Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα γεωτεμαχίων με πρόσωπο σε γράνα, υδραύλακα κλπ


Recommended Posts

gk ακριβώς.

τις περισσότερες φορές όμως(τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μου είναι δεδομένο)

ο ίδιος ο φορέας κατασκευάζει εξ αρχής τα γεφυράκια

 

Είχα θέσει κι εγώ παρόμοιο ερώτημα με κατηγορηματική απάντηση του grtopo.

 

το είπε ο grtopo άρα τέλος.

α ρε grtopo

ευτυχισμένος όποιος έχει κερδίσει τον σεβασμό των συναδέλφων του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 4 months later...

"Ντρίπλας εγκώμιον" η "Νεκτρόταφειο ψευδαισθήσεων"..? :)

Κατάφερα και έκανα παραχώρηση ,η οποία και μεταγράφηκε,σε άρτιο οικόπεδο,παίρνοντας βεβαιωση απο τον Δημο,οτι ο διερχόμενος απο την μια πλεύρα κεντρικός Δημοτικός αδρεύτικος υδραύλακας (απο ποτάμι σε θάλασα μήκους 3 χλμ),έχει ανα πλευρά 20 cm δρομάκι (γράνα) για τις εργασίες ετήσιας συντήρησης του (και έτσι είναι η πραγμάτικότητα).

Προσκόμισα την μεταφραφή στον Δήμο και μου εξέδωσε βεβαίωση πλάτους δρόμου (2 m εκ μέρους μου).

 

Ωραία μέχρι εδώ...

 

Αλλά τώρα θέλω να κοινοποιήσω την βεβαίωση αυτή στούς όμορους ιδιοκτήτες,ώστε να ξέρουν οτι αν στο μέλλον οικοδομήσουν η μεταβιβάσουν,εχουν (?) υποχρεώση παραχώρησης και αυτοί.

 

Αλλα "κολώνω" γιατι δεν ειμαι σίγουρος,αν ειμαι απόλυτα νόμιμος,ωστε να μην κινδυνεύσω απο τυχόν προσφφυγές εκ μέρους των ομόρων!!!

 

Αλλά πάλι σκέπτομαι οτι αφου κατάφερα να κάνω την μεταγραφή,ειμαι στο ισχύον καθεστώς προς της απόφασης του ΣτΕ..

 

Εχει κανείς καμιά ιδέα?

Να προχωρήσω σε κοινοποιήση στους όμορους η να κάτσω στ αυγά μου :)

Link to comment
Share on other sites

Επώασε τα ωά σου...

Ο μηχανικός τους (τοπογράφος ή πμ) θα αναρωτηθεί πως δόμησες εσύ ... και θα το ανακαλύψει από μόνος του όταν έρθει η ώρα η καλή και για αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ GRTOPO...

Απο δικό μου λάθος ξέχασα να πω..οτι οι όμοροι ειναι ηδη άρτιοι και οικοδομήσιμου..διότι εχουν πρόσοψη νομιμότατη σε άλλες πλευρές...και ασκούν πολιτική "εκβιασμού" στον Πελάτη μου ο οποίος είναι περικυκλωμένος απο "κοράκια" που προσπαθούν να του το πάρουν "μπίρ παρά"..

Επαληθεύω δηλαδή τον κανόνα "οτι δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις...αλλά λάθος ερωτήσεις"!!!!!!!!!!!

 

Με το νέο αυτό δεδομένο ισχύει το αρχικό σου "επώασε"..?..:)

Σ'ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Και για την ιστορία ... η σωστή (τούρκικη) έκφραση είναι "μπιρ παρά", που σημαίνει "χωρίς χρήματα".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MAKAΡ

Το κάνω edit άμεσα..

Εκφραση,που την εχω ακούσει άπειρες φορές απο την γιαγιά..:)

αλλά πρώτη φορά την γράφω...

-----------------------------------------------------------

Επώασε τα ωά σου...

Ο μηχανικός τους (τοπογράφος ή πμ) θα αναρωτηθεί πως δόμησες εσύ ... και θα το ανακαλύψει από μόνος του όταν έρθει η ώρα η καλή και για αυτούς!

 

----------

Ευχαριστώ GRTOPO...

Απο δικό μου λάθος ξέχασα να πω..οτι οι όμοροι ειναι ηδη άρτιοι και

οικοδομήσιμου..διότι εχουν πρόσοψη νομιμότατη σε άλλες πλευρές...και

ασκούν πολιτική "εκβιασμού" στον Πελάτη μου ο οποίος είναι

περικυκλωμένος απο "κοράκια" που προσπαθούν να του το πάρουν

"μπίρ παρά"..

Επαληθεύω δηλαδή τον κανόνα "οτι δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις...αλλά

λάθος ερωτήσεις"!!!!!!!!!!!

 

Με το νέο αυτό δεδομένο ισχύει το αρχικό σου "επώασε"..?..

Σ'ευχαριστώ και πάλι

 

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

χρειάζομαι μια βεβαίωση από το ΤΟΕΒ ώστε να εγκριθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για περίφραξη εκτός σχεδίου

ήρθε λοιπών ο υπάλληλος και είδε ότι πέρνα αρδευτικός αύλακας στο παλιό όριο του αγροτεμαχίου με τον γείτονα

μετά την εφαρμογή διανομής η σωστή θέση του αύλακα τέμνει το όριο των δυο γειτόνων

 

ο αύλακας έχει σκεπαστεί από τον πελάτη ο οποίος προτίθεται να τον ανοίξει με δικά του έξοδα

ο γείτονας (ο οποίος είναι συνταξιούχος μηχανικός) υποστηρίζει ότι μπορούμε να καταφέρουμε την διάνοιξη του αύλακα πάνω στο νέο όριο των αγροτεμαχίων και μάλιστα προτίθενται να βάλουν με δικά τους έξοδα σωλήνες και να τους σκεπάσουν... η ερώτηση μου είναι, πιστεύετε από την εμπειρία σας ότι κάτι τέτοιο θα γίνει δεκτό από το ΤΟΕΒ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Συνάδελφοι έχω γήπεδο το οποίο περιμετρικά έχει τσιμεντένιο υδραύλακα. Δεν ανήκει στο ΤΟΕΒ. Αυτο που δεν ξέρω και θέλω να μάθω, είναι τι διάφορα έχει ο υδραυλακας ομρίων υδάτων από τον υδραύλακα υδατων??? Εννοώ πολεοδομιακα!
Σας ρωταω γτ με κάλεσε η συμβολαιογραφος και μου ανέφερε πως με τον υδραύλακα ομρίων υδατων μειώνεται πολύ η αντικειμενική αξία!

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομικα δεν βλεπω σε τι να επηρεαζει...

 

[πρεπει να]  εχει σχεση με τον υπολογισμο   ή οχι,  για τον συντελεστη "αρδευομενου"

 

 

"5. ΑΡΔΕΥΟΜΕΝΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ είναι αυτές που αρδεύονται με οποιοδήποτε τρόπο (δημόσιο ή ιδιωτικό αρδευτικό σύστημα, γειτνίαση με ποτάμι ή λίμνη κλπ.) Δεν θεωρούνται
αρδευόμενες όταν εξυπηρετούνται με μεταφορά νερού με βυτίο ή από δίκτυο πόσιμου νερού."

 

τα ομβρια δεν αποτελουν  "αρδευση"
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.