Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υδρολογική μελέτη


metropolis

Recommended Posts

Γιάννη μάλλον τα έχεις μπλέξει τα πράγματα. Η υδρολογική μελέτη τί σχέση έχει με αυτά που αναφέρεις? Μη ξεχνάς ότι υπάρχει η ειδικότητα της υδρογεωλογίας που καλύπτει πλήρως της απαιτήσεις για τη σύνταξη υδρολογικής μελέτης. Προφανώς δεν εννοούσα ότι ο γεωλόγος μπορεί να συντάσει όλων των ειδών τις υδραυλικές μελέτες, αλλά ας το αφήσουμε εδώ γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου οι αψιμαχίες για τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... δέν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να συνεργαστώ με οποιονδήποτε...στην περιοχή μου είναι μικρός ο κύκλος μας γενικότερα..για να καταλάβετε είμαι η μοναδική Γεωλόγος κ όντως μπορεί να έχω τα τυπικά προσόντα(με κλάδο στην Υδεογεωλογία με μαθήματα όπως κ την υδρολογία τα ουσιαστικά νιώθω πως όχι.. γιαυτό κ έχω πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Για την συνταξη και την υπογραφη υδρολογικης μελέτης δικαίωμα έχουν οι πολιτικοί και οι τοπογράφοι μηχανικοί. Για την μελετη οριοθετησης ρεμάτος πιθανώς να χρειαστεί και γεωλογική μελετη την οποία την κάνει ο γεωλόγος

Link to comment
Share on other sites

@agios Για μια υδρολογική μελέτη δεν απαιτούνται γνώσεις τεχνικής υδρολογίας; Απλά ρωτάω επιπρόσθετα αν οι Γεωλόγοι διδασκονται μαθήματα υδραυλικής, απαραίτητα για τις υδραυλικές μελέτες που συνήθως απαιτούνται πακέτο με την υδρολογική (π.χ. οριοθέτηση ρέματος). Τι έχω μπλέξει;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Γιάννης

εύστοχα τα ερωτήματά σου αλλά προφανείς οι απαντήσεις

διαπιστώνεις όμως ότι διατυπώνονται απόψεις περι ουσιαστικών και τυπικών προσόντων, περί σχέσεως υδρογεωλογίας με την τεχνική υδρολογία κλπ

και απολύτως δικαιολογημένα κάποιοι όπως ο συνάδελφος kasvan 'βγαίνουν απο τα ρούχα τους'

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Η μέθοδος Fuller ειναι συνάρτηση του εμβαδού της λεκάνης και της περιοδου αναφοράς και δεν δίνει πολυ μεγάλες παροχές. Χρησιμοποιώ την ορθολογική αλλα γιατον χρόνο συρροής τον τύπο Giandotti. Είναι πιο σίγουρη.

 

 

 

Κατα την ενασχοληση μου τον τελευταιο καιρο με υδραυλικο εργο επεσα πανω σε πολλα παλια γνωριμα "στοιχεια"...

 

Σε μελετη διευθετηση ρεματος που επεσε στα χερια μου βρηκα την παρακατω χρηση του εμπειριου τυπου του Fuller.

 

Πιστευετε οτι ειναι σωστη η παρακατω χρηση...???

Στην ουσια εχει βρει την παροχη χρησιμοποιωντας ομβρια καμπυλη για Τ=50ετη και την μετατρεπει σε παροχη για Τ=100ετη με την παρακατω σχεση...

 

ΥΓ. Η μελετη ειναι εγκεκριμενη...

post-5598-131887273679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι βέβαια

ιδαίτερα αν αφορά τμήμα ρέματος εντός σχεδίου ή εντός οριοθέτησης οικισμών

κατα την γνώμη μου

ο τύπος του Fuller μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ενδεικτικά ίσως και για υπολογισμό διαστάσεων οχετού αλλά όχι για οριοθέτηση ρέματος

παλαιότερα είχε ευρεία χρήση σε μελέτες αποχέτευσης-αποστράγγισης οδοποιίας

σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει και στα "χέρια" των μηχανικών-μελετητών υπάρχουν πολλά εργαλεία και λογισμικό για σοβαρότερη αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου Θεοχαρη..

 

Αλλα οπως ειπα η Q(Τ=50) ειχε υπολογιστει με την ορθολογικη μεθοδο με γνωστη ομβρια καμπυλη και μετα για να βρει την Q(Τ=100) χρησιμοποιησε τη σχεση αυτη (βρηκε το λογο των δυο παροχων και κατεληξε στην παραπανω σχεση)...

 

Και γω πιστευω οτι ειναι περα για περα λανθασμενη η χρηση με τον συγκεκριμενο τροπο.....

 

 

ΥΓ. Θεοχαρη και στην μελετη διευθετησης ρεματος στην ουσια ελεγχεις αν η διατομη επαρκει για την πλημμυρικη παροχη...(οπως την υπολογισεις αυτη...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.