Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικός δρόμος


Recommended Posts

Καλησπέρα συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Βρίσκομαι σε περιοχή εκτός σχεδίου πόλης και μπροστά από το σπίτι μου υπάρχει δρόμος στον οποίο παρκάρει ο γείτονας το αυτοκίνητο του με το έτσι θέλω. Το σπίτι μου ήταν χτισμένο παράνομα σε τμήμα αγρού αγροτεμαχίου. Ωστόσο νομιμοποιήθηκε το 2011 και είναι καθ' όλα εντάξει. Ο γείτονας (παλιός στη γειτονιά) ισχυρίζεται  ότι ο δρόμος είναι ιδιωτικός και δε μπορεί να έρθει ούτε αστυνομία. Παραθέτω το τοπογραφικό. Τι δικαιώματα έχω σ'αυτό το δρόμο; τι υποχρεώσεις έχει ο γείτονας; Το σπίτι μου είναι στο τμήμα 16, του γείτονα είναι στο τμήμα 10 και το αυτοκίνητο το παρκάρει στο ύψος των ορίων των τμημάτων 8 και 9.

Τοπογραφικό.pdf

Link to comment
Share on other sites

για να πάτε στο σπίτι σας περνάτε έναν δρόμο πλάτους 3 μέτρων.- Εννοείτε ότι ο γείτονας στο ύψος των οικοπέδων "8" και "9" βάζει ένα αυτοκίνητο στον δρόμο αυτό και δεν χωράτε (εσείς ή/και οι δικοί σας) να περάσετε με τα αυτοκίνητα σας να πάτε μέσα στο οικόπεδο σας που έχετε χώρο να παρκάρετε μέσα με το αυτοκίνητο σας?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για κλασική περίπτωση "ιδιωτικής πολεοδόμησης". Ο "δρόμος" είναι κοινόχρηστη επιφάνεια του αρχικά ενιαίου γεωτεμαχίου, εκτός κι αν αναφέρει κάτι άλλο το συμβόλαιο. Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται για τεχνικό αλλά για νομικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφε Τετρις, ποιό πρόβλημα είναι νομικό, ότι έχει έναν δρόμο πλ. 3μ να πάει σπίτι του και κάποιος με ένα αυτοκίνητο με πλάτος 1,70 - 1,80 με τους καθρέπτες το βάζει μέσα στην μέση του δρόμου, δεν χωράει να πάει με το αυτοκίνητο σπίτι του, να πάρει την γυναίκα του με το καρότσι με ένα μωρό, να περάσει να πάει σπίτι του με κάτι που θέλει να περάσει.. Νομίζετε ότι είναι ένα θέμα το οποίο χρειάζεται και κάποιο νομικό έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Arche said:

Καλημέρα Συνάδελφε Τετρις, ποιό πρόβλημα είναι νομικό, ότι έχει έναν δρόμο πλ. 3μ να πάει σπίτι του και κάποιος με ένα αυτοκίνητο με πλάτος 1,70 - 1,80 με τους καθρέπτες το βάζει μέσα στην μέση του δρόμου, δεν χωράει να πάει με το αυτοκίνητο σπίτι του, να πάρει την γυναίκα του με το καρότσι με ένα μωρό, να περάσει να πάει σπίτι του με κάτι που θέλει να περάσει.. Νομίζετε ότι είναι ένα θέμα το οποίο χρειάζεται και κάποιο νομικό έλεγχο?

Ακριβώς έτσι είναι. Και το ίδιο παράπονο έχει εκφράσει και ιδιοκτήτης παρακάτω τμήματος που έχει δέντρα και δε μπορεί να πλησιάσει με όχημα χωρίς να ζητήσει από αυτόν να πάρει το αυτοκίνητό του. 

 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Arche said:

αυτός γιατί δεν πάει να το βάλει κάπου αλλού να μην σας δημιουργεί πρόβλημα?

Επειδή έτσι έχει μάθει. Εγώ ήρθα στη γειτονιά εδώ και ένα χρόνο. Έως τότε ήταν μόνος του με διπλανό σπίτι συγγενών. Του το έχω συζητήσει πολύ ευγενικά εξηγώντας του ότι είναι δρόμος για όλους μας κτλ και όταν με ρώτησε αν με ενοχλεί του απάντησα ναι. Τότε μου είπε το αμάξι από δω δε φεύγει. Τέλος πάντων μη σας πρήζω παραπάνω, από ο, τι καταλαβαίνω αν δε μπορούμε να συνεννοηθούμε δεν υπάρχει φορέας να απευθυνθώ. Θα πρέπει να παω σε δικηγόρο. Σωστά;

59 λεπτά πριν, Bardouniotis said:

Ακριβώς έτσι είναι. Και το ίδιο παράπονο έχει εκφράσει και ιδιοκτήτης παρακάτω τμήματος που έχει δέντρα και δε μπορεί να πλησιάσει με όχημα χωρίς να ζητήσει από αυτόν να πάρει το αυτοκίνητό του. 

 

 

Απλώς θα ήθελα τουλάχιστον ένα νόμο ή κάποιο επίσημο εγγράφο όπου να φαίνεται τι είναι δρόμος, ποιες είναι οι κατηγορίες δρόμων, ποιες είναι οι υποχρεώσεις των χρηστών κοκ. 

Link to comment
Share on other sites

πρωτα βλεπεις το συμβολαιο σου.

Οπως φαινεται, τον "δρομο" αυτο τον εχει αφησει ο ιδιοκτητης τοτε που εκανε τις κατατμησεις, προς εξυπηρετηση των παροδίων.

Επομενως ανηκει σε ολους.

Και ειπεν ο νεοελλην....

"και όταν με ρώτησε αν με ενοχλεί του απάντησα ναι. Τότε μου είπε το αμάξι από δω δε φεύγει. "

Εστω και εαν δεν υπαρχει τυπικη αρμοδιοτητα, να πατε στο ΑΤ Θερμης και να υποβαλλετε παραπονα.

Μετα, πατε στον δικηγορο σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

μα το οικόπεδο δεν είναι δικό σου? Συμβόλαιο δεν έχεις? Εχεις το τοπογραφικό που κατέθεσες πριν! Εγώ θα έλεγα με αυτά τα στοιχεία, παρότι μπορεί να μην χρειάζονται και αυτά να πας στην Αστυνομία, καταρχήν θα μπορούσες να του πεις αρχικά ότι θα πας στην Αστυνομία να τον καταγγείλεις αν δεν το απομακρύνει. Βρες και τον γείτονα σου, βρες και κανένα ακόμα που να του δημιουργεί και αυτουνού πρόβλημα και κινειθείτε ομαδικά. 

Link to comment
Share on other sites

εάν πρόκειται για ιδιωτικό δρόμο (δουλεία διόδου, αερισμού-φωτισμού κ.ο.κ) και φυσικά εμφανίζεται σε συμβόλαια τόσο δικά σας όσο και των παροδίων (κυρίαρχη πράξη είναι η σύσταση στην οποία θα αναφέρονται όλα τα μεταγενέστερα), η αστυνομία και η τροχαία ουδέν θα πράξουν και σωστά. Μόνο με τη συμβολή νομικού μπορείτε να αξιώσετε την παράλειψη (τώρα και μελλοντικά) καταπάτησης της επίμαχης λωρίδας. Η δε νομιμότητα των κτισμάτων εντός των όμορων, ουδεμία σχέση έχει με τον υπόψη δρόμο, εκτός εάν τον καταπατούν. Επειδή όμως στο σχέδιο που αναρτήσατε και το οποίο συνοδεύει πράξη, φαίνεται αριθμημένος ο εν λόγω δρόμος (αρ.22), πιστεύω οτι θα πρέπει με τη βοήθεια και συνδρομή νομικού, πρωτίστως να ελέγξετε μέσω τίτλων ιδιοκτησίας το καθεστώς του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.