Μετάβαση στο περιεχόμενο

Xημικός ή ηλεκτρολόγος μηχ;;


le gout

Recommended Posts

Η ανηψιά μου έγραψε πολύ καλά. Σκεφτόταν για χημικός μηχανικός, αλλά όλοι της λένε αφού έχει τα μόρια να βάλει πρώτο ΗΜ, που είναι η τοπ σχολή με καλύτερη αποκατάσταση και εύρος πεδίου. Ισχύει; Τι λέτε κι εσείς; 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα έλεγα να επιλέξει κάτι που μπορεί να αγαπήσει, για να γίνει καλή στη δουλειά της. Όμως είναι αλήθεια, από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης στην Ελλάδα οι χημικοί μηχανικοί, δυστυχώς, δεν έχουν τόσες πολλές επιλογές που να άπτονται άμεσα στο αντικείμενό τους. Σε αντίθεση με τους ΗΜ, που έχουν τεράστιο φάσμα εργασιών στα κτίρια, τη βιομηχανία κλπ. Το ιδανικό, λοιπόν, θα ήταν να αγαπήσει τα ΗΜ...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει αυτό που της αρέσει (ή μάλλον, πιστεύει ότι της αρέσει). Εκείνη θα σπουδάσει στην όποια σχολή, όχι κάποιος από τους "όλους". Η "τοπ σχολή"... Η σχολή αυτή σχετίζεται π.χ. με προγραμματισμό υπολογιστών. Την ενδιαφέρει;

Θα σου πω μια ιστορία. Όταν είχα δώσει πανελλαδικές, ένας φίλος μου πέρασε σε μια Πολυτεχνική σχολή, που μάλλον δεν του πολυάρεσε. Προτιμούσε μια άλλη σχολή, που όμως την είχε βάλει δεύτερη επιλογή στο μηχανογραφικό. Τον ρώτησα, "μα καλά, γιατί έβαλες δεύτερη επιλογή τη σχολή που πραγματικά ήθελες;". Μου απάντησε: "διότι η σχολή που έβαλα πρώτη πέρσι είχε υψηλότερη βάση".

ΥΓ. Δεν καταλαβαίνω τη λογική "δίνω πρώτα πανελλαδικές και μετά συμπληρώνω το μηχανογραφικό". Αλλάζουν τα "θέλω" του παιδιού ανάλογα με την απόδοση στα γραπτά;

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τους ηλεκτρολογους.

Από τη σχολή αυτή,  έχει πάρα πολλές επιλογές μετά ( ενέργεια,  αυτοματισμους, ρομποτική,  τηλεπικοινωνιες, software,  hardware). Επίσης πολλοί συμφοιτητές μου έχουν μεταπηδήσει σε οικονομικό τομέα. 

Πάντως, είναι καθαρά θέμα του κάθε ατόμου τι του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.