Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμμετέχοντες μηχανικοί στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Οι διευκρινίσεις αυτές σχετίζονται μετηνυποχρέωση ή όχι υποβολής του νέου τοπογραφικού υποθέτω. Με το τοπογραφικό της άδειας υπάρχουν διαφορές, η περιοχή είναι υπό κτηματογράφιση, και υποβλήθηκε το νέο τοπογραφικό αποτύπωσης. Επίσης υπάρχει νέα ρυμοτομία η οποία δε φαίνεται στα παλιότερα τοπογραφικά συμβόλαια κτλ

Αν μπορείς να μου πεις αν με αυτά τα δεδομένα θεωρείς ακόμα ότι ο τοπογράφος δε συμμετέχει στη δήλωση. Ευχαριστώ και πάλι

 

Edited by plkat
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, κατά την προσωπική μου άποψη, δεν μπορεί και δεν πρέπει ν' ανέβει ένα τέτοιο τοπογραφικό διάγραμμα στο σύστημα της ΗΤΑ. Δεν έχει απολύτως καμία νομιμοποίηση και δεν δύναται να επιφέρει απολύτως κανένα νόμιμο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, plkat said:

Οι διευκρινίσεις αυτές σχετίζονται μετηνυποχρέωση ή όχι υποβολής του νέου τοπογραφικού υποθέτω. Με το τοπογραφικό της άδειας υπάρχουν διαφορές, η περιοχή είναι υπό κτηματογράφιση, και υποβλήθηκε το νέο τοπογραφικό αποτύπωσης. Επίσης υπάρχει νέα ρυμοτομία η οποία δε φαίνεται στα παλιότερα τοπογραφικά συμβόλαια κτλ

Αν μπορείς να μου πεις αν με αυτά τα δεδομένα θεωρείς ακόμα ότι ο τοπογράφος δε συμμετέχει στη δήλωση. Ευχαριστώ και πάλι

 

Οι διευκρινίσεις έχουν να κάνουν με τον έλεγχο του ακινήτου και την επαγγελματική γνώμη προς τον ιδιοκτήτη για το πως θα πρέπει να λύσει προκύπτοντα ζητήματα.  Η Η.Τ δεν λύνει προβλήματα. Όποιο ακίνητο παει για ΗΤ πρέπει να είναι "ετοιμο" για μεταβίβαση.

Συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑ στο να μην υποβληθεί τοπογραφικό αποτύπωσης. Από κει και πέρα όμως, στα στοιχεία οικοπέδου, θεωρώ ότι μπορεί να γίνει αναγραφή υφιστάμενης επιφάνειας και στα σχόλια να γραφεί ότι η τάδε έκταση προέκυψε από νεότερη αποτύπωση οικοπέδου, το οποίο ρυμοτομείται κλπ. Ο συντάκτης σχεδίου δεν έχει δουλειά συμμετοχής στην ΗΤΚ. Όπως πχ δεν έχει δουλειά αυτός που τακτοποίησε αυθαίρετα, ή εξέδωσε κάποτε μια Ο.Α

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/7/2022 at 10:55 ΠΜ, vassia said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Στο γενικά έγγραφα ζητάει ΥΔ Συμμετοχής Μηχανικού, πρέπει να προστέθηκε τελευταία.

τι πρέπει να γράφουμε, χρειάζεται γνήσιο υπογραφής?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,
δεν έχει τύχει ως σήμερα να ασχοληθώ με ΗΤΚ.
Θα ήθελα μια γνώμη, κυρίως προς αποφυγή ενδεχόμενης κακοτοπιάς:
Είχα κάνει ρύθμιση για ένα παντελώς αυθαίρετο κτίσμα με το Ν. 4178/13. Ο ιδιοκτήτης έχει αναθέσει σε συνάδελφο Η/Μ αίτηση για το Εξοικονομώ.

Ο συνάδελφος μου ζήτησε όλα τα αρχεία της ρύθμισης και του τα έστειλα.

Μετά μου έστειλε να του συμπληρώσω μια ΥΔ στην οποία ζητά να γράφω ότι ανέλαβα να διεκπεραιώσω την ΗΤΚ για το τάδε ακίνητο κτλ...κ τον ρωτάω γιατί χρειάζεται μια τέτοια ΥΔ από έμένα, μια ΥΔ που μάλιστα στην ουσία της είναι κ ψευδής. Μου λεει ότι είναι τυπική και επειδή είναι αυτός ΗΜ πρέπει να φαίνεται και κάποιος ΠΜ μέσα και άμα θέλω μπορώ να τροποποιήσω την ΥΔ...

Τί ισχύει? Δεν μπορεί να τα ανεβάσει ως διαχειριστής αυτός? Πού χρειάζομαι εγώ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου τυπική και προσπαθεί να σε εκμεταλλευτεί, χρησιμοποιώντας την υπογραφή σου για να κάνει αυτός την ΗΤΚ...

Προφανώς και δεν είσαι συμμετέχων επειδή έκανες την τακτοποίηση.

Δες και τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ...

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Alessio said:

να του συμπληρώσω μια ΥΔ στην οποία ζητά να γράφω ότι ανέλαβα να διεκπεραιώσω την ΗΤΚ για το τάδε ακίνητο

Αν δεν έχεις αναλάβει την ηλεκτρονική ταυτότητα, δεν υπογράφεις τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του συναδέλφου αλλά πολύ πιθανό να θέλει να την βγάλει αυτός... (?!!)

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Alessio said:

 

Μετά μου έστειλε να του συμπληρώσω μια ΥΔ στην οποία ζητά να γράφω ότι ανέλαβα να διεκπεραιώσω την ΗΤΚ για το τάδε ακίνητο κτλ...κ τον ρωτάω γιατί χρειάζεται μια τέτοια ΥΔ από έμένα, μια ΥΔ που μάλιστα στην ουσία της είναι κ ψευδής. Μου λεει ότι είναι τυπική και επειδή είναι αυτός ΗΜ πρέπει να φαίνεται και κάποιος ΠΜ μέσα και άμα θέλω μπορώ να τροποποιήσω την ΥΔ...

Τί ισχύει? Δεν μπορεί να τα ανεβάσει ως διαχειριστής αυτός? Πού χρειάζομαι εγώ?

 

Προφανώς ο "συνάδελφος" είναι και άσχετος και πονηρός. Το βιολί με τους Μ.Μ που έχουν μπει στην διαδικασία ΗΤΚ εκμεταλλευόμενοι την "ασάφεια" νόμου και την αδιαφορία του ΤΕΕ να βάλει τα πράγματα σε τάξη συνεχίζεται. Ευτυχώς που οι συμβ/φοι είναι υποψιασμένοι στην χορήγηση πιστοποιητικού πληρότητας και δεν το δέχονται αν δεν δουν τις σωστές ειδικότητες μηχανικών.  Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα και κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουν και τα όργανα. Δεν θα υπογράψεις καμία τέτοια δήλωση. Ο συμμετέχων μηχανικός στην ΗΤΚ δεν είναι αυτός που έκανε μια δήλωση υπαγωγής.  

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.