Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eύρεση επιτρεπόμενης κάλυψης οικοπέδου στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

 (Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα στην ομάδα....

Έχουμε οικόπεδο 112τμ με συντελεστή δόμησης 2,4 και 60καλυψη στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης.

Θέλουμε να κάνουμε ανέγερση οικοδομής και βρέθηκα με διαφορετικούς μηχανικούς για να αποφασίσουμε με ποιον θα συνεχίσουμε το έργο.

3 μας είπαν ότι οι κάλυψη θα φτάσει στα 70 οι άλλοι 3 ότι μένει στα 60...

Όλοι είχαν το τοπογραφικό.... γνωρίζουν ότι από δεξιά και αριστερά είναι πολυκατοικίες και ότι οι οδό έχει φάρδος 12 μέτρα....

Το οικόπεδο είναι 10 μέτρα επί 11,....

Τι και πώς μπορούμε να μάθουμε ποια θα είναι οι κάλυψη σωστή....

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απόψεις των συναδέλφων θα είναι σωστές. Για να σας είπαν διαφορετικές απόψεις σημαίνει ότι θα είχε ο καθένας τους δικούς του λόγους.

Εσείς δεν ρωτήσατε ποιοι είναι αυτοί για να δείτε αν ταιριάζουν με τους δικούς σας ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kan62 αλλά εγώ δυστυχώς δεν είμαι μηχανικός για να ξέρω τους λόγους εάν επιτρέπεται αύξηση της κάλυψης ναι οι όχι....

Εννοείται ότι ρώτησα αλλά ο καθένας είχε διαφορετικούς λόγους για το ναι/όχι....

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δημαρχείο των Αμπελοκήπων υπάρχει μία καλή τεχνική υπηρεσία (το εννοώ αυτό που λέω) πας ο ίδιος και ζητάς να σου δώσουν, σε πρώτη φάση, τους όρους δόμησης που ισχύουν για την περιοχή σου. Εκεί κάτι πρέπει να γράφει και για την κάλυψη δόμησης (κάνεις και μία συζήτηση!).  

Μας λες ότι πήγες σε 6 μηχανικούς και το αποτέλεσμα είναι ...... 3:3 (ισοπαλία). Αυτό είναι το χειρότερο αποτέλεσμα ! 

  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι εννοούσαν οι συνάδελφοι που σου είπανε ότι μπορείς να αυξήσεις την κάλυψη στο 70% (αν και εφόσον στους όρους δόμησης αναφέρεται 60%)....Ζήτα τους να σου εξηγήσουν αναλυτικά 

Link to comment
Share on other sites

https://www.ampelokipi-menemeni.gr/wp-content/uploads/2021/02/chartis-oron-domisis-ampelokipon.pdf

 

το επομενο βημα ειναι στην ΥΔΟΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.