Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βασικά δεν υποχρεούσαι να αναρτήσεις συμβόλαιο. Οπότε δεν ανεβάζεις τίποτα. Προαιρετικά μπορείς να αναγράψεις τα στοιχεία του συμβολαίου του συνιδιοκτήτη πελάτη σου που έχει το 50%. Υπόχρεος και πελάτης σου φυσικά, είναι ο συνιδιοκτήτης που κατέχει νόμιμο τίτλο. Στην παρακάτω σειρά του πίνακα γράψε "λοιποί συνιδιοκτήτες" με ποσοστό 50%

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβάζουμε στην ΗΤΚ σχεδια του 4495 , πρέπει να βάλουμε επάνω κάποια βεβαίωση οτι συνοδεύουν την τάδε ρύθμιση του Ν>4495 ή δεν απαιτείται κάτι τέτοιο ?

ΥΓ. Ρωτάω αν απαιτείται από τις διατάξεις όχι αν " καλό θα ήταν " κλπ

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, avgoust said:

αν απαιτείται από τις διατάξεις όχι αν " καλό θα ήταν " κλπ

Κοίτα αν θα τη βάλεις τη δήλωση στο σχέδιο που θα ανεβάσεις στον 4495 είναι debatable, (αν και δεν αξίζει το debate, τη βάζεις κ τελειώνεις), για οποιαδήποτε άλλη χρήση έντυπη ή μη είναι απαραίτητη (και νομίζω το λένε οι διατάξεις της απλής λογικής).

Καλημέρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, avgoust said:

Οταν ανεβάζουμε στην ΗΤΚ σχεδια του 4495 , πρέπει να βάλουμε επάνω κάποια βεβαίωση οτι συνοδεύουν την τάδε ρύθμιση του Ν>4495 ή δεν απαιτείται κάτι τέτοιο ?

ΥΓ. Ρωτάω αν απαιτείται από τις διατάξεις όχι αν " καλό θα ήταν " κλπ

Δεν απαιτείται ευθέως από το νόμο.

Όλα όμως αυτά τα σχέδια οφείλουν να έχουν πάνω τους την υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού, στην οποία περιγράφεται με σαφήνεια ότι, συνοδεύουν την τάδε δήλωση κ.λπ. και ήδη έχουν υποβληθεί στο σύστημα. Δηλαδή, με άλλα λόγια, απαιτείται εμμέσως!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο @zazeng είναι debatable, (αν και δεν αξίζει το debate, τη βάζεις κ τελειώνεις)...

Αυτό που λέει το ΦΕΚ3976Β/2017 είναι πως στα σχέδια που δίνουμε στον πελάτη, χρησιμοποιούνται για συμβόλαια ή έκδοση διοικητικής πράξης αναγράφεται ο αύξων αριθμός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του ν.4495/2017 καθώς και ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου της δήλωσης, συνοδευόμενα από  υπεύθυνη δήλωση του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα.

Οπότε προσωπικά, για να μην έχω δύο σχέδια (ένα για σύστημα και ένα για πελάτη κλπ) ή το χειρότερο να ανοίγω το σχέδιο και να προσθέτω την δήλωση, τα έχω στο σχέδιο που ανεβάζω στο σύστημα αλλά χωρίς σφραγίδα και υπογραφή στην δήλωση.

Οπότε μετά τα τυπώνω, τα υπογράφω και τα δίνω....

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 με αυτό τον τρόπο όμως όταν σταματήσεις να σφραγίζεις σχέδια τακτοποιήσεων και αιτηθεί κάποιος αντίγραφα από το ΤΕΕ θα τα πάρει ανυπογραφα και άρα ακατάλληλα για μεταβίβαση ή ΗΤΚ... σωστά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τo σχέδιο που ανεβάζω έχει μόνο την υπογραφή του μελετητή χωρίς την υπογραφή στην βεβαίωση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρέπει να βεβαιώσει πως το σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που έχει ανέβει στο σύστημα... Δεν είναι παράλογο.... από το σύστημα θα τοα πάρει...

Άλλωστε δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος πως η βεβαίωση πρέπει να είναι επάνω στο σχέδιο. Συνοδευόμενα λέει. Θα μπορούσε να είναι και σε ένα άλλο Α4.... 

Επαναλαμβάνω, πως ο ιδιοκτήτης παίρνει μια σειρά με πλήρως σφραγισμένα σχέδια.

Αν τα καταστρέψει, τι φταίω εγώ?

Αν τα δώσει στον συμβολαιογράφο, τι φταίω εγώ? Ας ζητήσει επικυρωμένα αντίγραφα από τον συμβολαιογράφο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή την επόμενη 50ετία θα το πάρουν απόφαση κ τα νοτόρια κ θα τα κάνουν ηλεκτρονικά τα συμβόλαια. Μέχρι τότε έχω ένα ΜΣΦΡ κ ένα ΧΣΦΡ πδφ στο φάκελο. Το παράλογο είναι ότι γράφω στη δήλωση ότι τα έχω ανεβάσει εντός της προθεσμίας και μπλαμπλαμπλα και τα ανεβάζω μετά αλλά οκ, έχουμε δει και μεγαλύτερους παραλογισμούς σε αυτή τη δουλειά.

Επειδή βαριέμαι τους καυγάδες για τέτοιες βλακείες, ότι συνδυασμό και να δω από άλλους το δέχομαι, αλλά επειδή κάποιος άλλος μπορεί να έχει όρεξη... μσφρ-χσφρ.

@Faethon11 νομίζω το τερμάτισες το θέμα παντως, πολύ σωστή αντιμετώπιση.

ΥΓ είχαμε δεν είχαμε το κάναμε το debate, νομίζω ήρθε η ώρα για καινούριο νόμο ή έστω μια σαρωτική αλλαγή μετά τις εκλογές, να φρεσκαριστεί το πράγμα, αν και έχουμε την ΗΤΚ να περνάει η ώρα προς το παρόν.

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Επαναλαμβάνω, πως ο ιδιοκτήτης παίρνει μια σειρά με πλήρως σφραγισμένα σχέδια.

Αν τα καταστρέψει, τι φταίω εγώ?

Αν τα δώσει στον συμβολαιογράφο, τι φταίω εγώ? Ας ζητήσει επικυρωμένα αντίγραφα από τον συμβολαιογράφο.

Συμφωνούμε 120% και θεωρώ ότι την υποχρέωσή σου απέναντι στον ν. 4495/17 κλπ. την έχεις εξαντλήσει και με το παραπάνω ... εδώ τους πήρε 7 χρόνια (ν. 4546/2018) μέχρι να καταλάβουν ότι τα σχέδια που ανεβάζαμε ή παραδίδαμε από τον 4014/11 μέχρι τότε ήταν απλά πατσαβούρια... ΓΙΑΤΙ δεν θέλησαν να δώσουν στο ΤΕΕ την αρμοδιότητα/εξουσιοδότηση να βάζει barcode με ΑΑ και ηλ. κωδικό σχεδίου, αλλά προτίμησαν να το αφήσουν ανοιχτό, μέχρι που δημιουργήθηκε πρόβλημα με τους συμβολαιογράφους ... Έχω βαρεθεί να εξηγώ σε πελάτες ότι τα σχέδια που έχουν στα χέρια τους ΔΕΝ είναι της άδειας, ΔΕΝ είναι της σύστασης και ΔΕΝ είναι καμίας τακτοποίησης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κανένα στοιχείο πάνω τους που να αποδεικνύει τον ισχυρισμό τους. Είναι απλά draft του εκάστοτε μηχανικού

*** @Faethon11 Δεν αναφέρομαι στα δικά σου, αφού πολύ σωστά όπως λες ότι τους παρέδωσες ήδη αντίγραφα και σε κάθε περίπτωση είσαι διαθέσιμος να τους δώσεις και ότι άλλο χρειαστεί ... Και συμφωνώ για τη δήλωση σε χωριστό Α4 και μάλιστα μήπως εννοεί ότι θα μπορούσε να είναι και από άλλο μηχανικό, εφόσον παραλάβει αντίγραφα από το ίδιο το ΤΕΕ... Η εικόνα αυτή είναι τελείως αποκαρδιωτική... Μιλάμε για την επιτομή της γραφειοκρατίας στον ιδιωτικό τομέα με ταυτόχρονη διάλυση της έννοιας των ψηφιακών εγγράφων... Μας βλέπω να γινόμαστε αρχειοφύλακες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.