Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιώματα επίβλεψης στατικών από αρχιτέκτονα


Recommended Posts

Καλησπέρα, αυτό που ψάχνω είναι τα δικαιώματα στην επίβλεψη στατικών ενός αρχιτέκτονα. Και συγκεκριμένα, μπορεί να επιβλέψει θεμελίωση με πεδιλοδοκούς? Μπορεί να επιβλέψει μεταλλικές?

 

Έκανα αναζήτηση αλλά για επιβλέψεις δεν βρήκα πολλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Για αντισεισμικό και θεμελίωση με πεδιλοδοκούς/κοιτόστρωση χρειάζεται προσυπογραφή στα σχέδια της μελέτης από Πολιτικό Μηχανικό. Επίσης, σχετική αναφορά στη δήλωση ανάθεσης και στη δήλωση ανάληψης και για τις μελέτες και για τις επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αντισεισμικό και θεμελίωση με πεδιλοδοκούς/κοιτόστρωση χρειάζεται προσυπογραφή στα σχέδια της μελέτης από Πολιτικό Μηχανικό.

 

 

Τι ορίζουμε αντισεισμικό στην επίβλεψη? Για τη μελέτη έχω υπόψη μου από άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

@erling

Προσυπογραφή εννοείς και για την επίβλεψη;

Αυτά ζητούν στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης και τα μεταφέρω εδώ.

Θα ψάξω την νομοθεσία και θα δω αν υπάρχει ξεχωριστή αναφορά και στην επίβλεψη.

 

@mkalliou

Δεν ξέρω, έτσι το ζητούν εδώ να γράφεται στις δηλώσεις ανάθεσης/ανάληψης.

Επί του πρακτέου θεωρώ ότι απαιτείται από τον προσυπογράφοντα Πολιτικό Μηχανικό η παρουσία του μόνο στη θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία που εφαρμόζουν λέει :

ΥΠ.ΔΗΜ.ΕΡΓ. 51502/68

Γ. Αρχιτέκτονες Μηχανικοί

Βάσει του Νόμου 4663/7/9 Μαίου 1930 και της υπ' αριθμ. πρωτ. 61167/2309/18.12.1961 Διαταγής Γ.Π.Α. δι' ης κοινοποιείται η υπ' αριθμ. πρωτ. Ε. 32484 7.12.61 Διαταγή Ε3/β Υπηρεσίας Οικισμού έχουν τα κάτωθι δικαιώματα:

α) Υπογραφής αρχιτεκτονικής μελέτης και επιβλέψεως αρχιτεκτονικών εργασιών δι' άπαντα τα οικοδομικά έργα.

β) Υπογραφή μελέτης και επιβλέψεως στατικών εργασιών δι' όλας τα κατασκευάς πλην των ειδικών κατασκευών ειδικαί θεμελιώσεις (πεδιλοδοκοί κλπ.) κελυφωταί κατασκευαί, κατασκευαί προντεταλμένου σκυροδέματος, σιδηραί κατασκευαί, ξύλιναι κατασκευαί κλπ. διά τας οποίας απαιτείται και προσυπογραφή Πολιτικού Μηχανικού (ανάθεσις, ανάληψις, και υπογραφή εις μελέτην και σχέδια).

Εγώ νομίζω πως το παραπάνω ζητάει, ανάθεση/ανάληψη προσυπογραφής για την μελέτη και υπογραφή σε σχέδια και τεύχος.

 

Δηλαδή πραγματικά, τι δεν μπορεί να επιβλέψει ο αρχιτέκτων όταν υπάρχει αντισεισμικός???

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση ξεκινά ως εξής: "β) Υπογραφή μελέτης και επιβλέψεων στατικών εργασιών..." και παρακάτω αναφέρει σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται η φράση αυτή και σε ποιες όχι.

Προσπαθώ μόνο να ερμηνεύσω το νόμο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι Αρχιτέκτονες δεν θα έπρεπε να έχουν κανένα δικαίωμα ούτε μελέτης ούτε επίβλεψης στατικών. Ο νόμος όμως λέει ότι έχουν και με ποιους περιορισμούς τα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλημέρα σας. Υπάρχει κάποια διαφοροποίηση επί του θέματος, 12 χρόνια μετά;

Αυτό που βρήκα, είναι το ΦΕΚ 187-Α-5/11/2018 (Ρύθμιση του επαγγέλματος του μηχανικού με καθορισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων για κάθε ειδικότητα), όπου στο άρθρο 4, εδάφιο 1, γράφει αυτό:

"...κβ. Εκπόνηση Στατικών μελετών πλην των ειδικών κατασκευών: ειδικές θεμελιώσεις, κελυφωτές κατασκευές προεντεταμένου σκυροδέματος, μεταλλικές κατασκευές, ξύλινες κατασκευές...."

Το γράφω αυτό, διότι λίγο πιο πριν, στο άρθρο 2, γράφει:

"...Ο διπλωματούχος μηχανικός ασκεί τις εξής κοινές δραστηριότητες μηχανικής: α. Επίβλεψη εφαρμογής/εκτέλεσης/υλοποίησης των
μελετών, των οποίων έχουν το δικαίωμα εκπόνησης..."

Άρα ο Αρχιτέκτων μπορεί να επιβλέπει στατικά, πλήν:
-ειδικών θεμελιώσεων
-κελυφωτών κατασκευών
-προεντεταμένου σκυροδέματος
-μεταλλικών κατασκευών
-ξυλίνων κατασκευών

Δεν βρήκα όμως κάπου στο ΦΕΚ να αναφέρεται κάτι περί συνυπογραφής

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.