Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ημιτελής ιδιοκτησία στο στάδιο του σκελετού-Καταχώρηση στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

10 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αφού στο ακίνητο δεν υπάρχει ΠΣΟΙ πως θα καταχωρήσεις ΗΤ διηρημένης ιδιοκτησίας. Δεν γίνεται. Για το εξοικονομώ δεν γνωρίζω τους όρους του προγράμματος για να σου απαντήσω και με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω, στο πρόγραμμα μπαίνει μη διηρημένη-συμβολαιογραφικά-ιδιοκτησία (λειτουργικά ανεξάρτητο διαμέρισμα);

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο Εξοικονομώ (όπως και για να εκδώσουμε Πιστοπ. Ενεργειακής Απόδοσης για άλλο λόγο), μπορεί να μπει μεμονωμένο διαμέρισμα χωρίς Σ.Ο.Ι.. Είναι ανεξάρτητη κτιριακή μονάδα.

Για την ΗΤ του διαμερίσματος, όντως πρέπει να κάνω για ολόκληρο το κτίριο (αφού δεν υπάρχει σύσταση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, στο εξοικονομώ (πέραν του επιτρεπτού να εκδοθεί ΠΕΑ) για λειτουργικά-μη συμβολαιογραφικά-διηρημένη ιδιοκτησία μπορεί να υπάρξει αίτηση για ενεργειακή αναβάθμιση από ότι αντιλαμβάνομαι;

Για την ΗΤΚ όμως, από την στιγμή που στο κτίριο δεν έχει γίνει σύσταση, έχω τη γνώμη ότι θα πρέπει να κάνεις για ολόκληρο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μπορούμε να κάνουμε αίτηση στο Εξοικονομώ για μεμονωμένο Διαμέρισμα χωρίς σύσταση (το δικό μου εγκρίθηκε και γι' αυτό χρειάζομαι τώρα ΗΤ, για να προχωρήσει η αίτηση).

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνει ΗΤΚ για όλο το κτίριο (παρ όλη την επιθυμία μου, όπως εύστοχα επισήμανε ο @Didonis).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

Έχω εκδώσει ταυτότητα για αδόμητο οικόπεδο στο οποίο είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια για τριώροφη οικοδομή όμως δεν είχαν ξεκινήσει οι εργασίες. Η ταυτότητα και το Πιστοποιητικό πληρότητας απαιτούνταν για την σύνταξη συμβολαίου σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Κατόπιν έγινε η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και έχω το πιστοποιητικό καταχώρισης εγγραπτέας πράξης στο Κτηματολόγιο με τα νέα ΚΑΕΚ.

Το στάδιο κατασκευής αυτή τη στιγμή είναι μέχρι και υποστυλώματα Β' ορόφου. (Εκκρεμεί πλάκα Β' ορόφου και απόληξη).

Ο κατασκευαστής θέλει να μεταβιβάσει 2 θέσεις στάθμευσης και μια αποθήκη στο υπόγειο καθώς και το διαμέρισμα Α' ορόφου.

Θα πρέπει να ακολουθήσω την εξής πορεία:
α) Αρχειοθέτηση της εγγραφής του αδόμητου οικοπέδου μέσω αίτησης στο ΤΕΕ. 
β)Αφού γίνει αποδεκτή η αίτηση και αρχειοθετηθεί η εγγραφή, Θα γίνει τροποποίηση του οικοπέδου όπου θα πρέπει να βάλω πλέον τις οριζόντιες που έχουν συσταθεί και να βάλω αδόμητο ΟΧΙ
γ) Δημιουργία των οριζόντιων ιδιοκτησιών που είναι προς μεταβίβαση
δ) Ημιτελές στις οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Είναι σωστή η συλλογιστική μου; Μου διαφεύγει κάτι;

*Υποθέτω πως χρειάζεται να ανεβάσω εκ νέου όλα τα σχέδια της άδειας στις οριζόντιες; Και τον Πίνακα Χιλιοστών;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/1/2023 at 4:52 ΜΜ, vagias said:

Έχω εκδώσει ταυτότητα για αδόμητο οικόπεδο στο οποίο είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια για τριώροφη οικοδομή όμως δεν είχαν ξεκινήσει οι εργασίες. Η ταυτότητα και το Πιστοποιητικό πληρότητας απαιτούνταν για την σύνταξη συμβολαίου σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Κατόπιν έγινε η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και έχω το πιστοποιητικό καταχώρισης εγγραπτέας πράξης στο Κτηματολόγιο με τα νέα ΚΑΕΚ.

καλησπέρα, τελικά @vagias πως αντιμετώπισες την παραπάνω κατάσταση;

Εγώ έχω καταχωρήσει οικόπεδο ως αδόμητο στο οποίο δεν είχε εκδοθεί τότε η οικοδομική άδεια. Σήμερα έχει εκδοθεί η άδεια για 5όροφο κτίριο, κατασκευάζεται η οικοδομή, έχει πέσει και η πλάκα του α΄ ορόφου. Επίσης έχει γίνει Σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Στο σύστημα το οικόπεδο φαίνεται αδόμητο.

Μου ζητάνε ΗΤΚ για τη μεταβίβαση Ο.Ι. του ισογείου. Να καταχωρήσω μόνο την Ο.Ι. του ισογείου και να τροποποιήσω έπειτα το οικόπεδο (από αδόμητο χωρίς σύσταση Ο.Ι., να το αναφέρω με σύσταση Ο.Ι.).

Δηλαδή κάθε φορά που θα μου ζητάνε μεταβολή για κάθε Ο.Ι., να την καταχωρώ τότε. 

 

Link to comment
Share on other sites

από τις συνημμένες οδηγίες ΤΕΕ: 15. Πως αντιμετωπίζεται διαμέρισμα προς μεταβίβαση το οποίο είναι υπό κατασκευή;
Εάν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της Ιδιοκτησίας με την οροφή της, εισάγετε την
επιφάνεια της Ιδιοκτησίας, όπως περιγράφεται στην Ο.Α. ή σε τυχόν δήλωση υπαγωγής.
Εάν δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της Ιδιοκτησίας, δεν έχει οριστεί χώρος, οπότε
το διαμέρισμα δεν καταχωρίζεται στις επιφάνειες. Στις «Λοιπές κατασκευές» συμπληρώνετε
τον αριθμό ένα (1) και εξηγείτε στο πεδίο «Πρόσθετα στοιχεία επιλεγμένης γραμμής πίνακα».
Σε κάθε περίπτωση, στο πεδίο «Υλοποιημένη Ιδιοκτησία» επιλέγετε «Ημιτελής».

εγώ θα προχωρούσα ΄σε νέα ταυτότητα με διόρθωση του οικοπέδου ,άσχετα με την  αρχειοθέτηση της αρχικής.  

2022-06-14_ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΗΤΚ.pdf

Edited by spafent
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 3:44 ΜΜ, spafent said:

εγώ θα προχωρούσα ΄σε νέα ταυτότητα με διόρθωση του οικοπέδου ,άσχετα με την  αρχειοθέτηση της αρχικής.

επειδή δεν έχω ξανακάνει αυτή τη διαδικασία, η σειρά είναι η παρακάτω;

"κάνω εγγραφή στην Οριζ. ιδιοκτησία του ισογείου (για την οποία μου ζητάνε ΗΤΚ) και μετά πηγαίνω και διορθώνω το οικόπεδο, από Οικόπεδο χωρίς σύσταση, σε οικόπεδο με Σύσταση".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

    λαμβάνοντας υπόψη τις οδηγίες του ΤΕΕ 14 και 15 (14. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ για δικαίωμα υψούν; και  15. Πως αντιμετωπίζεται διαμέρισμα προς μεταβίβαση το οποίο είναι υπό κατασκευή) , πως εκδίδουμε ΗΤΚ για Τριώροφο κτίριο με περαιωμένο Ισόγειο και Α' όροφο και Β' όροφο με ολοκλήρωση οικοδομικού σκελετού ενώ δεν έχει κατασκευασθεί ο Γ' όροφος που περιγράφεται στην οικοδομική άδεια και παραμένει ως δικαίωμα υψούν; Να σημειωθεί πως αποτελεί μία ιδιοκτησία (δεν υπάρχει σύσταση).

Εκδίδεται μία ΗΤΚ για όλο το υπάρχον κτίριο Ισόγειο , Α' όροφο, Β' όροφο και η επιφάνεια του Γ' ορόφου περιγράφεται ως επιφάνεια στην οικοδομική άδεια (πχ 200τμ) και παράλληλα δηλώνεται στον Ν.4495/17 (πχ -200τμ, παρόλο που δεν υφίσταται αυθαιρεσία) ή απλά δεν καταχωρείται και επεξηγείται στα σχόλια; (δεν αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία για να καταχωρηθεί σε 2η ΗΤΚ βάσει ερώτησης 14).

Link to comment
Share on other sites

Η ΟΑ εκδόθηκε το 2007, η κατασκευή ολοκληρώθηκε το 2009.

Το ΤΕΕ (Τεχνική Υποστήριξη) μου απάντησε πως δεν καταχωρείται ο Γ' όροφος ως "Επιφάνεια" αλλά διευκρινίζεται στην Τεχνική Περιγραφή.

Ο Β' όροφος καταχωρείται ως "Επιφάνεια" αφού έχει περαιωθεί ο Φ.Ο. (Υλοποιημένη Ιδιοκτησία : Ημιτελής).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.