Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση, Υγρομόνωση ταράτσας


Insomnia188

Recommended Posts

Καλή σας μέρα!

Ποια είναι η καλύτερη λύση για υγρομόνωση και θερμομόνωση ταράτσας σε καινούργια μονοκατοικία;

Ο εργολάβος προτείνει εφαρμογή ασφαλτόπανου, γαιούφασμα, πλάκες πολυστερίνης και άσπρο χαλίκι.

Ποια λύση θα θέλει την λιγότερη συντήρηση και θα έχει σωστά αποτελέσματα;

Η σκυροδέτηση της πλάκας έχει γίνει ήδη οπόταν πρόσμικτα υλικά στο μπετόν δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πλέον.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βατό δώμα, με το χαλίκι, δεν θα το έχεις. Σε σχέση με το γαρμπιλοσκυρόδεμα, θέλει τακτικό έλεγχο.

Για τεχνικά θέματα μην εμπιστεύεσαι τους πάσης φύσεως εργολάβους. Να απευθύνεσαι στους ειδικούς. Ο μηχανικός σου τι λέει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός είναι στο πακέτο υπηρεσιών του εργολάβου... Στο δώμα θα τοποθετηθούν φωτοβολταικά πλαίσια, εξωτερικές μονάδες κλιματιστικών, αντλία θερμότητας και ηλιακός θερμοσίμφωνας, οπόταν θα ήταν καλύτερη λύση ένα βατό δώμα;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που εμπιστεύεσαι τον εργολάβο και το "πακέτο" του, κάθε συζήτηση με μηχανικούς στο παρόν φόρουμ είναι περιττή 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια καθόλου βοηθητική ή επαγγελματική απάντηση από τον tetris σε ένα πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίζει αρκετός κόσμος. Αγαπητέ tetris βρίσκομε σε αυτό το φορουμ για να ζητήσω την άποψη ατόμων που γνωρίζουν το θέμα. Εκτιμώ και ευχαριστώ τον οποιοδήποτε αφιερώσει λίγο από τον χρόνο του για να μας απαντήσει και να βοηθήσει. Σε ευχαριστώ και εσένα φίλε tetris για το χρόνο που αφιέρωσες, σχόλια όμως όπως το δικό σου πιο πάνω απολογούμε που θα στο πω αλλά τα θεωρώ παντελώς αχρείαστα...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, antloukidis said:

Off topic βέβαια... αλλά κλιματιστικά + ΑΘ, κάπου πάσχει...

Η Αντλία Θερμότητας θα χρησιμοποιηθεί για την θέρμανση πατώματος. Τα κλιματιστικά είναι ανεξάρτητα (split units)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Insomnia188 said:

.. σχόλια όμως όπως το δικό σου πιο πάνω απολογούμε που θα στο πω αλλά τα θεωρώ παντελώς αχρείαστα...

Όταν ο εργολάβος χαίρει της εμπιστοσύνης του εργοδότη και ο μηχανικός είναι για τη λάντζα, η κατάληξη είναι να απευθύνονται ερωτήματα για πολύ απλά πράγματα σε φόρουμ μηχανικών.

Και όταν κάποιος αντιμετωπίζει το μηχανικό ως μέρος ενός "πακέτου" και όχι ως το απόλυτο αφεντικό (τεχνικά) του έργου, η καλύτερη αντιμετώπιση που μπορείς να έχει από ένα φόρουμ σοβαρών (θέλω να πιστεύω) μηχανικών, είναι η απαξίωση. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Insomnia188 said:

σχόλια όμως όπως το δικό σου πιο πάνω απολογούμε που θα στο πω αλλά τα θεωρώ παντελώς αχρείαστα...

Γιατί δεν πάτε από εκεί που ήρθατε (εννοώ στον ιστότοπο που προκύπτει από τα 8 πρώτα γράμματα του nickname σας) που είναι και φωτεινοί παντογνωστες, να σας κατατοπίσουν "κατάλληλα"; Καλά σας τα είπε ο συνάδελφος, απαξιώνετε εμμέσως το επάγγελμα, οπότε και απαξιωτικά σχόλια θα λάβετε. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tetris said:

Και όταν κάποιος αντιμετωπίζει το μηχανικό ως μέρος ενός "πακέτου" και όχι ως το απόλυτο αφεντικό (τεχνικά) του έργου, η καλύτερη αντιμετώπιση που μπορείς να έχει από ένα φόρουμ σοβαρών (θέλω να πιστεύω) μηχανικών, είναι η απαξίωση. 

Αγαπητέ tetris, σε πολλά έργα οι μελετητές μηχανικοί συνεργάζονται με τον κύριο εργολάβο για να δώσουν μία συνολική τιμή (πακέτο) για την ολοκλήρωση του έργου στον ιδιοκτήτη. Αυτό ισχύει και για την ολοκλήρωση της εν λόγο μονοκατοικίας, όπως και προανέφερα στην ανάρτηση μου περί "πακέτου".

Τώρα, το γεγονός ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις καθόλου "σοβαρές" αναρτήσεις σου, με την πανερμηνεία αυτού που έχω γράψει, δείχνει τη σοβαρότητα που σε διακατέχει ως επαγγελματία και είναι λυπηρό για το προσωπό σου!

"...ο μηχανικός είναι για τη λάντζα, η κατάληξη είναι να απευθύνονται ερωτήματα..."

Ως σοβαρός μηχανικός, με αρκετά χρόνια εμπειρίας στον τομέα μου, έχω συνεργαστεί με πολλούς επαγγελματίες, μηχανικούς και μη, κάτι που εσύ δεν είσαι σίγουρα! Κανένας σοβαρός μηχανικός, που σέβεται τον εαυτό του και τους συναδέλφους του, δεν θα τους χαρακτηρίζε με τέτοιο τρόπο!

"...καλύτερη αντιμετώπιση που μπορείς να έχει από ένα φόρουμ σοβαρών (θέλω να πιστεύω) μηχανικών, είναι η απαξίωση." 

Δεν γνωρίζω ποια είναι τα ακαδημαικά σου προσόντα και ποια η παιδεία σου, αλλά το να ζητάς από ένα σοβαρό φόρουμ επαγγελματιών μηχανικών να απαξιώσει έναν μηχανικό γιατί έχει απορίες είναι ένδειξη κακού χαρακτήρα...!

Επίσης, επέτρεψε μου να σου πω ότι, γνώμη μου είναι, αν δεν έχεις κάτι σχετικό με το θέμα της υγρομόνωσης και θερμομόνωσης να προσθέσεις, συμβουλή μου ξεκίνα να ψάχνεις από που πηγάζει αυτή η κακεντρέχεια σου, έτσι ώστε να βρεις και πως θα την διορθώσεις και να γίνεις ένας σοβαρός επαγγελματίας!

Υπάρχει πάντοτε βέβαια και η επιλογή να αλλάξεις το όνομα σου στο φορουμ σε "μίζερος κακεντρεχής" και να συνεχίσεις να αντιμετωπίζεις τους συνάδελφους μηχανικούς με τον ίδιο τρόπο...

1-0!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.