Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό διάγραμμα γεωτεμαχίου σε περιοχή διανομής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, πρόκειται να υποβάλλω αντίρρηση στο δασικό χάρτη για ένα τεμάχιο που έχει έρθει σε κυριότητα στον ιδιοκτήτη από το Υπουργείο Γεωργίας Διεύθυνσης Επικοισμού και εφαρμόζοντάς το προκείπτει το εξής σχήμα ( επισυναπτώμενο αρχείο pdf). Θεωρώ ότι είναι πρόδηλο το σφάλμα και έτσι θα το πάω όσον αφορά το δασικό τμήμα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όμως ότι εφαρμόζοντάς το, δημιουργώ ένα κενό μεταξύ δρόμου και γεωτεμαχίου.
Το κομμάτι μεταξύ δρόμου και παραχωρητηρίου( Ε = 46.00 τ.μ ) θα μπορούσα να το βάλλω σαν ενιαία ιδοκτησία με το παραχωρητήριο στο τοπογραφικό της αντίρρησης και ύστερα ο ιδοκτήτης να κάνει και συμβόλαιο με αυτό ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δηλαδή το  νέμει και να επικαλεστεί την χρησικτησία;TOPO_ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ-Model.pdf

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

 ο,τι  εχει αποδοθει με την διανομη, ανηκει σε σενα

ό,τι δεν αποδοθηκε, ανηκει στο Δημοσιο.

Αρα, δεν υπαρχει κανενα θεμα "χρησικτησιας"

Ηλεγξες εαν  υπαρχει καποιο λαθος στην αποτυπωση;

Με τι συνορευει προς την πλευρα του αδιανεμητου;

τα διπλανα πώς ειναι;

[θεωρω οτι θα ηταν προτιμωτερο  να μετατεθεις προς τον δρομο, παρα να ψαχνεις 100 μετρα δασους/δασικης εκτασης...

[εισαι και κοντα στο γήπεδο,  λεμε...]:-D

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρω γύρω συνορεύω με άλλα γεωτεμάχια της διανομής αλλά όπως καταλαβαίνω συνορεύω και με δρόμο. Με την διαμορφωμένη κατάσταση δεν νομίζω ότι έχω κάνει κάποιο λάθος παρά μόνο έαν ο δρόμος ο διαμορφωμένος είναι του χωραφιού και δηλαδή απλά διαμορφωθηκε κατά μήκος  όλων των υπολοίπων κάτι σαν άτυπη παραχώρηση για την διέλευση γενικά. Αυτό δεν ξέρω όμως εάν ισχύει. Επίσης στο κομμάτι αυτό που αναφέρω για την χρησικτησία υπάρχει και μια ελιά τουλάχιστον 30 ετών εξού και το θέμα που εγείρω. 

 

Y.Σ κάποτε τα τοπογραφικά ήταν 5 κορδελιές :D  :D 

image.jpeg

Edited by alextopo
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μία διανομή αρκετά καινούρια (δεκαετία 50) όπου  στην μέση περίπου της "πλάκας" έχεις & μία αξονική γραμμή μεταξύ 33 &34 με διαστάσεις πάνω - κάτω. Ότι καλύτερο.

Γιατί αυτές τις αποστάσεις της διανομής δεν τις βλέπουμε στο χρωματιστό σχέδιο? 

Πως αποτύπωσες την υπάρχουσα κατάσταση? πως τοποθέτησες την θεωρητική κατάσταση της διανομής στο σχέδιό σου. 

Είναι το σχέδιο σου στο σύστημα της μελέτης της διανομής? (κάναβο πάντως δεν βλέπω).

Ταυτίζονται οι αναγραφόμενες  διαστάσεις όπως αυτές που φαίνονται στα πρωτότυπα?

μόνο με μία ΚΑΛΗ -πιστή  αποτύπωση του αγροτεμαχίου σου μπορείς να πείσεις την υπηρεσία.  

Edited by nbr
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  1. Θα πρέπει να αποτυπωθεί όλη η έκταση της διανομής (αλλαγές καλλιέργειας, όρια δρόμων, περιφράξεις, πηγάδια, οικίσκοι, τεχνικά, άλλες κατασκευές κ.λ.π.) και να είναι ξεκάθαρο με τι συνορεύει το κάθε τεμάχιο.
  2. Να παραγγελθεί και να εισαχθεί στο σχέδιο ο χάρτης 1:5000 της Γ.Υ.Σ.  και ο ορθοφωτοχάρτης του Κτηματολογίου.
  3. Να βρεθούν ΑΦ της περιόδου της διανομής και να εισαχθούν στο σχέδιο.
  4. Να προσκομισθούν και να μελετηθούνοι τίτλοι με τα τοπογραφικά τους.
  5. Με δεδομένο ότι χρησικτισία επί δημοσίου δεν νοείται, να μελετηθούν όλα τα παραπάνω και να εφαμορστεί ολόκληρη η διανομή στην υφιστάμενη κατάσταση.
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μας δίνεις έναν χάρτη της τοπογραφικής υπηρεσίας με αξονικές γραμμές που ορίζονται από ορόσημα (π.χ. 33-34 κλπ) ,  με κάναβο  και από "πάνω" μας λες πως η δουλειά αυτή δηλ. η διανομή ...

1 ώρα πριν, alextopo said:
1 ώρα πριν, alextopo said:

"Η διανομή δεν είναι σε κάποιο σύστημα αναφοράς ώστε να την εφαρμόσω με κάποιο μετασχηματισμό." (???????? ο μετασχηματισμός που κολλάει?)

 

Το καλό τοπογραφικό δεν είναι το όμορφο τοπογραφικό βάζοντας ... όμορφα χρώματα (πάντως επέλεξες όμορφα χρώματα).

Η δουλειά για να είναι σωστή θα πρέπει να την κάνεις στο ίδιο σύστημα με αυτό της Τ.Υ ή , αν δεν βρεις εξάρτηση στην περιοχή, θα κάνεις ακριβώς ότι σου λέει ο καλός συνάδελφος sdtopo. 

Σίγουρα μπορεί & να θυμώσεις με αυτά που θα γράψω.

Όταν θέλεις να κάνεις ένα Τ.Δ. για ένα χωράφι δεν πας εκεί με ένα gps , πατάς τα κουμπιά του στις γωνίες του χωραφιού και ετσι έχεις, για κάθε κορυφή του, τιμές Χ & Υ.   

Έτσι έχεις απλά ΜΟΝΟ το σχήμα της υπάρχουσας κατάστασης και .... Τελος.

Μπορώ να σου δώσω και εγώ, όσα σχήματα θες, με εμβαδόν  Ε=1187τμ.

Εσύ όμως ψάχνεις την "ακριβή θέση" του αγροτεμαχίου σου, όπως την έδωσε η "Τοπογραφική υπηρεσία" στην διανομή  του 50.  

Καλείσαι λοιπόν να αναπασσαλώσεις ακριβώς το ίδιο αυτό χωράφι στην θέση του.

Και επειδή μας διαβάζουν αρκετοί νέοι συνάδελφοι πρέπει να βάζουμε τα πράματα στην σωστή θέση. 

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε alextopo.

Τώρα το προσέχω πως ακριβώς πάνω από το απόσπασμα του χάρτη που δίνεις έχεις ένα εντελώς απαράδεκτο  "υστερόγραφο" . Γράφεις

"Κάποτε τα τοπογραφικά αυτά ήταν 5 κορδελιές". 

Δεν ξέρω πόοοοσο παλαιός είσαι. Καταλαβαίνεις τι γράφεις?

Αυτό όμως  που εγώ θα πω  είναι:  είσαι μακριά νυχτωμένος από "τοπογραφία". 

Ποτέ μα ποτέ δεν θα τολμούσα ΕΓΩ να κάνω τοπογραφικό κάποιας "διανομής"  της Τ.Υ. με κορδέλα.(????)

Όποιος το κάνει αυτό να γίνει κάτι άλλο!

Και γιατί δεν το κάνεις και σήμερα??? Τι άλλαξε στην διανομή? Τα ίδια σχέδια δεν έχεις να εφαρμόσεις?

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

O συνάδελφος που αδικαιολόγητα  βάζει αρνητικές ψήφους στον nbr να σταματήσει να το κάνει. Αποκαθιστώ τις αρνητικές με θετικές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα τον Υπολογιστή μου στο michanikos- forum και βλέπω, πάνω δεξιά, στο καμπανάκι το Νρ. 16. 

Μπορεί να είμαι, ορισμένες φορές, αυστηρός σε κάποια θέματα. Δεν βλέπω όμως το λόγο γιατί κάποιος συνάδελφος να με "μισεί" τόσο πολύ.

Μπραβο στο κουράγιο του. Βρήκε 16 (?) κείμενά μου και ΄τα "μουτζούρωσε". Άλλη δουλειά δεν είχε?? (πριν κάποιους μήνες ξαναέγινε. Άραγε να είναι ο ίδιος?).

Εγώ πάντως ότι κάνω το κάνω για το καλό της δουλειάς και προπάντων για τους νέους συναδέλφους. Αυτό που γίνεται δεν με νοιάζει 

Κ α θ ό λ ο υ!!

Ας συνεχίσει.

Edited by nbr
  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.