Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταχώρηση κάθετης ιδιοκτησίας στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλούμαι να εκδώσω Η.Τ.Κ. σε ΑΔΟΜΗΤΟ οικόπεδο, τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας, χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε αυτό, επιφάνειας 510 τ.μ., με βάση τον τίτλο ιδιοκτησίας. Το ποσοστό ιδιοκτησίας στο συνολικό οικόπεδο (850 τ.μ.) είναι 600/1000. Εισάγω, λοιπόν ως οικόπεδο, το τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας (510 τ.μ.) ως "τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας, χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε αυτό" . Στη συνέχεια, εισάγω ιδιοκτησία. Τα ερωτήματα είναι τα εξης, τονίζοντας ότι ως οικόπεδο έχω το τμήμα της κάθετης και όχι το συνολικό οικοπεδο:

1) Τι τύπο ιδιοκτησίας επιλέγω; Αδιαιρετη ή κάθετη;

2) Στο πεδίο "χιλιοστα" τι γραφω; 600 ή 1000. Διότι η ιδιοκτησία μου, έχει μεν ποσοστό 600/1000 στο συνολικό οικόπεδο, αλλά εγώ δεν έχω εισάγει το συνολικό οικόπεδο, αλλά το ένα από τα δύο τμήματα της κάθετης.

3) Έχω κάνει νέο τοπογραφικό με ΚΗΔ, στο οποίο δεν μεταβάλλεται το ποσοστό της κάθετης (600/1000), αλλά αποτυπώνεται με λίγο μικρότερη επιφάνεια σε σχέση με τα συμβόλαια.  Συγκεκριμένα, το τμήμα που αφορά εμένα αποτυπώνεται 502,09 αντί για 510 τ.μ. το τμήμα και το συνολικό οικόπεδο 836,82 αντι για 850. Ποια επιφάνεια πρέπει να εισάγω για το οικόπεδο, χωρίς να χρειαστεί μεταβολή της σύστασης; Αυτή των συμβολαίων ή αυτή του νέου τοπογραφικού;

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο  παρόν θέμα. Pavlos 33)

Έχουμε οικόπεδο 890τμ με σύσταση κάθετου. Στο τμήμα μας έχουμε ποσοστό συνιδιοκτησίας 25%. Στο ΔΚ της άδειας προσθήκης (2003) δεν υπολογίζεται η επιτρεπόμενη δόμηση στο ποσοστό της κάθετου, αλλά στο υπόλοιπο δόμησης του συνόλου!! 

Έτσι, αν και στο σύνολο η πραγματοποιούμενη δόμηση του συνολικού οικοπέδου δεν ξεπερνά την επιτρεπόμενη, έχει βγάλει άδεια για παραπάνω τετραγωνικά που αναλογεί στο ποσοστό του. 

Αντί δηλαδή να χτίσει 220 (=25%*890) έβγαλε άδεια για 230 (=890-υφιστάμενη δόμηση) διαφορά 10τμ νόμιμα (πολεοδομικώς)

Εν τω μεταξύ το εμβαδόν που αντιστοιχεί στην κάθετο είναι 230τμ...

Αν θεωρήσουμε πως έχουμε και άλλα αυθαίρετα, τα 10 αυτά τμ τα υπολογίζουμε ΥΔ προς θεραπεία της άδειας ;

Και πως τα περνάμε στην ΗΤΚ; 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 3/6/2022 at 10:08 ΠΜ, fpanagos said:

Συνάδελφοι, καλούμαι να εκδώσω Η.Τ.Κ. σε ΑΔΟΜΗΤΟ οικόπεδο, τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας, χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε αυτό, επιφάνειας 510 τ.μ., με βάση τον τίτλο ιδιοκτησίας. Το ποσοστό ιδιοκτησίας στο συνολικό οικόπεδο (850 τ.μ.) είναι 600/1000. Εισάγω, λοιπόν ως οικόπεδο, το τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας (510 τ.μ.) ως "τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας, χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε αυτό" . Στη συνέχεια, εισάγω ιδιοκτησία. Τα ερωτήματα είναι τα εξης, τονίζοντας ότι ως οικόπεδο έχω το τμήμα της κάθετης και όχι το συνολικό οικοπεδο:

1) Τι τύπο ιδιοκτησίας επιλέγω; Αδιαιρετη ή κάθετη;

2) Στο πεδίο "χιλιοστα" τι γραφω; 600 ή 1000. Διότι η ιδιοκτησία μου, έχει μεν ποσοστό 600/1000 στο συνολικό οικόπεδο, αλλά εγώ δεν έχω εισάγει το συνολικό οικόπεδο, αλλά το ένα από τα δύο τμήματα της κάθετης.

3) Έχω κάνει νέο τοπογραφικό με ΚΗΔ, στο οποίο δεν μεταβάλλεται το ποσοστό της κάθετης (600/1000), αλλά αποτυπώνεται με λίγο μικρότερη επιφάνεια σε σχέση με τα συμβόλαια.  Συγκεκριμένα, το τμήμα που αφορά εμένα αποτυπώνεται 502,09 αντί για 510 τ.μ. το τμήμα και το συνολικό οικόπεδο 836,82 αντι για 850. Ποια επιφάνεια πρέπει να εισάγω για το οικόπεδο, χωρίς να χρειαστεί μεταβολή της σύστασης; Αυτή των συμβολαίων ή αυτή του νέου τοπογραφικού;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,έχω και εγώ ίδια περίπτωση  ,με κάθετη ιδιοκτησία που έχει ποσοστό 50% στο συνολικό οικόπεδο.Τελικά βγήκε καμία άκρη όσον αφορά τα χιλιοστά που αναφέρουμε και τον τύπο ιδιοκτησίας?

Μια σκέψη μου ήταν να συμπληρωσω σαν ποσοστό 1000/1000 και αδιαίρετη ιδιοκτησία ,και στην τεχνική έκθεση να κάνω μια μικρή ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξετε κάθετη χωρίς οριζόντια και θα βάλετε τα σημερινά (ως πιο πρόσφατα) εμβαδά -της κάθε κάθετης -αλλά τα ποσοστά θα βάλετε  αυτά που αναγράφονται στην αρχική σύσταση καθέτων 

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κατά την καταχώρηση του γηπέδου,στο πεδίο "Διαίρεση Οικοπέδου/Γηπέδου" επιλέγουμε "ΤΜΗΜΑ ΚΑΘΕΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ " ,και βάζουμε μόνο τα τετραγωνικά της κάθετης που μας ενδιαφέρει ,εφόσον είναι αδόμητη επιλέγουμε Αριθμό Κτιρίων : 0 ,και δηλώνουμε "Αριθμός Ιδιοκτησιών" :1.

Κατά την καταχώρηση της ιδιοκτησίας όμως ,στο πεδίο Τύπος Ιδιοκτησίας  ,φαντάζομαι ότι πρέπει να δηλώσουμε "Αδιαίρετη ιδιοκτησία " και στο πεδίο Χιλιοστά επί του Οικοπέδου/Γηπέδου να βάλουμε 1000 (μια σκέψη είναι ,εφόσον έχουμε δηλώσωσει σαν οικόπεδο μόνο την κάθετη ) και στην τεχνική έκθεση να κάνουμε μια μικρή ανάλυση.

(Μάλλον θα στείλω και ερώτημα στο helpdesk για σιγουριά )

   
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ως οικόπεδο έβαλες απ΄ευθείας την κάθετο στην οποία δεν έχουν συσταθεί  οριζόντιες τότε στο "τύπος  ιδιοκτησίας" θα επιλέξεις "κάθετη διηρημένη ιδιοκτησία" 

υ.γ και στην αμέσως πιο κάτω περιγραφή γράψε "κάθετη χωρίς σύσταση Ο.Ι"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Έχω και εγώ την ίδια περίπτωση (κάθετη ιδιοκτησία χωρίς σύσταση οριζόντιας). Πιστεύω στον τύπο ιδιοκτησίας θα πρέπει να επιλεγεί "κάθετη διηρημένη ιδιοκτησία, και να συμπληρωθούν το συμβόλαιο και το ποσοστό της. Θέλω να πιστεύω πως η συμπλήρωση των συγκεκριμένων πεδίων είναι κοινή ,(όπως στην περίπτωση επιλογής οικοπέδου με σύσταση κάθετης). Το τι από τα 2 θα επιλέξουμε (τμήμα κάθετης ή οικόπεδο με σύσταση κάθετης) είναι προσωπικό και έχει να κάνει περισσότερο πιστεύω με το να μην χρειάζεται κάθε φορά που σε 1 κάθετη γίνεται σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας, αρχειοθέτηση του όλου οικοπέδου και αρκετό ψάξιμο στο μητρώο πιθανής καταχώρισης. 

Link to comment
Share on other sites

σωστα.

ΦΕΚ Β 334/21

α. Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο, αντιστοιχεί μία καταχώ-
ριση Οικοπέδου / Γηπέδου. Σε περίπτωση ύπαρξης σύ-
στασης καθέτου ιδιοκτησίας, δύναται να γίνει ξεχωριστή
καταχώριση για κάθε τμήμα του οικοπέδου ή γηπέδου
που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία. Εφόσον έχει συσταθεί
οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου, γίνεται υποχρεωτικά
ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου για κάθε
κάθετη ιδιοκτησία

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλλα ερώτημα στο ΤΕΕ και μου είπαν (τηλεφωνικώς ) στην καταχώρηση  της ιδιοκτησίας να δηλώσω "ΚΑΘΕΤΗ ΔΙΗΡΗΜΕΝΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ"και το ποσοστό της στο συνολικό οικόπεδο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε αγρ/χιο έχω τμήμα κάθετης με Ε=1317,00 τμ και ποσοστό 30/100 επί του συνολικού γηπέδου. Στην κάθετη έχει ανεγερθεί κτίσμα χωρίς ΣΟΙ.

Με βάση τα παραπάνω στην διαίρεση γηπέδου επιλέγω το "τμήμα κάθετης χωρίς σύσταση οριζοντίου" ΚΑΕΚ βάζω αυτό της κάθετης και επιφάνεια = 1317 τμ δηλ. όσο το εμβαδό της κάθετης;

Εν συνεχεία στην ιδιοκτησία δηλώνω "κάθετη διηρημένη ιδιοκτησία" όπως έγραψε ο σύν/φος πιο πάνω και ΚΑΕΚ γράφω ξανά της κάθετης και χιλιοστά 300 δηλ. τα 30/100 της κάθετης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.