Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή Συντεταγμένων από UTM σε ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Πολλές απο τις τελευταίες μελέτες Π.Ε. έγιναν στο σύστημα ΕΓΣΑ87 και πολλές από αυτές κυρώθηκαν κανονικά. Εδώ στην Β. Ελλάδα, για παράδειγμα, Όλο το πακέτο των μελετών που δόθηκαν   γύρο απο την Καλλικράτεια , έγιναν σε ΕΓΣΑ και απ' αυτές μάλιστα η Σωζόπολη κυρώθηκε. (μπορώ να αναφέρω φυσικά κι' άλλες).

Αν λοιπόν οι συν/νες προέρχονται από μία τέτοια μελέτη θεωρώ είναι αξιόπιστη η πληροφορία.

Πρέπει, νομίζω , να ανατρέξεις στην μελέτη. Αν συντάχτηκε σε UTM3 και το σύστημα σου δίνει ΕΓΣΑ....(?)... Εγώ πάντως, αν έπρεπε να κάνω εκεί κάποια δουλειά, θα έκανα την δική μου έρευνα και τους δικού μου υπολογισμούς. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, nbr said:

Πολλές απο τις τελευταίες μελέτες Π.Ε. έγιναν στο σύστημα ΕΓΣΑ87 και πολλές από αυτές κυρώθηκαν κανονικά. Εδώ στην Β. Ελλάδα, για παράδειγμα, Όλο το πακέτο των μελετών που δόθηκαν   γύρο απο την Καλλικράτεια , έγιναν σε ΕΓΣΑ και απ' αυτές μάλιστα η Σωζόπολη κυρώθηκε. (μπορώ να αναφέρω φυσικά κι' άλλες).

Αν λοιπόν οι συν/νες προέρχονται από μία τέτοια μελέτη θεωρώ είναι αξιόπιστη η πληροφορία.

Πρέπει, νομίζω , να ανατρέξεις στην μελέτη. Αν συντάχτηκε σε UTM3 και το σύστημα σου δίνει ΕΓΣΑ....(?)... Εγώ πάντως, αν έπρεπε να κάνω εκεί κάποια δουλειά, θα έκανα την δική μου έρευνα και τους δικού μου υπολογισμούς. 

Εμπιστεύομαι άνετα τον nbr. Μου φαίνεται δε περίερφο να κυρώθηκε μελέτη σε ΕΓΣΑ87 πριν από το 2011.

Γενικώς, όσοι έχετε υπόβαθρο σε ΤΜ3, μπορείτε να το φέρετε σε ΕΓΣΑ87 σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:

1. Κάνετε τα X,Y ΤΜ3 φ,λ

2. Βρίσκετε το ΦΧ μεγάλο της ΗΑΤΤ

3. Τα κάνετε ΗΑΤΤ ως προς το μεγάλο Φύλλο

4. Τα ΕΓΣΑρετε με πολυώνυμα του ΟΚΧΕ

παρατήρηση 1: Μπορείτε να το κάνετε με coords

παρατήρηση 2: πιθανώς να δείτε αβεβαιότητες αρκετών εκατοστών

παρατήρηση 3: φυσικά όλα εξαρτώναι από την ποιότητα των εκ της μελέτης συντεταγμένων

Επίσης, αν δεν είστε σίγουροι εφαρμόστε έναν 2Δ μετασχηματισμό να δείτε που βρίσκεστε.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω λοιπόν γιατί ο dimamp έχει δίκαιο γι’ αυτά που γράφει παραπάνω (πως γίνονταν να μην έχει).

Όταν ξεκίνησε η ΕΠΑ το τμήμα των τοπογράφων μηχ.,  εδώ στην Θεσσαλονίκη, έβγαλε μία Μπροσούρα, που την είχε εκδώσει  τότε ο σύλλογος μας της Β. Ελλάδος, με αλγόριθμους και λίστες  «συντελεστών» για όλα τα φύλλα χάρτου και για τις τρεις ζώνες που έπρεπε να καλύψουν όλη την επικράτεια. Βλέπετε όλοι οι καθηγητάδες τότε ήταν νέοι και πρόθυμοι να προσφέρουν στον κλάδο (και συνέχισαν έτσι).

(Στο βιβλιαράκι υπήρχαν και έτοιμα προγράμματα σε γλώσσα gwbasic αλλά και προγράμματα για το μικρό hp 41 (νομίζω)) 

Αυτό γιατί τότε (αλλά και ποτέ)  δεν υπήρχαν από την ΓΥΣ οι  τιμές των συντεταγμένων  σ’ αυτό το σύστημα (UTM3),  για τα τριγωνομετρικά, όπως έγινε αργότερα με το σύστημα του ΕΓΣΑ87.

Έτσι λοιπόν με την βοήθεια της "μπροσούρας" αυτής μετατρέπονταν  οι συντεταγμένες ΗΑΤΤ  των τριγωνομετρικών που χρησιμοποιούνταν, για την ανάγκη της  μελέτης και με αυτές τις τιμές δουλεύονταν- επιλύονταν  τα τριγωνομετρικά δίκτυα που στηνόταν για τις ανάγκες των  μελετών. 

Γι’ αυτό λοιπόν ο καλός συνάδελφος  dimamp μας λέει, πως το σωστό είναι να πάμε πρώτα, κατά τον μετασχηματισμό,  στο φύλλο ΗΑΤΤ της περιοχής μας  και μετά στα παρακάτω.

Με την ευκαιρία θα έλεγα σ' αυτό το σημείο και να προτρέψω δηλ. τον dimamp ή το jojo, που εξαφανίστηκε τον τελευταίο καιρό, να ανεβάσουν  εδώ στο φόρουμ το μπλε αυτό βιβλιαράκι (αν και μεγαλούτσικο).

Ακόμη και έναν συνάδελφο  να βοηθούσε  όφελος θα ήταν.

Θα το έκανα εγώ αλλά δεν το έχω στο αρχείο μου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@nbr @Mitsubae

Επειδή μιλάμε για βιβλιο, μπορεί να εμπίπτει σε περιορισμούς πνευματικών δικαιωμάτων....

Ο ΣΔΑΤΜΒΕ τα έχει όλα στην βιβλιοθήκη του. 

Αν και τώρα ο @jojo ασχολείται με τον μετασχηματισμό διανομών...

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το καταλαβαίνω. Όταν ανέβασα τους πίνακες  "Ρίζου" μπλοκαρίστηκαν γ' ατόν ακριβώς το λόγο (νομίζω πρόλαβαν και το κατέβασαν γύρο στα 15 άτομα). Το ανέβασα με τον τίτλο "πίνακες ΡΊζου". ... άρα υπήρχαν πνευματικά δικαιώματα. (???)

Εδώ όμως έχουμε μία έκδοση του συλλόγου και που δόθηκε τότε στους συναδέλφους ως "άκρως χρήσιμο" για τις ανάγκες της ΕΠΑ (εθνική πολεοδομική ανασυγκρότηση. Νόμος Τρίτση). 

Αν μας διαβάζει κάποιος συνάδελφος από την διοίκηση του συλλόγου της β. Ελλάδας να ρωτήσει τους καθηγητές συγγραφείς και μετά ας το σκανάρει αυτός. Αν  φυσικά το επιτρέπουν.

 

Με την βοήθεια αυτού του βιβλίου μεταφερόσουν άνετα, με αξιοζήλευτη ακρίβεια, από το περιβάλλον της ΗΑΤΤ , οποιουδήποτε φύλλου, στο σύστημα UTM των 3 ζωνών.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

προκάλεσα κάποιους φίλους να το βάλουν την "μπροσούρα" αυτή έδώ στο φόρουμ, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Αφού την βρήκα το κάνω εγώ και ότι γίνει.

Για την χρησιμότητα διαβάστε παραπάνω.

ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ_ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ_ΜΕΤΑΞΥ_ΗΑΤΤ_ΤΜ3_1986.pdf

  • Thanks 3
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nbr said:

προκάλεσα κάποιους φίλους να το βάλουν την "μπροσούρα" αυτή έδώ στο φόρουμ, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Αφού την βρήκα το κάνω εγώ και ότι γίνει.

Για την χρησιμότητα διαβάστε παραπάνω.

ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ_ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ_ΜΕΤΑΞΥ_ΗΑΤΤ_ΤΜ3_1986.pdf 8 MB · 4 downloads

@nbr ορθως έπραξες...

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν θέλουμε να κάνουμε μεταβίβαση ακινήτου που έχει συντεταγμένες UTM στην Π.Ε. και συντεταγμένες ΕΓΣΑ στο Κτηματολογιο, στο τοπογραφικό θα φτιάξουμε Πίνακα Συντεταγμένων με UTM με βάση την κτηματογράφηση στη Π.Ε. , ή με ΕΓΣΑ με βάση την αναρτηση στο Κτηματολόγιο?

Προσπάθησα σχεδιαστικά στον υπολογιστή να κουμπώσω το περίγραμμα της Π.Ε. με το περίγραμμα του Κτηματολογίου και δεν ταιριάζουν απόλυτα. Υπάρχει μια στροφή.

Τι γραφουμε στο Τοπογραφικό για μεταβιβαση?

α)Τις συντεταγμένες της Π.Ε. σε UTM,  β)Τις συντεταγμένες της Π.Ε. με μετατροπή σε ΕΓΣΑ, γ)Τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ του Κτηματολογιου ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.