Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεγάλο μήκος σωλήνα αποχέτευσης κουζίνας


Panos Smith

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μεταφέρω την κουζίνα στο σαλόνι όπως φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω. Ουσιαστικά αντί για την πράσινη αποχέτευση θα ήθελα να γίνει η κόκκινη (λογικά η κόκκινη αποχέτευση θα πρέπει να γίνει εσωτερικά. Την έβγαλα από έξω για να είναι πιο διακριτή).

Για τον λόγο αυτό φώναξα υδραυλικό και τον ρώτησα αν γίνεται και μου είπε ότι καλό είναι να μη τα πειράξω και να τα αφήσω όπως είναι. Ακόμα μου ανέφερε ότι, θα μπορούσε να γίνει αν παρέμβουμε με σκαλωσιά στην εξωτερική αποχέτευση του σωλήνα της πολυκατοικίας. Γενικά το νόημα ήταν να μη πειράξω τίποτα από τα υδραυλικά και να τα αφήσω εκεί που είναι τώρα. 

Ξέρω ότι δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με τον άνθρωπο αλλά θα ήθελα ακόμη μια γνώμη γιατί πραγματικά θα μου άρεσε αυτή η αλλαγή. 

Οι διαστάσεις του σχεδίου είναι πραγματικές αλλά δε γνωρίζω το ύψος του πατώματος. Αυτό είναι απο μάρμαρο, οπότε πρέπει να έχει κάποιο ύψος. 

Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να γίνει αυτό που θέλω χωρίς να υπάρξουν παρεμβάσεις-τροποποιήσεις στην κοινόχρηστη αποχέτευση;

Ακόμη η αντλία που αναφέρεται σε αυτό το άρθρο είναι λύση που μπαίνει σε διαμέρισμα ή αποφεύγεται λόγω θορύβου ή οσμών; 

 

Στιγμιότυπο 2022-07-10, 12.22.19 πμ.png

Edited by Panos Smith
αλλαγή φωτογραφίας
Link to comment
Share on other sites

Να στρίψετε το νεροχύτη 90ο, ώστε να μπει κάτω από το παράθυρο, το έχετε σκεφτεί?

Έτσι θα ήταν ευκολότερο και πολύ καλύτερο για την απορροή!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, επειδή έχουμε επέμβαση σε κοινόχρηστο χώρο (και κοινόχρηστο δίκτυο) , θα πρέπει να εξασφαλιστεί η σύμφωνη γνώμη της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουν να πάρουμε και την κλίση του τοίχου και να γίνει εσωτερικά. Σε πολυκατοικία του 70’ ρισκάρεις να ακουμπήσεις σωλήνα στο εξωτερικό του τοίχου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα στήριξης ενός σωλήνα PVC Φ50.

Πολύ μεγαλύτερο ρίσκο, φασαρία και κόστος το σκάψιμο του τοίχου.

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τι κίνδυνο έχει το σκάψιμο του τοίχου. τύπου μη βρούμε κολώνα ή θέμα στατικότητας του τοίχου; 

Γιατί διαφορετικά, επειδή το σπίτι είναι στον 4ο όροφο θα θέλει και καμία σκαλωσιά για να κάνει αυτή την προσθήκη του σωλήνα εξωτερικά, οπότε μεγαλύτερη ταλαιπωρία και κόστος.

Αν για κάποιο λόγο υπάρχει κίνδυνος για την στατικότητα του τοίχου ή κάτι που δε μπορώ να αναγνωρίσω, μήπως θα βόλευε καλύτερα να μπεί η σωλήνα κολλητά στον τοίχο και να κρυφτεί με τα ντουλάπια της κουζίνας (τύπου να γίνει 5-10 πόντους μεγαλύτερος και πιο μπροστά ο πάγκος σε εκείνο το σημείο) και στο σημείο που θα περάσει την κουζίνα να κρυφτεί με γυψοσανίδα; Έτσι δεν γλυτώνουμε πολύ κόπο και κόστος; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Panos Smith said:

Δε μπορώ να καταλάβω τι κίνδυνο έχει το σκάψιμο του τοίχου. τύπου μη βρούμε κολώνα ή θέμα στατικότητας του τοίχου; 

Γιατί διαφορετικά, επειδή το σπίτι είναι στον 4ο όροφο θα θέλει και καμία σκαλωσιά για να κάνει αυτή την προσθήκη του σωλήνα εξωτερικά, οπότε μεγαλύτερη ταλαιπωρία και κόστος.

Αν για κάποιο λόγο υπάρχει κίνδυνος για την στατικότητα του τοίχου ή κάτι που δε μπορώ να αναγνωρίσω, μήπως θα βόλευε καλύτερα να μπεί η σωλήνα κολλητά στον τοίχο και να κρυφτεί με τα ντουλάπια της κουζίνας (τύπου να γίνει 5-10 πόντους μεγαλύτερος και πιο μπροστά ο πάγκος σε εκείνο το σημείο) και στο σημείο που θα περάσει την κουζίνα να κρυφτεί με γυψοσανίδα; Έτσι δεν γλυτώνουμε πολύ κόπο και κόστος; 

Επειδή έχω κάνει κάτι τέτοια στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι περισσότερο κόστος θα έχει η λύση η εσωτερική. Για φασαρία τσαπατσουλια κα επίσης δεν το συζητώ η εσωτερικη λύση απείρως περισσότερα.

Λογικά γίνονται και τα δύο . Και όπως έλεγε και ο Βούρος ... εσύ αποφασίζεις 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.