Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με ανοιγοκλείσιμο αλουμινένιων μπαλκονόπορτων.


Recommended Posts

 

Στο πίσω μπαλκόνι έχουμε  2  αλουμινένιες  συρόμενες μπαλκονόπορτες  (τριαντακονταετίας  και βάλε) οι 

οποίες  είναι  τόσο δύσκολο  να  ανοιγοκλείσουν     που  κουράζονται τα χέρια των γονιών μου.!!!!!!!!!

Βρε  τις  έχω  βάλει    λάδι , λιπαντικά    δεν αλλάζει  τίποτα το πρόβλημα παραμένει άλυτο !!!!! 

 

Έχει συναντήσεις  κανείς   παρόμοιο πρόβλημα και  αν ναι πως το έλυσε ;

Edited by ΔιμετροςΘρακιώτης
Link to comment
Share on other sites

τα ροδάκια ρουλεμάν στην βάση έχουν σπάσει απο την σκουριά.

ή βρες αλουμινά να στα αλλάξει (κάνουν την πάπια διότι δεν έχει καλό όφελος και έιναι μπελάς) ή τα πετάς και βάζεις νέα 

 

(αλλά και αυτό το δίμετρος μη το πεις στον αλουμινά για να τον πιέσεις) 😆

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

τα ροδάκια ρουλεμάν στην βάση έχουν σπάσει απο την σκουριά.

ή βρες αλουμινά να στα αλλάξει (κάνουν την πάπια διότι δεν έχει καλό όφελος και έιναι μπελάς) ή τα πετάς και βάζεις νέα 

 

 

 

Mε ποιον τρόπο - ποια είναι η διαδικασία  για  να  βάλω   καινούργια  ροδάκια  ρουλεμάν μόνος μου  ;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεβιδώσεις τις γωνιές που καλύπτουν τις μπαλκονόπορτες, να σηκώσεις κάθε μια προς τα επάνω, ώστε να μπορείς να την τραβήξεις έξω από τις ράγες και να την ακουμπήσεις κάπου στα σίγουρα (τραπέζι ή κάτι άλλο σχετικό).

Στη συνέχεια ξεβιδώνεις τα ροδάκια και τα αντικαθιστάς με νέα βαρέως τύπου (μην τσιγκουνευτείς στα ροδάκια). Επανατοποθετείς την μπαλκονόπορτα.

Αν δεν τόχεις, μην το προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενημέρωση

Την μία συρόμενη αλουμινένια   μπαλκονόπορτα την βγάλαμε  και την καθαρίσαμε στην βάση. (Η βάση της  είχε πολύ   γλίτσα - βρωμιά 

  λογικό το βρίσκω   αυτό διότι εχει να καθαριστεί αρκετά  χρόνια )

Η βαση της εχει δυο ροδάκια τα οποία  το ένα απο αυτά  γυρνάει  κανονικά , το αλλο όμως  γυρνάει  με δυσκολία .

Τονίζω  ότι  κανενα  απο τα δυο ροδάκια  δεν  είναι  σπασμένο.

Η έλλογη ερώτησή μου  είναι η εξής:      Ποια  πρέπει να είναι η επομενή μας  κίνηση ;  

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ΔιμετροςΘρακιώτης said:

...

Η έλλογη ερώτησή μου  είναι η εξής:      Ποια  πρέπει να είναι η επομενή μας  κίνηση ;  

τα βγάζεις τα πετάς (και τα δύο) και βάζεις νέα ......

 

εναλλακτικά αλλά ημίμετρο τα καθαρίζεις με λαδάκι ειδικό και τους βάζεις γράσο ..... αλλά αφού είναι τόσα χρόνια εκεί και αφού το κάνεις που το κάνεις άλλαξε. Κόστος τους ελάχιστο. Τα εργατικά είναι πιο μεγάλο κόστος

 

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα, ο αλουμινάς μου άλλαξε εκτός από τα ροδάκια και την κάτω ράγα με άλλη που έχει σίδερο στο άνω μέρος.

Παρότι τα μαστορέματα είναι το αγαπημένο μου hobby δεν τόλμησα να το κάνω μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.