Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετέχοντες μηχανικοί στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Από την στιγμή που δεν βάζεις άλλους συμμετέχοντες δεν ασχολείσαι με αυτό. Η μόνη ΥΔ είναι η εξουσιοδότηση από τον υπόχρεο ιδιοκτήτη ως προς εσένα. 

edit: Η λίστα εγγράφων που φαίνεται δεν είναι σε κάθε περίπτωση υποχρεωτική. Ανά περίπτωση ανεβάζεις. Υποχρεωτική, σε κάθε περίπτωση, είναι η εξουσιοδότηση από τον υπόχρεο 

doc list.jpg

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους. Σε ταυτότητα που κάνω για μία μονοκατοικία έβαλα στην ομάδα έργου και τον τοπογράφο μου; Το σύστημα μου ζητάει υπ. δήλωση μηχανικού. Εννοεί από τον τοπογράφο; Εγώ μπορώ να ανεβάσω το τοπογραφικό που έκανε για το Ν.4495/2017 και να μην τοον βάλω στην ομάδα έργου;

 

Επίσης μία 2η ερώτηση που μπορεί να έχει πολυσυζητηθεί. Εν τέλει αν κάνω ταυτότητα σε σε εξολοκλήρου αυθαίρετο κατηγορίας 1, πρέπει να ανεβάσω και όψεις - τομές ή επειδή δεν απαιτείται από το Ν.4495/2017 δεν χρειάζεται;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί που έχουν εκδώσει στοιχεία προηγούμενων πράξεων δεν χρειάζεται να μπουν στην ομάδα έργου...

για το 2ο, μόνο κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει ξεκαθαριστεί από κάποιον χριστιανό του ΤΕΕ τι θα πρέπει να αναφέρει η ΥΔ του συμμετέχοντα μηχανικού; Ανέβασαν εν τω μεταξεί επικαιροποιημένες ερωτήσεις-απαντήσεις αλλά δεν γίνεται κάπου λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αν εχω αναλάβει τη συμπλήρωση της ταυτότητας ενός κτιρίου για το οποίο το τοπογραφικό που θα ανέβει έγινε από άλλο μηχανικο, τοπογράφο, και έγινε ειδικά για το σκοπό της ΗΤΚ. Μπαίνει ο τοπογράφος ως συμμετέχων μηχανικός; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το ακίνητο διαθέτει Ο.Α θα πρέπει να βάλεις τα εγκεκριμένα σχέδια που προσαρτώνται στην Ο.Α. Το τοπογραφικό αποτύπωσης γιατί θα πρέπει να το βάλεις και αν το βάλεις ο συντάκτης του δεν έχει καμία απολύτως δουλειά να μπει συμμετέχοντας στην ΗΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εγκεκριμένο σχέδιο είναι ένα που τα έχει όλα μέσα, κατόψεις τομές κτλ. Το τοπογραφικό ουσιαστικά ήταν ενα μικρό σκαρίφημα μέσα σ εκείνο το σχέδιο και για αυτό ανεβάζω και το τοπογραφικό της αποτύπωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.