Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

Σε αγροτεμάχιο που βρίσκεται σε περιόχη στην οποία  δεν είναι σε λειτουργία το κτηματολόγιο(είναι σε στάδιο προανάρτησης), εντός του τεμαχίου βρίσκεται πυλώνας υψηλής τάσης.
Για την δημιουργία του αρχείου dxf θα ήθελα να ρωτήσω αν και πως απεικονίζεται ο πυλώνας υψηλής τάσης μόνο το περίγραμμα ή και τα όρια εναέριας δουλείας ;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτοί οι πυλώνες είναι 9x9 ή 10x10. Πρέπει να μιλήσεις και με τον υπεύθυνο του ΑΔΜΗΕ της περιοχής σου, για να σου πει τι μέγεθος είναι και το βαρύκεντρό του.

Από εκεί και πέρα μετράς και εσύ στο πεδίο την κάλυψή του.

Επίσης, μπορεί να σου στείλει και τα όρια της δουλείας, δίνοντάς σου και το κέντρο του προηγούμενου και του επόμενου πυλώνα, καθώς και το ΦΕΚ που το συνοδεύει. Πρόσεξε γιατί πρόσφατα για πρώτη φορά είδα μεταβλητό πλάτος εναέριας δουλείας σε πυλώνες.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα στην ομάδα.

Έχει τύχει σε κανέναν μέσα σε ένα πολύγωνο (ΚΑΕΚ) να υπάρχει άλλο πολύγωνο (ΚΑΕΚ) . Συντάσσω ένα ΔΓΜ για διόρθωση ορίων και στη περίπτωση μου μέσα στα γήπεδο μου βρίσκεται πυλώνας υψηλής τάσης ο οποίος έχει άλλο ΚΑΕΚ. Το πρόβλημα μου είναι σχεδιαστικά πως δείχνω με Polyline τα όρια του γηπέδου μου χωρίς να συμπεριλάβω τον πυλώνα .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζεις με topo_prop, dgm_prop_final, pst_kaek, bound_impl/unimpl και ό,τι άλλο, και τις 2 ιδιοκτησίες (δική σου και πυλώνα) όπως θα έκανες με κάθε ιδιοκτησία σε κάθε άλλη περίπτωση.

Απλά στο 3ο βήμα, όταν θα αναγράφει τα εμβαδά, θα διορθώσεις το εμβαδόντης δικής σου ιδιοκτησίας και θα βάλεις το εμβαδόν του εξωτερικού πολυγώνου μείον το εμβαδόν της νησίδας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 12/7/2022 at 9:44 ΠΜ, angusmacgyver said:

Σχεδιάζεις με topo_prop, dgm_prop_final, pst_kaek, bound_impl/unimpl και ό,τι άλλο, και τις 2 ιδιοκτησίες (δική σου και πυλώνα) όπως θα έκανες με κάθε ιδιοκτησία σε κάθε άλλη περίπτωση.

Απλά στο 3ο βήμα, όταν θα αναγράφει τα εμβαδά, θα διορθώσεις το εμβαδόντης δικής σου ιδιοκτησίας και θα βάλεις το εμβαδόν του εξωτερικού πολυγώνου μείον το εμβαδόν της νησίδας.

Συνάδελφε κάνω την διαδικασία όπως αναφέρεις και μου βγάζει σφάλμα.

Συγκεκριμένα στην καρτέλα "Στοιχεία γεωτεμαχίων" έχει 2 εγγραφές στο topo_prop. Σβήνω την απαλλοτρίωση του πυλώνα και κρατάω της ιδιοκτησίας μου, της οποίας κιόλας το εμβαδόν είναι το σωστό μετά την αφαίρεση της απαλλοτρίωσης.

Στον έλεγχο πληρότητας - υποβολή όμως μου βγάζει σφάλμα  

Πρόεκυψε σφάλμα στην παραγωγή του Αποδεικτικού υποβολής

 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, papathvas said:

Πρόεκυψε σφάλμα στην παραγωγή του Αποδεικτικού υποβολής

Αυτό είναι σφάλμα του συστήματος, όχι της διαδικασίας. Προσπάθησε ξανά αργότερα.

Απ'ότι είδα, δε λειτουργεί αυτή τη στιγμή το maps.gov.gr.  Πιθανώς να έχουν πέσει πάλι τα συστήματα της Κτηματολόγιο.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.