Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νερά στο σαλόνι μου από το μπάνιο του επάνω ορόφου .


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους , δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα .

Στην οικοδομή που κατοικώ , πάνω από το σαλόνι μου υπάρχει μπάνιο , δυστυχώς το κατάλαβα κατόπιν εορτής , είμαι ενοικιαστής.

Εκτός από τους   # ιδιαίτερους θορύβους # , και ειδικά αν έχεις κάποιο καλεσμένο , το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι μας πλημμύρησαν 4-5 φορές , από κακή χρήση του μπάνιου , και τα νερά φυσικά δεν είναι και τόσο αθώα από άποψη υγιεινής.

Έχω στριμώξει το γραφείο μου σε μία γωνία για ασφάλεια , και έχω βάλει  alarm στο δάπεδο να με ειδοποιεί , τελευταία φορά κτύπησε χθες .

Ήθελα τη συμβουλή σας , είναι νόμιμο το μπάνιο στο σημείο που είναι ?

Έψαξα για νόμους κ.λ.π. , δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

περα  απο τις "γλαφυρες" περιγραφες, δεν λες το αυτονοητο,

δλδ οτι πηγες στον απο πανω και εκανες παραπονα και οτι αυτος δεν πηρε κανενα μετρο.

Ετσι οπως τα γραφεις,   μεχρι σημερα, αυτος δεν ξερει τπτ...

Και τί σημαινει το ερωτημα "είναι νόμιμο το μπάνιο στο σημείο που είναι ?"

δλδ αν ειναι "νομιμο" δικαιουται να  εχει διαρροες;;;;

Εσυ εισαι ενοικιαστης.

Ενημερωσες τον ιδιοκτητη σου;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εύλογα τα ερωτήματα του Δημήτρη..Οντως το κάνετε να ακούγεται σαν να έχει βάλει την drums ο Lombardo o drummer των Slayer πάνω από το υπνοδωμάτιο σας και να κάνει εξάσκηση κάθε νύχτα... Εντάξει ένα μπάνιο είναι, δεν είναι κακό να κάνετε μήνυση, συμφωνώ, τι εννοείτε ότι "αν είναι νόμιμο στο σημείο που είναι" Κατόπιν αυτό που βλέπω ανησυχητικό κάπως είναι ότι περνάνε τα νερά στον όροφο σας, αυτό ΝΑΙ είναι πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ  και τους δύο για την απάντηση

Τον ιδιοκτήτη τον έχω ενημερώσει   και επί λέξει μου είπε πως δεν τον ενδιαφέρει, πρόσφατα μάλιστα μου ανέβασε και το ενοίκιο κατά 40 ευρώ.

Τον συγκάτοικο επάνω φυσικά και τον ενημέρωσα , όπως ενημέρωσα και τον ιδιοκτήτη του ιδίου διαμερίσματος.

 Από τις 5 φορές που με πλημμύρησε , έχω 2 εκθέσεις της αστυνομίας και ετοιμάζω αγωγή , ψάχνοντας φυσικά νέο σπίτι .

Πρόσφατα το επάνω σπίτι άλλαξε χέρια ιδιοκτήτη και το ανακαινίζει ριζικά.

Ελπίζω να ησυχάσω ,με τον ένα Η με τον άλλο τρόπο.

Απλά δεν πήρα κάποια απάντηση για το αν είναι νόμιμο Η όχι πάνω από σαλόνι να είναι μπάνιο , έστω για να ξέρω κάτι παραπάνω.

 

1 ώρα πριν, Arche said:

εύλογα τα ερωτήματα του Δημήτρη..Οντως το κάνετε να ακούγεται σαν να έχει βάλει την drums ο Lombardo o drummer των Slayer πάνω από το υπνοδωμάτιο σας και να κάνει εξάσκηση κάθε νύχτα... Εντάξει ένα μπάνιο είναι, δεν είναι κακό να κάνετε μήνυση, συμφωνώ, τι εννοείτε ότι "αν είναι νόμιμο στο σημείο που είναι" Κατόπιν αυτό που βλέπω ανησυχητικό κάπως είναι ότι περνάνε τα νερά στον όροφο σας, αυτό ΝΑΙ είναι πρόβλημα!!

Το μπετόν είναι ραγισμένο , τα νερά που τρέχουν έχουν αποκαλύψει τις ρωγμές στο ταβά νι μου

Link to comment
Share on other sites

ωραία φτάνουμε σιγά σιγά στο κυρίως. Οσον αφορά το αν είναι νόμιμο θα πρέπει να αναθέσετε σε Μηχανικό να αναζητήσει τα σχέδια στην Υπηρεσία Δόμησης ή όπου πρέπει ώστε να δει και να μάθετε αν το μπάνιο εκεί είναι νόμιμο. 
Κατά την ταπεινή μου άποψη υπάρχει πιο μεγάλο πρόβλημα εδώ από το να τρέχουν λιγα νερά σπίτι σας, νερά στο σπίτι από κάτω και ραγισμένο μπετόν σημαίνει ότι νερά περνάνε την πλάκα beton, διαβρώνουν το beton και τον οπλισμό μέσα σε αυτό, ακόμα κάτι δυσάρεστο λίγο δεν ξέρετε πόσο καιρό το κάνει και ποιά είναι η κατάσταση της οικοδομής σήμερα. Οπότε σου συνιστώ βρες έναν Πολιτικό Μηχανικό που να ξέρει να εκτιμήσει αυτές τις ζημιές άμεσα θα έλεγα, τα δικαστήρια αργούν και τα νερά να περνάνε στο σπίτι σου χαλάνε το beton, οπότε έτσι απλά κάλεσε έναν Πολιτικό Μηχανικό και αυτός θα ξέρει να σε κατατοπίσει πιο καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα άλλαξε σπίτι. 

Σε οτιδήποτε άλλο θα απαιτηθεί χρόνος και χρήμα από τη μεριά σου με άγνωστο αποτέλεσμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kostasdio said:

....

Απλά δεν πήρα κάποια απάντηση για το αν είναι νόμιμο Η όχι πάνω από σαλόνι να είναι μπάνιο ..

...

Δεν υπάρχει καμία πολεοδομική διάταξη που να απαγορεύει την χωροθέτηση τουαλέτας ή κουζίνας άνω των σαλονιών.

Συχνά πυκνά μελετητικά το αποφεύγουμε για λόγους λειτουργικότητας και κατασκευαστικούς. Με σωστή μελέτη όμως δεν είναι πρόβλημα.

Το βασικό όμως είναι ότι δεν είναι επιτρεπτό νερά (παροχής, απορροής, λύματα κλπ) από άλλο διαμέρισμα να περνάνε σε εσένα. Όταν και αν συμβεί αυτό (και μπορείς με τεχνική έκθεση να το αποδείξεις)  δικαιούσαι πλήρη αποζημίωση για τα άπαντα.

Οπότε ή τα βρίσκεται ή δικαστήρια και μπελάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .

Μάλλον συμφέρει να μετακομίσω σε άλλο σπίτι , ελπίζω το επόμενο δίμηνο να τελειώσει το θέμα .

Ας ξεμπλέξει ο ιδιοκτήτης με τον από πάνω , δυστυχώς δεν περισσεύουν χρήματα για δικαστικές διαμάχες .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostasdio said:

...

Μάλλον συμφέρει να μετακομίσω σε άλλο σπίτι ....

Ας ξεμπλέξει ο ιδιοκτήτης με τον από πάνω , ....

Σοφή επιλογή.

Φρόντισε να κρατήσεις τουλάχιστον και ένα καλό φωτογραφικό ρεπορτάζ από τις βλάβες με τα ύδατα για να μη σου ζητάει τα ρέστα στα ενοίκια μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο που έχεις ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και κρατάω ,έχω φάκελο στο PC με φωτογραφίες από όλα τα στραβά που βρήκα όταν μπήκα και όλα τα συμβάντα στην πορεία , αποδείξεις ενοικίου , κοινοχρήστων κ.λ.π., αυτή τη στιγμή έχει φτάσει σε μέγεθος τα 66 ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.