Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

@akis73

Προσωπικά προτιμώ το α, καθώς το β ναι μεν αναφέρεται σαν επιλογή γενικά, αλλά δεν υπάρχουν λεπτομερείς οδηγίες, ούτε νομοθετική εξουσιοδοτική διάταξη για τη θεώρηση του σχεδίου. 

Επίσης ακόμα και στην περίπτωση που επιλέξει το β κάποιος, καλό είναι στο σχέδιο που θα ανέβει να μην έχει υπόμνημα για 2 λόγους:

α) δεν αναφέρεται πουθενά στη νομοθεσία της ΗΤ τέτοιο υπόμνημα 

β) είμαστε σίγουροι ότι ο ηλεκτρονικός κωδικός είναι παγιωμένος ή ένα μελλοντικό ΠΠ θα έχει άλλο ηλ. κωδικό? Στη δεύτερη περίπτωση το ανεβασμένο σχέδιο θα είναι ανεπίκαιρο και με λανθασμένο κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, akis73 said:

....

Επειδή η ΗΤ ζητάει κάτοψη της υφιστάμενης κατάστασης αυτό σημαίνει ότι:

....

β) να μπει κάτοψη της υφιστάμενης κατάστασης στην ΗΤ χωρίς ενημέρωση αλλά με υπόμνημα ότι "...συνοδεύει την ΗΤ με κωδικό ....κλπ.

...

εφόσον ζητάει υφιστάμενη κατάσταση ακόμα και αν οι διαφορές με τα σχέδια της Οικ. Άδειας δεν συννηστούν πολεοδομική αυθαιρεσία εγώ θα έλεγα το β. Όμως το εγώ θα έλεγα το Β δεν λέει τίποτα αν δεν υπάρχει σαφή διατύπωση από τον νόμο. 

Οπότε θα απαιτηθεί να τεθεί και γραπτό ερώτημα στο ΥΠΕΝ ώστε να υπάρχει έστω μια γραπτή απάντηση ερμηνευτική σαν πρώτη φάση τουλάχιστον.

Αν θες και κάνεις εσύ το γραπτό ερώτημα και θες και υπογραφές και άλλων συναδέρφων υπογράφω άμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα πράγματα μπερδεύονται ακόμα περισσότερο διαβάζοντας το άρθρο 100 παρ. 14 όπου  η διαφορετική διαρρύθμιση έχει απαλλαγή προστίμου ΑΛΛΑ πρέπει να ενημερωθεί ο φάκελος της άδειας ΚΑΤΑ τη σύνταξη ΗΤ. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σας το χαλάσω λίγο , ελπίζω να βρω την κατανόηση σας. Υπάρχει σαφής διατύπωση από τον Νόμο!
Δεν γράφει εγκεκριμένη κάτοψη υφιστάμενης κατάστασης! Αρα δεν θέλει εγκεκριμένη κάτοψη.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killertomato said:

δυστυχώς τα πράγματα μπερδεύονται ακόμα περισσότερο διαβάζοντας το άρθρο 100 παρ. 14 όπου  η διαφορετική διαρρύθμιση έχει απαλλαγή προστίμου ΑΛΛΑ πρέπει να ενημερωθεί ο φάκελος της άδειας ΚΑΤΑ τη σύνταξη ΗΤ. 

Noμίζω ότι αυτό ειναι το σωστό εφόσον γίνεται και αναφορά στο νόμο, ότι δηλ. σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης χρειάζεται ενημέρωση της άδειας ώστε να προκύψει η υφιστάμενη κάτοψη με την έγκριση του e-adeies.

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το ακίνητο βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο της Θεσ/νίκης και έγινε πρόσφατα αλλαγή των εξωτ. κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα χωρίς άρθρο 30 του Ν.4495/17, αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει κάπου αυτό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, akis73 said:

Noμίζω ότι αυτό ειναι το σωστό εφόσον γίνεται και αναφορά στο νόμο, ότι δηλ. σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης χρειάζεται ενημέρωση της άδειας ώστε να προκύψει η υφιστάμενη κάτοψη με την έγκριση του e-adeies.

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις, κ πάλι όχι ολόσωστος, είναι να έχεις κάνει καινούρια κάτοψη στον 4495 κ να ανεβάσεις αυτή.

20 minutes ago, akis73 said:

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το ακίνητο βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο της Θεσ/νίκης και έγινε πρόσφατα αλλαγή των εξωτ. κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα χωρίς άρθρο 30 του Ν.4495/17, αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει κάπου αυτό;

Ε ας πούμε ότι έγινε πριν την έναρξη της βεβαίωσης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zazeng said:

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις, κ πάλι όχι ολόσωστος, είναι να έχεις κάνει καινούρια κάτοψη στον 4495 κ να ανεβάσεις αυτή.

Ε ας πούμε ότι έγινε πριν την έναρξη της βεβαίωσης

Άρα λες να βάλω την διαφορετική διαρρύθμιση ως 1 ΛΠ και να το πάω μέσω 4495, οκ σωστό σαν σκεπτικό. Όμως το ακίνητο είναι στο ιστορικό κέντρο και θα χρειαστεί να περάσει από Νεωτέρων + ΚΕΣΑΜΑΘ, μιλάμε για απίστευτη ταλαιπωρία και αν δουν τα εξωτ. ανοίγματα (τα οποία σωστά αναφέρεις να μην αναφερθούν) τότε μυρίζει τρελλό μπλέξιμο.

Με βάση τα παραπάνω η ηλεκτρονική ενημέρωση μέσω e-adeies φαντάζει πιο απλή σαν λύση, ή έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ μέχρι στιγμής.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

The plot thickens! Αν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία νομίζω ότι είναι καλή διέξοδος, αν κ θεωρητικά δεν σε απαλλάσει από την ενημέρωση.

Στην περίπτωση σου μου φαίνεται όντως το πιο απλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά συναδέλφισσες και συνάδελφοι!

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! Προκύπτει από κάπου υποχρέωση σύνταξης νέου σχεδίου όψεων σε ακίνητο με τακτοποίηση? (στο πλαίσιο της οποίας προφανώς δεν συντάχθηκαν όψεις). Σε περίπτωση που έχω ακίνητο με άδεια (με όψεις να έχουν απωλεσθεί από το αρχείο της υπηρεσίας) τότε υπάρχει υποχρέωση σύνταξης όψεων?  ή ο συνάδελφος που μου τα λέει αναφέρεται στην  δυνατότητα ανασύνταξης φακέλου που αναφέρεται στον Ν.4495/ 2017 σε περίπτωση απώλειας εγκεκριμένων σχεδίων από την υπηρεσία?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΊΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, αν δεν έχεις κάποια περίπτωση αυθαιρέτου των άρθρων 116 & 117, τότε όψεις δεν χρειάζονται. Στην ταυτότητα ανεβάζεις ότι αρχείο βρέθηκε από το φάκελο της άδειας, από την στιγμή που η όψη δεν είναι απαραίτητη για την τακτοποίηση δεν ασχολείσαι με ανασύσταση ούτε αναφέρεται ανασύσταση στην ΗΤΚ σε περίπτωση μη εύρεσης μελετών/σχεδίων.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.