Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

γειά σας, εγώ έχω οικόπεδα, εκτός σχεδίου και οικισμού, το ένα βρήκα το χαρτί του Κτηματολογίου το οποίο το αναφέρει 5.500τμ και δίπλα υπάρχουν και άλλες εκτάσεις εμβαδόν περίπου 15.000τμ. Σκέφτομαι καταρχήν αν μπορώ να κάνω μια ΗΤ ταυτότητα για όλο?
Στοιχεία, άδεια δεν υπάρχει. Και μέσα υπάρχουν σταυλικές εγκαταστάσεις παλιές και νομιμοποιημένες με τον Ν.4495/17. Ξέρετε καταρχήν, μπορώ να κάνω μια ΗΤ για το όλο γήπεδο (20.500τμ) όταν το μόνο στοιχείο που βρίσκω να το δείχνει του πατέρα του σημερινού ιδιοκτήτη είναι ένα παλιό τοπογραφικό διάγραμμα με σφραγίδα και υπογραφή μηχανικού και ημερομηνία σχεδίου 1972 ?

Link to comment
Share on other sites

εχεις  διάφορα  "γηπεδα"

Ενα εξ αυτων, ειναι δηλωμενο στο ΕΚ με εμβαδον 5.500 τμ. και εχεις για αυτο ΚΑΕΚ.

Τα διπλανα με εμβαδον 15.000 τμ.  ποιος τα δηλωσε στο ΕΚ;

Οι σταυλικες πού βρισκονται; Με βαση ποιον τιτλο εγινε "τακτοποιηση";

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη με τα στοιχεία που έχω στα χέρια μου βλέπω κάποιους αριθμούς ΚΑΕΚ σε γήπεδα μέσα που σχηματίζουν το 15.000τμ. Τώρα που βρήκα κάποια ΚΑΕΚ, πως μπορώ να μάθω σε ποιόν ανήκουν αυτά τα γήπεδα ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα,

εχω κι εγω περίπτωση δύο ομόρων οικοπέδων που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Θελει να τα μεταβιβάσει ως ενιαίο ακίνητο (πραξη 1) και στη συνέχεια ο νεος ιδιοκτήτης θα κανει σύσταση καθέτου (πραξη 2).

Για την πράξη 1 θα απαιτηθούν 3 ΗΤΚ σωστά; 2 για τα αρχικά ακίνητα και μια για το συνενωμένο με τη δήλωση "υπο την αίρεση της μεταγραφης" κλπ.

Αφού γίνει το συμβόλαιο μεταβίβασης στέλνουμε στο ΤΕΕ για αρχειοθέτηση των 2 αρχικών.

Στη συνέχεια για την πράξη 2 τι κανουμε; Εισάγουμε στην ταυτότητα του ενιαίου οικοπέδου δυο νέες ιδιοκτησίες πάλι υπο την αίρεση της μεταγραφης κλπ;

Με την ιδιοκτησία του συνολικού οικοπέδου τι κάνουμε; μπορεί να αρχειοθετηθεί;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ισχυει το "αντιστροφο"  της κατατμησης

TEE - ΙΟΥΝΙΟΣ 2022 8
28. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική
πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση;

Αρχικά καταχωρίζετε ΗΤΚ για το σύνολο του οικοπέδου, σύμφωνα με την ισχύουσα
κατάσταση. Παράλληλα, εισάγετε ξεχωριστά οικόπεδα στο Μητρώο, ώστε να συνταχθούν
τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από
την κατάτμηση. Στην Τεχνική περιγραφή των προς δημιουργία οικοπέδων εξηγείτε την
περίπτωση και εισάγετε το σχόλιο «Η ΗΤΚ συντάσσεται υπό την αίρεση της μεταγραφής-
καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία».

Μετά τη μεταγραφή του συμβολαίου, θα πρέπει να αρχειοθετηθεί η ΗΤΚ του αρχικού
οικοπέδου, με αποστολή
e-mail στο e-building@central.tee.gr.
Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από
την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να
διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη.

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ-6-2022.pdf

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανέρχομαι στο ερώτημα μου γιατί δεν έγιναν τα πράγματα έτσι όπως τα υπολόγιζα στο προηγούμενο ποστ μου.

Εχουμε δύο όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη (3 ιδιοκτήτες είναι για την ακρίβεια).

Θελει να τα συνενώσει και να δημιουργήσει 2 κάθετες ιδιοκτησίες οι οποίες καταλαμβάνουν η πρώτη το 75% του όλου οικοπέδου και η δεύτερη το 25%.

Η συμβολαιογράφος ζητάει 3 ΗΤΚ, μια για το όλο αδόμητο οικόπεδο και δύο για τις κάθετες υπό την αίρεση της μεταγραφής κλπ.

Πως θα το χειριστώ, αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο ΗΤΚ για τα δύο αδόμητα οικόπεδα. Πως θα καταχωρήσω το όλο, υπό την αίρεση της μεταγραφής του συμβολαίου σύστασης καθέτου και αυτό; Γενικά θα χρειαστεί να καταχωρήσω δύο διαφορετικά οικόπεδα στην ίδια θέση; το ενα αδόμητο και το άλλο με τις κάθετες;

Η συμβολαιογράφος ισχυρίζεται ότι αφού τα οικόπεδα είναι του ίδιου ιδιοκτήτη έχουν συνενωθεί εν τοις πράγμασι.

 

Υ.Γ. Ε ρε που έχουμε μπλέξει με αυτη την ΗΤΚ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.