Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

mydata - Ηλ. Τιμολόγια - ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ


Recommended Posts

Όλα τα χρόνια πριν την ηλ. τιμολόγηση όταν θέλαμε να τιμολογήσουμε ένα έργο εκδίδαμε κάλλιστα το Τιμολογιο Τεχνικου Εργου το οποιο εκδιδόταν ειτε σε αλλο επιτηδευματια (πχ επιχειρηση) ειτε σε ιδιωτη (ναι ασχετα αν λεγεται τιμολογιο εκδιδόταν και σε ιδιωτη) και με το οποιο Τιμολογιο Τεχνικου Εργου μπορεις πχ να περιγράψεις ενα εργο που εχεις αναλαβει πχ "θερμομονωση κελυφους διαμερισματος 3ου οροφου στην οδο .......... με θερμομονωτικο υλικό εξηλ πολυστερινη παχους ...εκ και επιχρισμα ταδε κτλ κτλ ¨ 

Στα προγραμματα ηλ. τιμολογησης που εχω δει πουθενα δεν υπαρχει το Τιμολογιο Τεχνικου Εργου.

Πως το αντιμετωπίζετε όταν θέλετε να τιμολογησετε ενα εργο ειτε σε επιχειρηση ειτε σε ιδιωτη;

Link to comment
Share on other sites

@thessalon-77 Θέμα: Ερωτήματα και παρατηρήσεις επί της εφαρμογής timologio
Ερώτηση: Παραστατικά εργολάβου
Απάντηση: Τιμολόγιο και απόδειξη δραστηριότητας εργολάβου

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Πλήθων said:

@thessalon-77 Θέμα: Ερωτήματα και παρατηρήσεις επί της εφαρμογής timologio
Ερώτηση: Παραστατικά εργολάβου
Απάντηση: Τιμολόγιο και απόδειξη δραστηριότητας εργολάβου

Ειδα την απαντηση αλλα θα κοβουμε πχ σε εναν επιτηδευματια ενα παραστατικό που μονο θα γράφει "Τιμολόγιο" και θα αναγράφει πχ "κατασκευή κερκίδων από οπλισμένο σκυρόδεμα" ; Φοβαμαι πχ μηπως το σκετο τιμολογιο παραπεμπει σε Υλικά μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και τα προγράμματα του εμπορίου δεν έχουν ξεχωριστή κατηγορία για τιμολόγιο έργου.
Για κατασκευή με υλικά εκδίδεις τιμολόγιο πώλησης χωρίς να υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης με πώληση, αφού στις γραμμές του τιμολογίου θα χρεώσεις ξεχωριστά την υπηρεσία από τα υλικά. 

Edited by Πλήθων
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Πλήθων said:

Νομίζω ότι και τα προγράμματα του εμπορίου δεν έχουν ξεχωριστή κατηγορία για τιμολόγιο έργου.
Για κατασκευή με υλικά εκδίδεις τιμολόγιο πώλησης χωρίς να υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης με πώληση, αφού στις γραμμές του τιμολογίου θα χρεώσεις ξεχωριστά την υπηρεσία από τα υλικά. 

Νομίζω ακόμη ποιο μπέρδεμα αυτό. Εμείς δεν θελουμε να ξεχωριζουμε την εργασία από τα υλικά γιατί τότε θα είναι συμβατική πώληση υλικών. Ούτε μπορούμε πχ κανοντας μια περίφραξη με τσιμεντολιθους να τιμολογησουμε τσιμεντολιθους, αμμο , τσιμεντα ,σιδερα, κτλ ξεχωριστα και ξεχωριστα την εργασια.  Ο σκοπος ειναι να τιμολογησεις ενα εργο που κανεις. πχ κατασκευή περίφραξης με τσιμεντολιθους ....τμ ή ....... τρεχ. μέτρα στο οικόπεδο ............ Επίσης οσα προγραμματα εμποριου εχω δει δεν εχουν κατηγορια τιμολογησης εργου.

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστές γραμμές.
Θα γράψεις: κατασκευή (μετά υλικών) κερκίδων από οπλισμένο σκυρόδεμα.
Τα προγράμματα δεν έχουν κατηγορία "τιμολόγιο έργου" επειδή δεν χρειάζεται.
Σε καλύπτει το τιμολόγιο πώλησης.
Αφού γράφεις "κατασκευή μετά υλικών" δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει μπέρδεμα με πώληση, λόγου χάριν, προκατασκευασμένων στοιχείων.

Edited by Πλήθων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενδεχομένως να πρεπει να δηλώσουμε "Πωληση προϊόντος" .

Διοτι το τεχνικο εργο ειναι ενα προϊόν που παράγεται από επιμέρους εργασίες και υλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα, κατι σχετικό μα τα προλεχθεντα αλλα και οχι...

μιλώντας με ενα λογιστη, μου ειπε, πως για να αποδεχόμαστε τα τιμολόγια προς εμάς (μηχανικούς) θα πρέπει να αγορασουμε και χρησιμοποιούμε προγραμμα απο την αγοιρα, την λεγόμενη λαϊκα, τιμολογιέρα ?!?!

η ερώτηση μου ειναι

τα τιμολόγια που εκδίδουμε, μπορουμε να το κανουμε μεσα απο το online προγραμμα της ΑΑΔΕ, δεν υπάρχει αναλογη εφαρμογή της υπηρεσίας και για τα τιμολόγια προς εμάς? ο όγκος της δουλειάς μας δεν ειναι και τόσο μεγαλος ωστε να προσθέσουμε ακόμα ενα περιττο έξοδο, που μας επιβλήθηκε, τι εναλλακτική έχουμε?

τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Dearangelo said:

τα τιμολόγια που εκδίδουμε, μπορουμε να το κανουμε μεσα απο το online προγραμμα της ΑΑΔΕ, δεν υπάρχει αναλογη εφαρμογή της υπηρεσίας και για τα τιμολόγια προς εμάς?

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει σωστά τι ακριβώς ρωτάτε, σημειώνω τα εξής

Τιμολόγια προς εμάς καταχωρούνται ούτως ή άλλως αυτόματα μέσω mydata, αφού αυτοί που τα εκδίδουν, τα εκδίδουν ηλεκτρονικά. Συνεπώς και με βάση τον ΑΦΜ του λήπτη ("εμείς" εν προκειμένω), εμφανίζονται ως έξοδα στις δικές μας καρτέλες. Εν συνεχεία, καλούμαστε να τα αποδεχτούμε (ή όχι).

Τώρα, εάν εννοείτε ότι ο λογιστής αναφέρεται σε έξοδα με απόδειξη (τύπου βενζίνη κίνησης κ.λπ.), θα πρέπει να το διευκρινίσετε.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, JohnnyHoliday said:

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει σωστά τι ακριβώς ρωτάτε, σημειώνω τα εξής

Τιμολόγια προς εμάς καταχωρούνται ούτως ή άλλως αυτόματα μέσω mydata, αφού αυτοί που τα εκδίδουν, τα εκδίδουν ηλεκτρονικά. Συνεπώς και με βάση τον ΑΦΜ του λήπτη ("εμείς" εν προκειμένω), εμφανίζονται ως έξοδα στις δικές μας καρτέλες. Εν συνεχεία, καλούμαστε να τα αποδεχτούμε (ή όχι).

Τώρα, εάν εννοείτε ότι ο λογιστής αναφέρεται σε έξοδα με απόδειξη (τύπου βενζίνη κίνησης κ.λπ.), θα πρέπει να το διευκρινίσετε.

… κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για όλα όσα μου εξήγησε εν τάχει και από τηλεφώνου, ο λογιστής μου, αλλά έλεγε πως ναι μεν ο πωλητής καταχωρεί τα τιμολόγια και εμφανίζεται στην μερίδα μας, αλλά πρέπει, για τον λόγο της δήλωσης εισοδήματος, εμείς να κάνουμε κάποια αποδοχή, και πως αν και φαίνονται στις περιοδικές του ΦΠΑ, δεν είναι καταχωρημένα στο εισόδημα αυτόματα...?!? δεν το ξέρω... αλλά έπειτα, είναι και τα διάφορα άλλα έξοδα βενζίνες και τα διάφορα, που πρέπει να καταχωρούμε επίσης, online...

... όσο για τον λογιστή και το εμπορικό πακέτο τιμολόγησης, τα εισοδήματα μας δεν μας το επιτρέπουν πάντοτε, ειδικά εάν υπάρχει δυνατότητα διεκπεραίωσης από εμάς... οι πράξεις μας γενικά είναι λίγες, 10-15 τιμολόγια το χρόνο… κλπ…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.