Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή Συντεταγμένων από UTM σε ΕΓΣΑ


Recommended Posts

αν πάρεις δύο ακριανά σημεία του σχεδίου τα κάνεις μετατροπή με το coords σε ΕΓΣΑ και μετά κάνεις όλο το σχέδιο align με scale στα δύο αυτα σημεία που έχεις υπολογίσεις, τότε το σχέδιο θα έχει μετασχηματισθεί σύμφωνα με την ακρίβεια της μετατροπής (παλιό Bessel σε ΕΓΣΑ max 0.40m ) και με το συντελεστή κλίμακας. Οπότε δε χρειάζεται μετά να κάνεις scale σε νέο συντελεστή κλίμακας.

Αλλά επαναλαμβάνω γιατί να θέλεις να κάνεις μετασχηματισμό

όταν μια περιοχή έχει κτηματογραφηθεί σε ΤΜ3 (προγενέστερες πράξεις εφαρμογής) πρέπει στο τοπογραφικό να κρατήσεις αυτό το σύστημα συντεταγμένων.

 

Έχεις δύο τρόπους εργασίας.

Αν είσαι τυχερός (μάλλον δύσκολο) και υπάρχουν στην περιοχή στάσεις του μελετητή τότε βασίζεσαι σε αυτές και κάνεις τη χάραξη των σημείων στις 3 μοίρες και μετά τα αποτυπώνεις σε ΕΓΣΑ.

Αν δεν υπάρχουν (το πιθανότερο) τότε αποτυπώνεις την ευρύτερη περιοχή σε ΕΓΣΑ και χρησιμοποιώντας κοινά σημεία ανάμεσα στην αποτύπωση σου και στην πράξη εφαρμογής (μάντρες, συρματοπεριφράξεις, κτίρια κα) κάνεις την μετατροπή του σχεδίου της πράξης στο σύστημα ΕΓΣΑ και έτσι υπολογίζεις τις κορυφές του οικοπέδου σε ΕΓΣΑ και τις χαράζεις.

Να κάνεις μετατροπή με cords πρέπει να είναι η ύστατη λύση όταν τα παραπάνω για διάφορους λόγους δεν μπορούν να γίνουν.

Πάντα όμως σαν μηχανικός πρέπει να κρίνεις ανάλογα και με τα δεδομένα :wink:

 

Νομίζω ότι ο συνδυασμός των δύο προηγούμενων λύσεων είναι το καλύτερο. Δηλαδή ή αποτύπωση της ευρύτερης περιοχής στο ΕΓΣΑ 87 όπως αναφερει ο agios και χρησιμοποιώντας κοινά σημεία αναμεσα στην αποτύπωση και την Π.Ε. μετατρέπεις το σχέδιο της Π.Ε. σε ΕΓΣΑ. Κατόπιν, για έλεγχο του αποτελέσματος μπορείς να τσεκάρεις σε διαφορα σημεια με τον τρόπο που αναφερει ο chris_anst.

Link to comment
Share on other sites

Δουλειές σε πράξεις εφαρμογής ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται πάντα στο σύστημα της πράξης. Δεν μπορεί να μην υπάρχει στην περιοχή κάτι από το υπόβαθρο? Είναι και τα τρι/τρικα της μελέτης και αυτά της ΓΥΣ. Σ’ αυτό το σύστημα βασίστηκαν όλες οι συντεταγμένες των κορυφών όλων των νέων οικοπέδων που προέκυψαν από την μελέτη και μεταφέρθηκαν στους Πίνακες της Πράξης. Αυτά τα τηρούμαι ΠΑΝΤΑ με ευλάβεια. Κάνεις λοιπόν τις αναγκαίες μετρήσεις – οριοθετήσεις και μετά με τα μοντέρνα μηχανήματά σου (GPS) ξανααποτυπώνεις για να έχεις και έγσα. Πάντως οι υπηρεσίες δέχονται το σύστημα των 3 μοιρών. Το Θέμα φυσικά είναι «της ξεκούρασης». Έδωσα λοιπόν τόσα λεφτά για GPS, που μου δίνει άμεσα Συν/νες ( στο ΕΓΣΑ) και θα τρέχω στα τριγωνομετρικά με Ταχύμετρο για εξάρτηση??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω φίλτατε. ΔΕ μπορεί να έχουν καταστραφεί όλα τα στοιχεία της μελέτης...απλά θέλει κόπο για να τα βρείς. Συνεπώς, παίρνεις το τευχάκι της πολυγωνομετρίας, ψάχνεις τις στάσεις, και αν δεν βρείς καμμία (?) πηγαίνεις στα αρχικά βάθρα ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δουλειές σε πράξεις εφαρμογής ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται πάντα στο σύστημα της πράξης. Δεν μπορεί να μην υπάρχει στην περιοχή κάτι από το υπόβαθρο? Είναι και τα τρι/τρικα της μελέτης και αυτά της ΓΥΣ. Σ’ αυτό το σύστημα βασίστηκαν όλες οι συντεταγμένες των κορυφών όλων των νέων οικοπέδων που προέκυψαν από την μελέτη και μεταφέρθηκαν στους Πίνακες της Πράξης. Αυτά τα τηρούμαι ΠΑΝΤΑ με ευλάβεια. Κάνεις λοιπόν τις αναγκαίες μετρήσεις – οριοθετήσεις και μετά με τα μοντέρνα μηχανήματά σου (GPS) ξανααποτυπώνεις για να έχεις και έγσα. Πάντως οι υπηρεσίες δέχονται το σύστημα των 3 μοιρών. Το Θέμα φυσικά είναι «της ξεκούρασης». Έδωσα λοιπόν τόσα λεφτά για GPS, που μου δίνει άμεσα Συν/νες ( στο ΕΓΣΑ) και θα τρέχω στα τριγωνομετρικά με Ταχύμετρο για εξάρτηση??

Δεν θα έλεγα ότι είναι θεμα "ξεκούρασης" συνάδελφε - αλλά διαφορετικής προσέγγισης. Πόσο ξεκούραστο άλλωστε είναι να αποτυπώνεις πολλαπλάσιες ιδιοκτησίες?

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω αναφέρονται με μεγάλη ευκολία αναφέρονται και αποκλίσεις (από χέρι!) μέχρι και 0.40 μ. σε περιοχή με πράξη, που πλέον είναι μία αστική περιοχή! Δεν ξέρω αγαπητέ συνάδελφε τι σχέση έχεις, επαγγελματικά, με τις πράξεις Εφαρμογής σαν μελέτη. Για κάθε Ο.Τ. γίνεται ένα αυτοσχέδιο φύλλο που συνοδεύεται με πίνακα που περιέχει όλες τις συντεταγμένες των κορυφών της Ρ.Γ. και και των νέων οικοπέδων. Αν τώρα εσύ μπορείς να πετύχεις τις τιμές των συντεταγμένων αυτών, που είναι δεσμευτικές,  κάνοντας μετασχηματισμούς ή την... "επίθεση" στο σχέδιο, τότε εμένα ...δεν μου πέφτει λόγος. Πάντως είναι πιο ξεκούραστο απ' το να τρέχεις, αν χρειασθεί στα καραούλια ή ταράτσες των τριγωνομετρικών, ή ακόμη ψάχνοντας στάσεις της μελέτης, όπως είπε και ο φίλος μας ο Kane που τον κόβω για χωραφά (με την καλή έννοια πάντα), που μπορεί να είναι και 500μ μακριά. Με την ευκαιρία για να διευκολύνω αυτούς τους συναδέλφους που είναι στην Θεσσαλονίκη να δώσω για την Πυλαία, τις τιμές από ένα σημείο που φαίνεται από όλη την περιοχή και το θεωρώ χρήσιμο. Είναι ο σταυρός της εκκλησίας στην οδό Σταγειρίτη  Χ=138181,00 & Υ=733537,22 

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa, χωραφάς δε λές τίποτα...4Χ4 έχουμε γίνει τόσα χρόνια.

 

Γι'αυτο μ'αρέσουν οι παλιοί τοπογράφοι, παίρνουν γωνίες απο κάμποσες στάσεις προς κατι που φαινεται χαρακτηριστικά, οπως ειπες σταυρό τρούλου, κεραίες, ιστούς σημαίας, και συναφή και ευτυχώς εμείς οι νέοι έχουμε σημεία να μηδενίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μου κάνει εντύπωση που οι δύο μηχανικοί που αμφισβητούν το ότι μπορεί να μην υπάρχουν οι στάσεις του μελετητή είναι από Θεσσαλονίκη :wink:.

Για ελάτε εδώ Αθήνα να τις βρείτε!

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω αναφέρονται με μεγάλη ευκολία αναφέρονται και αποκλίσεις (από χέρι!) μέχρι και 0.40 μ. σε περιοχή με πράξη, που πλέον είναι μία αστική περιοχή! Δεν ξέρω αγαπητέ συνάδελφε τι σχέση έχεις, επαγγελματικά, με τις πράξεις Εφαρμογής σαν μελέτη. Για κάθε Ο.Τ. γίνεται ένα αυτοσχέδιο φύλλο που συνοδεύεται με πίνακα που περιέχει όλες τις συντεταγμένες των κορυφών της Ρ.Γ. και και των νέων οικοπέδων. Αν τώρα εσύ μπορείς να πετύχεις τις τιμές των συντεταγμένων αυτών, που είναι δεσμευτικές,  κάνοντας μετασχηματισμούς ή την... "επίθεση" στο σχέδιο, τότε εμένα ...δεν μου πέφτει λόγος. Πάντως είναι πιο ξεκούραστο απ' το να τρέχεις, αν χρειασθεί στα καραούλια ή ταράτσες των τριγωνομετρικών, ή ακόμη ψάχνοντας στάσεις της μελέτης, όπως είπε και ο φίλος μας ο Kane που τον κόβω για χωραφά (με την καλή έννοια πάντα), που μπορεί να είναι και 500μ μακριά. Με την ευκαιρία για να διευκολύνω αυτούς τους συναδέλφους που είναι στην Θεσσαλονίκη να δώσω για την Πυλαία, τις τιμές από ένα σημείο που φαίνεται από όλη την περιοχή και το θεωρώ χρήσιμο. Είναι ο σταυρός της εκκλησίας στην οδό Σταγειρίτη  Χ=138181,00 & Υ=733537,22 

Αξιότιμε συνάδελφε, δεν θα μπω στη λογική να κρίνω τα όσα λες. Άλλωστε αυτά που αναφερεις στο κείμενο που παραθέτω και φοιτητής Πολυτεχνείου τα γνωρίζει. Δεν χρειάζεται να έχει πλούσια επαγγελματική εμπειρία. Ωστόσο, ως μηχανικός οφειλεις να συνδυάζεις ότι διατιθεμενη πληροφορία έχεις με τις γνωσεις - εμπειρία που έχεις. Εδώ, στην πόλη μας την Αθηνα, ο κανόνας είναι ότι σπάνια βρισκεις στάσεις του μελετητή. Συνεπώς, η μέθοδος που ανεφερα ενδεχομένως να είναι μονόδρομος.

 

Και για να είμαι πιο σαφής, αναμφίβολα η μέθοδος που αναφέρεις (όταν υπάρχουν στάσεις του μελετητη) είναι η προτιμητέα.

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παρατηρώ πως από το e-Πολεοδομία μπορεί κανείς να κατεβάσει αριθμητικά ζεύγη συν/νων κορυφών Ο.Τ. σε ΕΓΣΑ87 (δεν μιλώ βέβαια για γραφικό ψάρεμα! αλλά για κατέβασμα κανονικών αριθμητικών ζευγών με τριπλό δεκαδικό), σε ορισμένες περιοχές με πράξη εφαρμογής καθορισμένη πάνω σε άλλο π.σ.. Γνωρίζει κανείς αν οι συν/νες αυτές έχουν καμία αξιοπιστία; - γιατί αν έχουν, όλοι καταλαβαίνουν την χρησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.