Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκ νέου τοπογραφική αποτύπωση οικοπέδου?


harisman77

Recommended Posts

Καλη σας ημέρα συνάδελφοι,

τα φώτα σας επί ενός θέματος, μιας κ αν και Μηχανολόγος Μηχανικός, δεν το κατέχω το θέμα.

Έχω ένα οικόπεδο για το οποίο κατά την αγορά του έγινε τοπογραφική αποτύπωση το μακρυνό 2009.

Στο σήμερα λοιπόν κ με αφορμή την αναρτηση για έλεγχο των στοιχείων του από το Κτηματολόγιο, φαίνεται στην αποτύπωση του Κτηματολογίου ότι και από το σχήμα αρχικά (ενώ είναι ορθογώνιο που ορίζεται από 4 σημεία, στην μια πλευρά εμφανίζεται με πλευρά μη παράλληλη στην απεναντί της) είναι λάθος αποτυπωμένο, με αποτέλεσμα να αναφέρεται παρατήρηση Δασικού χαρακτήρα "ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΓΕΩΤΕΜΑΧΙΟΥ ΕΜΒΑΔΟΥ 100 Τ.Μ., ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (Δ/ΝΣΗ ΔΑΣΩΝ)" κ να φαίνεται στην αποτύπωση αντίστοιχα ότι η προβληματική πλευρά "πέφτει" μέσα σε δασική περιοχή.

Με το φτωχό μου το μυαλό καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει μια αντιπαραβολή των σημείων Χ,Ψ του Κτηματολογίου με τις αντίστοιχες Χ,Ψ του τοπογραφικού κ να φανεί η λάθος αποτύπωση.

Μιλώντας με τον Μηχανικό που μου είχε κάνει το τοπογραφικό τότε, μου είπε ότι επειδή το τοπογραφικό έχει γίνει με παλιαότερο σύστημα αναφοράς (σε μέτρα με αρνητικές τιμές, μάλλον HATT?) κ η μετατροπή των συντεταγμένων σε αυτές που χρησμοποιούνται από το Κτηματολόγιο (ΕΓΣΑ 87) δεν είναι ακριβής, θα πρέπει να ξαναγίνει τοπογραφικό με το αντίστοιχο κόστος μάλιστα.........!

Επείδή οι καιροί είναι δύσκολοι - κ να ξαναπληρώνω για κάτι που έχω κάνει, δεν είναι ότι καλύτερο - κάθε συμβουλή από τους ειδικότερους, δεκτή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι σου διεκδικούν μια ζώνη 100 τετραγωνικών δεν συνεπάγεται ότι το τοπογραφικό σου είναι λάθος.

Μπορεί πράγματι ένα τμήμα του αγροτεμαχίου σου (και όχι οικοπέδου) να είναι όντως σε δασική περιοχή

Μπορεί το όριο της δασικής περιοχής να είναι αμφισβητίσιμο

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος όλο το αγροτεμάχιο σου να είναι εκτος δασικής περιοχής

Εάν η αποτύπωση του 2009 έγινε κανονικά επι του εδάφους, με τοπογραφικά όργανα και όχι με "ζωγραφική" απο κάποιο "τοπογραφικο" του 1800 (τότε που δεν υπήρχε άλλο σχήμα εκτος του ορθογωνίου) έστω και σε σύστημα HATT τότε με την μετατροπή δεν γίνεται να χάνεις 100 τετραγωνικά. Η ακρίβεια σε μήκη εμβαδά και γωνίες, δεν εξαρτάται απο το σύστημα συντεταγμένων.....

Θεωρώ απίθανο συνάδελφος τοπογράφος εν έτει 2009 να έκανε τοπογραφικό σε HATT, μυριζομαι αλχημείες αν και αυτό είναι η υπόθεση ενος κακοπροαίρετου....

Κατα τη δήλωση στο κτηματολόγιο, έγινε από πλευράς σου μετατροπή απο HATT σε ΕΓΣΑ 87 ή υπέβαλες το τοπογραφικό που είχε γίνει σε HATT ?

Τα όρια σου είναι υλοποιημένα επι του εδάφους ?

 

 

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cvlengnr said:

Το ότι σου διεκδικούν μια ζώνη 100 τετραγωνικών δεν συνεπάγεται ότι το τοπογραφικό σου είναι λάθος.

Δεν είπα ότι είναι λάθος το τοπογραφικό μου.

Γιατί να ισχυρίζομαι ότι είναι λάθος το τοπογραφικό μου, επί του οποίου βασίζεται ο τίτλος μου.

Τουναντίον λέω ότι λάθος είναι κατά πρώτο λόγο η απεικόνιση του σχήματος, στα στοιχεία του Κτηματολογίου - αλλά αυτό πρέπει κάπως να τεκμηριώνεται -  κ αυτό πιθανώς εξηγεί ότι "πέφτει" σε δασική περιοχή, μερικώς ή πλήρως.

Μπορεί πράγματι ένα τμήμα του αγροτεμαχίου σου (και όχι οικοπέδου) να είναι όντως σε δασική περιοχή

Μπορεί το όριο της δασικής περιοχής να είναι αμφισβητίσιμο

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος όλο το αγροτεμάχιο σου να είναι εκτος δασικής περιοχής

Εάν η αποτύπωση του 2009 έγινε κανονικά επι του εδάφους, με τοπογραφικά όργανα και όχι με "ζωγραφική" απο κάποιο "τοπογραφικο" του 1800 (τότε που δεν υπήρχε άλλο σχήμα εκτος του ορθογωνίου) έστω και σε σύστημα HATT τότε με την μετατροπή δεν γίνεται να χάνεις 100 τετραγωνικά. Η ακρίβεια σε μήκη εμβαδά και γωνίες, δεν εξαρτάται απο το σύστημα συντεταγμένων.....

Μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό τι γράφω.......

Δεν λέω οτι 100 τμ χάνονται από την μετατροπή. Αντιθέτως ο Μηχανικός μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει μετατροπή, ώστε τα σημεια Χ,Υ του όποιου παλαιότερου συστήματος αναφοράς να ισοδυναμούν με ακρίβεια σε σημειά Χ,Υ κατά ΕΓΣΑ. Γι αυτό κ προτείνει επαναμέτρηση. 

Δεν ήμουν παρών στην τοπογράφηση, δεν γνωρίζω με τι τρόπο έγινε, αυτό που ξέρω είναι το τοπογραφικό που έχω μπροστά μου.

Πάντως επειδή τυχαίνει να έχω κ το αμέσως παλαιότερο τοπογραφικό, του προηγούμενου ιδιοκτήτη, τα σημεία είναι ίδια κ με το ίδιο σύστημα αναφοράς - νομίζω προφανές.......

Θεωρώ απίθανο συνάδελφος τοπογράφος εν έτει 2009 να έκανε τοπογραφικό σε HATT, μυριζομαι αλχημείες αν και αυτό είναι η υπόθεση ενος κακοπροαίρετου....

Κατα τη δήλωση στο κτηματολόγιο, έγινε από πλευράς σου μετατροπή απο HATT σε ΕΓΣΑ 87 ή υπέβαλες το τοπογραφικό που είχε γίνει σε HATT ?

Το τοπογραφικό κατατέθηκε -εκτιμώ- as is. Δεν το έκανα εγώ κ δεν ξέρω σίγουρα, αλλά είναι το πλέον προσφατο τοπογραφικό αυτό που έχω στα χέρια μου.

Υπάρχει κάποιος μηχανισμός που σου λέει δεν γίνεται δεκτό έτσι, το θέλω αλλιώς, όταν υποβάλεις έγγραφα?

Τα όρια σου είναι υλοποιημένα επι του εδάφους ?

Ναι υπάρχει περίφραξη. Μάλιστα κατά την μέτρηση το 2009, διαπιστώθηκε ότι η παλιότερη κ προχειρότερη περίφραξη ήταν λάθος κ διορθώθηκε σε συνεννόηση με τους γειτονες.

Μήπως υποννοείς ότι η αποτύπωση των σημείων με το όποιο σύστημα αναφοράς επί της γης (=σήμανση - περίφραξη) δεν είναι σωστή-ακριβής κ η τελική περίφραξη του χώρου δεν είναι σωστή όποτε κ τα δεδομένα εμβαδού, ορίων κλπ διαφέρουν από του Κτηματολογίου?

Τα στοιχεία από την απεικόνιση που έκαναν από το Κτηματόλογιο, που τα βρήκαν? Μέτρησαν την περίφραξη μου?

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απαντώ κ ερωτώ ανωτέρω με κόκκινα.

 

Αυτό που ρωτώ πάντως είναι:

Με δεδομένα:

α) Διαφορετικό απεικονιζόμενο σχήμα στα έγγραφα του Κτηματολογίου σε σχέση με το τοπογραφικό μου

β) Παρατήρηση ότι υπάρχει περιοχή 100τμ που διεκδικείται από Δ. Δασών

γ) στο εν λόγω σημείο της λανθασμένης απεικόνισης, το αγροτεμάχιο πέφτει εντός δασικής περιοχής

Πρέπει με κάποιο τρόπο να διατυπωθεί προς το Κτηματολόγιο, ότι η αποτύπωση που φαίνεται στα αρχεία τους (καταρχήν το σχήμα που είναι εμφανές χωρίς τίποτα άλλο) είναι λάθος και η σωστή είναι του τίτλου (το δικό μου τοπογραφικό).

Να τους προσκομίσω το τοπογραφικό? Δεν το έχουν ήδη? Δεν πρέπει να γίνειαντιπαραβολή των σημείων του Τοπογραφικού μου με τα 12-13 σημεία που έχει το έγγραφο του Κτηματολογίου κ να φανεί εαν ταυτίζονται ή όχι και που.

Λέω κάτι λάθος?

Αλλά και πάλι, αυτό που ρωτώ τελικά είναι, εαν απαιτείται και πάλι μέτρηση για να οριστούν με ακρίβεια, τα σημεία που ορίζουν βάσει τίτλου (το τοπογραφικό μου), σε συντεγμένες κατα ΕΓΣΑ αν κ έχει ήδη μετρηθεί κ απεικονιστεί σχετικά πρόσφατα - στα ανωτέρω δεν αναφέρω τίποτα από το θέμα περίγραξη.....μόνο τα όρια του τίτλου σε συντεταγμένες.

Κ όταν λέω απαιτείται, εννοώ εαν δεν υπάρχει αξιόπιστος κ κοινά αποδεκτός τρόπος (από τις Αρχές, Κτηματολόγιο κλπ) μετατροπής των συντεταγμένων μου (θεωρώντας ότι είναι σωστές) χωρίς επαναμέτρηση.

 

Ευχαριστώ

Edited by harisman77
Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαδικασία της κτηματογράφησης καταθέτουν όλοι οι ιδιοκτήτες τα στοιχεία τους (τίτλους + τοπογραφικά) και το κτηματολόγιο τα παίρνει και "βγάζει" τα τελικά γεωτεμάχια. Ποιο τοπογραφικο κατέθεσες έσυ το ξέρεις.

Αν διαφωνείς με αυτο που σου "βγάλανε" κάνεις ένσταση. Έχε υπόψη ότι αυτο που "βγήκε" προέκυψε απο την επεξεργασία και των γύρω γύρω ιδιοκτησιών. Μην είσαι σίγουρος ότι είναι apriori λάθος γιατί δεν έχεις όλη την εικόνα που αφορά και τους γύρω γύρω.

Υ.Γ. Εφόσον δεν ήσουν παρον στην τοπογράφηση δεν γνωρίζεις τι μετρήθηκε* και εαν αυτα που μετρήθηκαν ανταποκρίνονται στα υλοποιημένα όρια (τα οποία μπορεί να μην είναι και τα ορθά με βάση τον τίτλο).

*Βασικά δεν μετρήθηκε. Αντιγράφηκε κάποιο παλιό "τοπογραφικο". (ποσοστό βεβαιότητας 90%)

Επειδή μπαίνουν πολλά θέματα το καλύτερο είναι να βρεις έναν τοπογραφο που να ασχολείται με τοπογραφικα και κτηματολόγιο και να του αναθέσεις τον έλεγχο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η δωρεάν λύση του michanikos.gr δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των όσων, πολύ σωστών, αναφέρει ο cvlengnr, να προσθέσω ότι για την ένσταση θα απαιτηθεί αποτύπωση βάσει ΕΓΣΑ '87 και, ενδεχομένως, δικηγόρος.

Αποτυπώσεις με εξάρτηση ΕΓΣΑ '87, κάναμε ήδη από το "πιο μακρινό" 2005.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι:

- Το 2009 η αποτύπωση έγινε σε τοπικό σύστημα αναφοράς (δεν είναι τραγικό αυτό, τα μισά τοπογραφικά το 2009 ήταν μη εξαρτημένα).

- Η απώλεια των 100 τ.μ. οφείλεται όχι στην εφαρμογή του τοπογραφικού από το κτηματολόγιο, αλλά από την εφαρμογή των δασικών πολυγώνων

- Ο μηχανικός σου ζητάει νέο τοπογραφικό για να είναι εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ87, ώστε η διόρθωση στο κτηματολόγιο ή ενδεχόμενη αντίρρηση επί του δασικού χάρτη να βασίζεται σε μία σύγχρονη και μη αμφισβητίσιμη αποτώπωση.

Όλα λογικά μου φαίνονται δηλαδή. Θα μπορούσε το 2009 να κάνει εξαρτημένο? Ναι, υπήρχαν τα μέσα, αλλά δεν ξέφυγε από τον τότε μέσο όρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.