Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν.4951/22: Προέγκριση οικοδομικών άδειων, διαδικασία ελέγχου άδειας και άλλες διατάξεις


Engineer

Recommended Posts

34 λεπτά πριν, CHRISTINE_VAS said:

καλημέρα, καλή εβδομάδα

Είναι σε ισχύ ο Ν.4951/22 , σωστα;

Κανονικότατα ! Τουλάχιστον για τη βεβαίωση όρων δόμησης έτοιμο ειναι το σύστημα .
 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια οικοδομική άδεια κατηγορίας 1 και θέλω να κάνω αναθεώρηση.
Επιλέγω βεβαίωση όρων δόμησης αρθ. 38 παρ. 2 ν.4495/2017 και μετά θα γίνει η αναθεώρηση?
Η άλλη επιλογή που μου δίνει το σύστημα του ΤΕΕ είναι προέγκριση για αναθεώρηση οικοδομικής αδείας (ν.4759/2020)
Με έχει μπερδέψει η ανακοίνωση του ΤΕΕ 03/08/2022 – Προσαρμογή του «e-Άδειες» στις διατάξεις του Ν. 4951/2022

 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, sidvicious10 said:

Καλησπέρα. Έχω μια οικοδομική άδεια κατηγορίας 1 και θέλω να κάνω αναθεώρηση.
Επιλέγω βεβαίωση όρων δόμησης αρθ. 38 παρ. 2 ν.4495/2017 και μετά θα γίνει η αναθεώρηση?
Η άλλη επιλογή που μου δίνει το σύστημα του ΤΕΕ είναι προέγκριση για αναθεώρηση οικοδομικής αδείας (ν.4759/2020)
Με έχει μπερδέψει η ανακοίνωση του ΤΕΕ 03/08/2022 – Προσαρμογή του «e-Άδειες» στις διατάξεις του Ν. 4951/2022

 

Για αναθεώρηση οικοδομικής άδειας έχεις δυο δρόμους που μπορείς να ακολουθήσεις .

1. Βεβαίωση όρων δόμηση και μετά αναθεώρηση 

2. Προέγκριση και μετά αναθεώρηση 

Ακολουθείς το δρόμο που σε συμφέρει περισσότερο . Προσωπικά αποφεύγω πλέον τις προεγκρίσεις όσο μπορώ και πηγαίνω με βεβαίωση όρων δόμησης .

 

Τσέκαρε πάντως αν αλλάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη με την αναθεώρηση , γιατί αν δεν αλλάζουν η διαδικασία είναι ακόμα πιο γρήγορη .

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αλλάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη. Θα πάω με βεβαίωση ορvν δόμησης να δω πως λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, η ΥΔΟΜ Αθήνας (Σωκράτους 57) "παγώνει" την διαδικασία για την Βεβαίωση Όρων Δόμησης του αρθ. 38§2 ν.4495/2017 για άδειες κατηγορίας 3. Σε δική μου αίτηση από τις 11-10-22 η οποία για ένα μήνα έμεινε στο στάδιο ελέγχου, με ενημέρωσε η μηχανικός που την είχε χρεωθεί, ότι υπάρχει απόφαση της ΥΔΟΜ η οποία θα κοινοποιηθεί στο υπουργείο και το ΤΕΕ,  για μη έκδοση της παραπάνω έγκρισης λόγω συνυπαιτιότητας των μηχανικών της ΥΔΟΜ σε περίπτωση αναληθών στοιχείων που υποβάλλει ο ιδιώτης μηχανικός. Το πρόβλημα έχει προκύψει με τις αλλαγές του Ν.4951/22 (4-7-22). Μήπως έχει κάποιος συννάδελφος αντίστοιχη ενημέρωση από άλλες ΥΔΟΜ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.