις εσωτ. θυρών και κάποια γύψινα χωρίσματα.

Επειδή η ΗΤ ζητάει κάτοψη της υφιστάμενης κατάστασης αυτό σημαίνει ότι:

α) θα πρέπει να γίνει ενημέρωση έντυπης άδειας από το e-adeies ως προς την κάτοψη της ιδιοκτησίας ή

β) να μπει κάτοψη της υφιστάμενης κατάστασης στην ΗΤ χωρίς ενημέρωση αλλά με υπόμνημα ότι "...συνοδεύει την ΗΤ με κωδικό ....κλπ.

Ποιό από τα 2 είναι το σωστό γιατί έχω ακούσει και τις 2 απόψεις και έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ο παντογνώστης Συνάδελφε θα σου έλεγα κάτι σαν το β). Κάνε μια κάτοψη την υφιστάμενη κατάσταση, εγώ την διαδικασία πως μπορείς να την εγκρίνεις και αν μπορείς μόνος σου ή θα πρέπει να περιμένεις έγκριση και θα σε καθυστερήση η διαδικασία να σου εγκρίνουν, δεν το ξέρω. Αν μπορείς βέβαια γρήγορα και χωρίς εμπλοκή άλλου, ο οποίος μπορεί να έχει άλλη δουλειά και να μην στο φτιάξει, οπότε είναι και σχετικό με το πόσο σε βιάζει.
Βλέπω να σου λέει: "βάλτε μια κάτοψη την υφιστάμενη κάτοψη του ακινήτου!!" ΧΩΡΙΣ να λέει!! Εγκρίνετε την και στο e-adeies! Οπότε διαβάζω "φτιάξετε μια κάτοψη, την κάτοψη που έχει σήμερα το ακίνητο και βάλτε την στο κατάλληλο πεδίο όταν φτιάχνετε την ΗΤ του ακινήτου.." Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, στο α) και β) που δημοσίευσες στάθηκα και αν κάνω λάθος, ας μου το δείξει κάποιος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.