Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημιτελής ιδιοκτησία στο στάδιο του σκελετού-Καταχώρηση στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε σύσταση οριζόντιας για υπό ανέγερση οικοδομή δυστυχώς έχω μπλέξει με συμβολαιογράφο,

Μου ζητάει ένα <<πιστοποιητικό πληρότητας για όλη την ιδιοκτησία>>και την ανάλογη βεβαίωση μηχανικού,

για να το κάνω αυτό το έχω δηλώσει ως αδόμητο οικόπεδο ,μου ζητάει να μη το δηλώσω ως αδόμητο αλλά ως ημιτελές για να το κάνω αυτό θα πρέπει να βάλω ορόφους πράξεις τετραγωνικά κτλπα,κάτι το οποίο προϋποθέτει ύπαρξη οριζόντιας σύστασης που δεν έχω...

Μήπως δε καταλαβαίνω κάτι καλά?

 

Link to comment
Share on other sites

καλά κατάλαβες... θα περιγράψεις την οικοδομή ως ημιτελή... οι πράξεις και τα τ.μ. δεν αφορούν μόνο τα κτίρια με ΣΟΙ.

Υποθέτω οτι στις επιφάνειες θα περιγράφουν τα συνολικά τετραγωνικά μέτρα κύριων και βοηθητικών χώρων ενώ στην τεχνική περιγραφή θα μπορούσαν να καταχωρηθούν αναλυτικά τα διαμερίσματα και οι κοινόχρηστοι χώροι ως προτεινόμενα όπως άλλωστε θα αναγράφονται και στον απαιτούμενο πίνακα ποσοστών συνιδιοκτησίας.

Η εν λόγω ταυτότητα θα περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία Με σκοπό τη σύνταξη σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Προσωπικά σε αντίστοιχες περιπτώσεις ανοίγω γραπτή συνεχή συνεργασία με τον συμβολαιογράφο και το δουλεύουμε βήμα-βήμα. 

Edited by ppanag
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε κτίριο 3 ορόφων με υπόγειο, προ του 1982, και χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας,  στο οποίο οι 2 όροφοι είναι ημιτελείς (μόνο οικοδ. σκελετός), ο 1 ολοκληρωμένος με χρήση κατοικίας και ο άλλος ολοκληρωμένος με χρήση καταστήματος, τι επιλογή βάζω στο πεδίο υλοποιημένη ιδιοκτησία (ναι ή ημιτελής). 

Θεωρώ πως είναι καλύτερο να μπει ημιτελής, καθώς όταν θα πάει να τα διαμορφώσει θα απαιτηθεί άδεια αποπεράτωσης και συνεπώς τροποποίηση ταυτότητας με την αλλαγή της επιλογής ΗΜΙΤΕΛΗΣ σε ΝΑΙ. Απλώς, επειδή θα ενταχθεί στο εξοικονομώ δεν ξέρω εάν θα υπάρξει πρόβλημα με την επιλογή αυτή...

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Τάσσομαι υπέρ της άποψης του να καταχωρηθεί ως ημιτελής, καθώς η κατάσταση αφορά συνολικά το κτίριο, το οποίο όπως αναφέρεις δεν είναι αποπερατωμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή είμαι σε δίλημμα, κάθε γνώμη δεκτή. Σε τριώροφη κατοικία, αυθαίρετη και τακτοποιημένη στο Ν. 4495, με 6 διαμερίσματα (χωρίς σύσταση Ο.Ι.) τα οποία ανήκουν σε 2 ιδιοκτήτες εξ αδιαιρετου, με δύο ημιτελή διαμερίσματα, για τις ανάγκες του Εξοικονομώ μόνο για το ένα ισόγειο διαμέρισμα, πρέπει να κάνω Ταυτότητα κτιρίου.

Πρέπει να κάνω ταυτότητα για ολόκληρο το κτίριο ή μπορώ να κάνω Ταυτότητα μόνο για το συγκεκριμένο διαμέρισμα; Στη συνέχεια βέβαια θέλουν να προχωρήσουν σε σύσταση Ο.Ι. για όλο το κτίριο.

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Elyros said:

....(χωρίς σύσταση Ο.Ι.) .....

Χωρίς σύσταση είναι όλο μαζί μια ιδιοκτησία κι ας έχει στη μια εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία πολλούς ιδιοκτήτες ....

Λογικά ως το έχει μια ταυτότητα και όταν και αν γίνει η σύσταση διηρημένη κλπ ξανά ενημέρωση με τις νέες ιδιοκτησίες, ΚΑΕΚ,  κατοψεις τομές κλπ 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Didonis said:

Χωρίς σύσταση είναι όλο μαζί μια ιδιοκτησία κι ας έχει στη μια εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία πολλούς ιδιοκτήτες ....

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως είναι μία ιδιοκτησία και θα το καταχωρούσα έτσι αν ήθελα να κάνω Ηλεκτρονική ταυτότητα για σύσταση Ο.Ι. ολόκληρου του κτιρίου.

Απλά επειδή ένα διαμέρισμα έχει μπει στο Εξοικονομώ και χρειάζεται Ηλεκτρ. Ταυτ., μπαίνω στον πειρασμό αν μπορώ να το καταχωρήσω μόνο αυτό σε πρώτη φάση. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο ακίνητο δεν υπάρχει ΠΣΟΙ πως θα καταχωρήσεις ΗΤ διηρημένης ιδιοκτησίας. Δεν γίνεται. Για το εξοικονομώ δεν γνωρίζω τους όρους του προγράμματος για να σου απαντήσω και με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω, στο πρόγραμμα μπαίνει μη διηρημένη-συμβολαιογραφικά-ιδιοκτησία (λειτουργικά ανεξάρτητο διαμέρισμα);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.