Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Κλείσιμο" άδειας και οριστική ηλεκτροδότηση ακινήτου σε ημιτελές(;) ακίνητο


Thanasis P.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Αρχικά να επισημάνω πως δεν είμαι μηχανικός. Είμαι ένας απλός ιδιώτης, ιδιοκτήτης μονοκατοικίας και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Το ακίνητο χτίστηκε το 2006 με νόμιμη άδεια και μετά από πολλά χρόνια προσπάθειας με έναν μισθό χωρίς δάνειο έχω καταφέρει να το φέρω σε μία λειτουργική κατάσταση. Πιο συγκεκριμένα:

1. Είναι μονοκατοικία 120 τ.μ .
2. Έχω ολοκληρώσει τις τρεις εξωτερικές όψεις με σοβάτισμα, θερμομόνωση και πρώτο χέρι βάψιμο καθώς και τους εσωτερικούς χώρους που θα χρησιμοποιώ (σαλόνι με κρεβάτι, κουζίνα, μπάνιο, κλιμακοστάσιο και μπροστινή βεράντα).
3. Λόγω οικονομικής δυσκολίας δεν μπορώ να ολοκληρώσω την πίσω εξωτερική όψη (έχει γίνει μόνο πρώτο χοντρό χέρι σοβατίσματος) και τα 3 υπνοδωμάτια στο πίσω μέρος του σπιτιού που έχουν μείνει στα τούβλα.
4. Δεν έχω τοποθετήσει κάγκελα στην πίσω βεράντα του σπιτιού.
5. Έχω όμως τοποθετήσει κάγκελα στην μπροστινή βεράντα την οποία και θα χρησιμοποιώ.
6. Έχω τοποθετήσει παντού κουφώματα και πόρτες, κανένα άνοιγμα δεν είναι ανοιχτό.
7. Δεν έχω κάνει καμία απολύτως αυθαίρετη παρέμβαση στο κτίριο ή στον κήπο.
8. Έχω πληρώσει τα ένσημα για όλες τις εργασίες που έχουν γίνει.

Έχω την ψιλή κυριότητα και η μητέρα μου την επικαρπία.

Θα μπορέσω σε αυτό το στάδιο να κλείσω την άδεια και να πάρω το ρεύμα για να μπορέσω επιτέλους να κατοικήσω;

Θεωρείται το ακίνητο "ημιτελές";

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

 

Edited by Thanasis P.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή περιγράφεται ότι το ακίνητο ανεγέρθηκε με νόμιμη οικοδομική άδεια, προφανώς υπάρχει συνάδελφος ο οποίος την εξέδωσε. Οπότε θα πρέπει να έρθετε σε συνεννόηση με τον μηχανικό που εξέδωσε την άδεια για να σας κατατοπίσει με τα βήματα που απαιτούνται προς ηλεκτροδότηση, φυσικά και μπορείτε να πάρετε ρεύμα στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, akis73 said:

Καλησπέρα, επειδή περιγράφεται ότι το ακίνητο ανεγέρθηκε με νόμιμη οικοδομική άδεια, προφανώς υπάρχει συνάδελφος ο οποίος την εξέδωσε. Οπότε θα πρέπει να έρθετε σε συνεννόηση με τον μηχανικό που εξέδωσε την άδεια για να σας κατατοπίσει με τα βήματα που απαιτούνται προς ηλεκτροδότηση, φυσικά και μπορείτε να πάρετε ρεύμα στην παρούσα φάση.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!

Έχω έρθει σε επικοινωνία με τη μηχανικό που εξέδωσε την άδεια και θα έρθει τη Δευτέρα για αυτοψία.
Απλά θα ήθελα να είμαι περισσότερο κατατοπισμένος.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και το εξής. Στο πίσω μέρος του σπιτιού, ένα εκ των υπνοδωματίων θα το χρησιμοποιήσω ως αποθήκη. Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στις διαστάσεις, απλά ο χώρος έχει μείνει με τούβλα και θα αποθηκεύω πράγματα μέσα σε αυτόν. Στο άνοιγμα αυτού του δωματίου λοιπόν δεν τοποθέτησα ενεργειακό κούφωμα αλλά μία μικρότερη μεταλλική πόρτα η οποία για να μπορέσει να σταθεί στηρίχθηκε σε μία κατασκευή με γυψοσανίδα. Δεν μεγάλωσα, δεν έχτισα, δεν μετατόπισα το άνοιγμα. Υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί ως αυθαιρεσία;

Σας παραθέτω την εικόνα.

20200305_175141.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά απαγορεύεται να κλείσει η άδεια χωρίς τα κάγκελα που προβλέπει αυτή... αν υπάρχει σκάλα που οδηγεί στο δώμα τότε πρέπει να μπουν κι εκεί κάγκελα. Δεν παίζει ρόλο ποιόν χώρο χρησιμοποιείται και ποιόν όχι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ppanag said:

Κανονικά απαγορεύεται να κλείσει η άδεια χωρίς τα κάγκελα που προβλέπει αυτή... αν υπάρχει σκάλα που οδηγεί στο δώμα τότε πρέπει να μπουν κι εκεί κάγκελα. Δεν παίζει ρόλο ποιόν χώρο χρησιμοποιείται και ποιόν όχι. 

Παρόλο που βλέπουμε πολλές άδειες να κλείνουν σε μονοκατοικίες χωρίς κάγκελα στα μπαλκόνια και στην ταράτσα και να έχουν κανονικότατα ρεύμα και μένουν σε αυτές οικογένειες με μικρά παιδιά.

Με μία "βόλτα" που έκανα στην περιοχή μου με το google maps είδα πολλά τέτοια κτίρια....

Link to comment
Share on other sites

προφανώς είναι εκτός ειδικότητάς μου... αλλά..

19 λεπτά πριν, Thanasis P. said:

 πολλές άδειες να κλείνουν σε μονοκατοικίες

πώς είσαι σίγουρος ότι έχουν κλείσει και δεν έχουν ακόμα - παράνομα?- εργοταξιακό ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, astrah said:

προφανώς είναι εκτός ειδικότητάς μου... αλλά..

πώς είσαι σίγουρος ότι έχουν κλείσει και δεν έχουν ακόμα - παράνομα?- εργοταξιακό ρεύμα?

Ακριβώς όπως το είπες. Παράνομα προσωρινή παροχή και μένουν κανονικά. Δηλαδή στην Ελλάδα ή θα "παρανομήσεις" χωρίς κάγκελα σε μπαλκόνι που δεν χρησιμοποιείς ή θα παρανομήσεις κανονικά κλέβοντας φόρους και δημοτικά τέλη. Πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.