Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση πολυκατοικίας


Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το θέμα , έχω ένα κατάστημα σε μια πολυκατοικία το οποίο είναι ανεξάρτητο χωρίς κοινόχρηστα πλην όμως η αποχέτευση της πολυκατοικίας περνάει από το κατάστημα μου , μπορώ να απαιτήσω να βγει εκτός του χώρου μου? και εάν ναι ποιες είναι οι διαδικασίες? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας.  

Αλλά πολλοί που το προσπάθησαν απέτυχαν, καθώς η αλλαγή της αποχέτευσης απαιτεί τη σύμφωνη γνώμη πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας αλλά θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε διαμέρισμα , είναι δυνατόν να έχω την αποχέτευση της πολυκατοικίας στο χώρο μου? Αυτοί δεν συμφωνούν και το καταστατικό δεν το έχω , δεν ξέρω εάν το έχει κάποιος. Επειδή σε άλλη πολυκατοικία γνωστού μου , που είχε τίς σωληνώσεις τίς πολυκατοικίας στο διαμέρισμα του ,τους ανακοίνωσε ότι πρέπει με έξοδα όλων των ενοίκων να τις μετακινήσουν για να βγουν από το διαμέρισμα διότι ρώτησε δικηγόρο και τελικά το κέρδισε με έξοδα κοινοχρήστων. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχετε άτομο να σας καθοδηγήσει,  γιατί ρωτάτε και εδώ;

Και πιθανόν η απάντηση δεν σας άρεσε...

 

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνετε φυσικά έτσι όπως το λέτε αυτό δυστυχώς , όμως καμιά φορά υπάρχουν πιο απλές λύσεις από το να βγάλετε την αποχέτευση έξω από το κατάστημα. Και μπορεί να βγει? Που θα πάει? Θα συνδέεται με το δίκτυο απομάκρυνσης ακαθάρτων από εκεί? Γίνεται απλά και μην κοιτάτε που άλλος μπόρεσε να την κουνήσει στην δικιά του ιδιοκτησία με έξοδα και των άλλων συνιδιοκτητών. Αλλες φορές μπορεί να γίνεται και άλλες οχι, ακόμα και για τις φορές που δεν γίνεται υπάρχουν λύσεις ώστε να μην περνάει μέσα από σπίτι, βέβαια ούτε ο πρώτος θα είναι ούτε ο τελευταίος που περνάει μια αποχέτευση από το σπίτι του, σκεφτείτε μόνο μέσα στην Αθήνα πόσα διαμερίσματα υπάρχουν και πώσες αποχετεύσεις, σωληνώσεις, σωλήνες εξαερισμού περνάνε μέσα από τα σπίτια των άλλων. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, απλά σκέφτομαι εάν το κάνω διαμέρισμα ,πως θα έρθουν να βάλουν την μάνικα από το φρεάτιο, θα περάσουν από όλο το σπίτι ? Τώρα ο άλλος εκβιαστικά το έκανε και έπιασε φαντάζομαι. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Bill22 said:

Εξαρτάται τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας.  

Αλλά πολλοί που το προσπάθησαν απέτυχαν, καθώς η αλλαγή της αποχέτευσης απαιτεί τη σύμφωνη γνώμη πολυκατοικίας.

 

13 ώρες πριν, Bill22 said:

Αφού έχετε άτομο να σας καθοδηγήσει,  γιατί ρωτάτε και εδώ;

Και πιθανόν η απάντηση δεν σας άρεσε...

 

Καλημέρα σας, δεν έχω άτομο όπως αναφέρετε απλά έγραψα τι συνέβη σε κάποιον γνωστό μου που αναγκάστηκε να πληρώσει τις σωληνώσεις του άλλου εκβιαστικά. Ρωτάω εδώ για να με βοηθήσετε εφόσον δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν ενόχλησα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Βασιλικηδ said:

... διότι ρώτησε δικηγόρο και τελικά το κέρδισε με έξοδα κοινοχρήστων. Ευχαριστώ πολύ.

Άρα, το θέμα είναι καθαρά νομικό, κι από τη στιγμή που υπάρχει "δεδικασμένο" οι πιθανότητες είναι υπέρ σου

Κι επίσης, μπορείς να συμβουλευτείς τον ίδιο δικηγόρο

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.