Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλειστή θέση στάθμευσης και στάθμευση 2ου οχήματος στη ράμπα εισόδου αυτής


Recommended Posts

Έχει δημιουργηθεί θέμα στην 3όροφη πολυκατοικία που κατοικώ, σχετικά με την είσοδο και την ράμπα εισόδου στήν ισόγεια κλειστή θέση στάθμευσης που έχω στην κυριότητα μου και είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.Σταθμεύω το 2ο αυτοκίνητο στην ράμπα έξω από είσοδο του πάρκινγκ που μου ανήκει. Ο διαχειριστής ισχυρίζεται οτι πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο, χώρος ελιγμών και θα πρέπει να είναι ελεύθερος ως χώρος,όμως δεν εμποδίζει τη διέλευση άλλων αυτοκινήτων ούτε κλείνει την εξωτερική είσοδο της πολυκατοικίας η οποία και βρίσκεται σε διακριτό χώρο παράπλευρα. Η είσοδος για το συγκεκριμένο πάρκινγκ είναι αποκλειστικά και μόνο για το  δικό μου πάρκινγκ. Οι υπόλοιπες δύο θέσεις στάθμευσης των ενοίκων βρίσκοντοι παραπλεύρως στην πυλωτή και οι είσοδος σε αυτές γίνεται από κοινή είσοδο στην πρόσοψη της πολυκατοικίας όπως και η δική μου με την εξής σειρά,αυτόματη ανοιγόμενη δίφυλλη πόρτα εισόδου στην ράμπα (στην οποία σταθμεύω το 2ο όχημα) που οδηγεί στον κλειστό χώρο στάθμευσης τα οποίες και οι δύο πόρτες (ειδόδου και κλειστής θέσης) ηλεκτροδοτούνται από δικό μου ρεύμα και όχι από κοινόχρηστο, η καγκελόπορτα εισόδου της πολυκατοικίας και στην συνέχεια η συρόμενη ηλεκτρική πόρτα εισόδου στην πυλωτή που χρησιμοποιούν οι άλλοι δύο ένοικοι για να σταθμεύουν τα οχήματα τους εντός των θέσεων τους στην πυλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η δική σου θέση στάθμευσης περιορίζεται, στο συμβόλαιο αγοράς, στο εμβαδόν της και δεν περιλαμβάνει τη λωρίδα εισόδου, τότε το εμβαδόν της λωρίδας αυτής είναι κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας, όπως και η κοινή είσοδος στην πρόσοψη της πολυκατοικίας, που γράφεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

ολα ξεκινουν απο το συμβολαιο. Σε αυτο πρεπει να οριζεται οτι ο χωρος αυτος ανηκει στην δικη του χρηση

προς εισοδο/εξοδο προς την κλειστη ΘΣΑ.

Αλλα, ακομα κσι  υπο αυτη την διατύπωση,  δεν περιλαμβανει το δικαιωμα σταθμευσης δευτερου αυτοκινητου.

Μονον διελευσης

 

MAKAP

 τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό και ευχαριστώ. Να υποθέσω ότι αυτό ισχύει και στην περίπτωση που ένας ένοικος (ο εκτελών χρέη διαχειριστή) με την μια θέση στάθμευσης στην πυλωτή έχει το αυτοκίνητο σταθμευμένο του και πίσω από το αυτό μόνιμα την ακινητοποιημένη την μοτοσυκλέτα του? 

Link to comment
Share on other sites

απαντησαμε σε συγκεκριμενο ερωτημα..

Για τα υπολοιπα σχετικα  με τον διαχειριστη και την ΓΙΑΜΑΧΑ του,

και εάν και πόσο αποτελούν "καποια παραβιαση"

θεωρω οτι 

και δεν εχουμε στοιχεια και

δεν εχουν  σχέση με τον σκοπό του Φόρουμ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

απαντησαμε σε συγκεκριμενο ερωτημα..

Για τα υπολοιπα σχετικα  με τον διαχειριστη και την ΓΙΑΜΑΧΑ του,

και εάν και πόσο αποτελούν "καποια παραβιαση"

θεωρω οτι 

και δεν εχουμε στοιχεια και

δεν εχουν  σχέση με τον σκοπό του Φόρουμ

Κατανοητό και ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.