Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΛΗΨΗ ΥΠΟΒΑΘΡΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ


Elpida Karantagli

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω βρει όλα τα κλειστα κτηματολόγια της Ελλάδας σε μορφή SHP.

Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς πώς μπορώ να βρω το υπόβαθρο της ανάρτησης και της προανάρτησης;

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα δασικά. Για τα "κανονικά" μιλάει

Εδώ:

αφού επιλέξουμε ποιό "θέλουμε να δούμε" (πρώτη μπάρα->"ποιο θέλω να δω"), πατάμε στο γεωτεμάχιο --> επεξεργασία κορυφών επιλεγμένου σχήματος--> επεξεργασία κορυφών επιλεγμένου σχήματος ---> και εισάγουμε τις κορυφές στη σχεδιαστική εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Αυτά είναι τα δασικά. Για τα "κανονικά" μιλάει

Εδώ:

αφού επιλέξουμε ποιό "θέλουμε να δούμε" (πρώτη μπάρα->"ποιο θέλω να δω"), πατάμε στο γεωτεμάχιο --> επεξεργασία κορυφών επιλεγμένου σχήματος--> επεξεργασία κορυφών επιλεγμένου σχήματος ---> και εισάγουμε τις κορυφές στη σχεδιαστική εφαρμογή

Γεια σας! Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! ωστόσο δεν εννοώ αυτό. Την διαδικασία που περιγράψατε την κάνω κανονικά όταν λειτουργεί η πλατφόρμα. Περνάω τις συντεταγμένες σε εξελ και τις περνάω στο autocad άμεσα ως polyline.

Αυτό που λέω είναι το εξής. Στην ιστοσελίδα inspire του Κτηματολογίου υπάρχει δυνατότητα να κατεβάσεις όλα τα κλειστά κτηματολόγια σε μορφή shp για να τα ανοιξεις σε λογισμικό gis. Οπότε τα έχω κάνει εξαγωγή σε dxf και αναλόγως ποια περιοχή δουλεύω κάνω επιλογή της περιοχής που θέλω και αντιγραφή και paste to original coordinates. 

Απλά αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο για την ολοκληρωμένη κτηματογράφηση και όχι για την ανάρτηση και την προανάρτηση. 

Ο λόγος που ψάχνω κάτι τέτοιο είναι σε περιπτώσεις όπως χθες που όλες οι πλατφόρμες του κτηματολογίου τα παίξανε, να έχω ήδη το υπόβαθρο σε dxf και να μην το κάνω για ένα ένα το κάθε γεωτεμάχιο!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και πάλι και συγνώμη για το κατεβατό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει, και ο λόγος είναι απλός. Μέχρι την ολοκληρωμένη ανάρτηση ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές. Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι κάθε φορά θα έχεις το σωστό περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αλλαγές υπάρχουν και μετά την οριστική ανάρτηση. Μέχρι τις τελικές έγγραφες έχει ακόμα ...ψωμί σε πολλές περιοχές καθώς φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.