Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Σε Ο.Ι. που δεν έχει εκδοθεί Η.Τ.. Είναι να εκδόσω ΕΕΔΜΚ που περιλαμβάνει επίβλεψη για ικριώματα. Η διαδικασία είναι έκδοση ΕΕΔΜΚ και εντός 4 μηνών από την εκτέλεση εργασιών έκδοση Η.Τ.; η δεν είναι υποχρεωτική η έκδοση Η.Τ. γιατί το αρ. 4 ΦΕΚ 334Β/2021 αναφέρεται σε ενημέρωση στοιχείων Η.Τ..

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Στις ημερίδες του ΤΕΕ είχαν πει ότι δεν απαιτείται ΗΤΚ για τις ΕΕΔΜΚ. Εξυπακούεται ότι όταν θα συνταχθεί ΗΤΚ θα την συμπεριλάβεις την ΕΕΔΜΚ στις πράξεις που θα καταχωρήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Kαλησπέρα σε όλους...διάβασα αρκετά στο φόρουμ και το επαναφέρω γιατί κατά τη γνώμη μου, δεν έχει δοθεί κάποια ξεκάθαρη απάντηση μέχρι σήμερα. Επιθυμώ να βγάλω με ΕΕΜΚ για διαχωρισμό κατοικίας σε 2 και τροποποίηση όψης (αλλαγή πόρτας σε παράθυρο). Άλλοι συνάδελφοι λένε ότι εντός 4 μηνών απαιτείται να εκδοθεί ταυτότητα. Άλλοι λένε ότι σε ΕΕΜΚ θα απαιτηθεί να εκδοθεί ταυτότητα μετά την ΕΕΜΚ, μόνο για εργασίες που έχουν επίβλεψη. Άλλοι λένε ότι απαιτείται η ενημέρωση της ταυτότητας μόνο αν υπάρχει ήδη ταυτότητα της εν λόγω ιδιοκτησίας. Εν τέλει, τι πρέπει να κάνουμε; Ήθελα πολύ να ακούσω την τρέχουσα άποψη συναδέλφων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου στην περίπτωση που περιγράφεις απαιτείται μετά την ΕΕΔΜΚ, γιατί όταν δεν υπάρχει Ταυτότητα στο ακίνητο όπου οι διατάξεις μιλάνε για ενημέρωση προφανώς εννοούν σύνταξη. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, nzerman said:

Κατά την άποψη μου στην περίπτωση που περιγράφεις απαιτείται μετά την ΕΕΔΜΚ, γιατί όταν δεν υπάρχει Ταυτότητα στο ακίνητο όπου οι διατάξεις μιλάνε για ενημέρωση προφανώς εννοούν σύνταξη. 

Θα μπορούσαν με μία πρόταση να το έχουν αποσαφηνίσει! Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ, μου απάντησαν προφορικά ότι όντως δεν υπάρχει ξεκάθαρη άποψη για το θέμα. 

 

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@HAROUL Αυτό που θυμάμαι από ημερίδες του ΤΕΕ είναι ότι δεν απαιτείται ΗΤΚ λόγω έκδοσης ΕΕΔΜΚ. 

Καλησπέρα @Pavlos33. Και εγώ αυτό είχα καταλάβει, απλά επειδή πέρασε κάποιο διάστημα, σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως έχει πορκύψει κάποια οδηγία κλπ. Όπως έγραψα και παραπάνω μίλησα και με το ΤΕΕ και μου απάντησαν προφορικά ότι όντως δεν υπάρχει ξεκάθαρη άποψη για το θέμα. Οπότε αν κάποιος την κάνει καλά θα κάνει (και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο), αν πάλι δεν κάνει  ΗΤΚ, μπορεί να υποστηρίξει για ποιον λόγο δεν την έκανε.  

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ, απ' ότι λένε (στα σεμινάρια για ΗΤΚ τουλάχιστον), Ταυτότητα απαιτείται όταν αλλάζουν τα κτιριολογικά μεγέθη του ακινήτου. Στην ερώτηση τι εστί «κτιριολογικά μεγέθη», η απάντηση ήταν λίγο πολύ «οι εργασίες που πιάνει το μάτι σου». Δηλαδή, για μια πέργκολα απαιτείται Ταυτότητα ενώ για την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης όχι.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Pavlos33 said:

...... δεν απαιτείται ΗΤΚ λόγω έκδοσης ΕΕΔΜΚ. 

Ορθώς!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2022 at 7:10 ΜΜ, HAROUL said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Kαλησπέρα σε όλους...διάβασα αρκετά στο φόρουμ και το επαναφέρω γιατί κατά τη γνώμη μου, δεν έχει δοθεί κάποια ξεκάθαρη απάντηση μέχρι σήμερα. Επιθυμώ να βγάλω με ΕΕΜΚ για διαχωρισμό κατοικίας σε 2 και τροποποίηση όψης (αλλαγή πόρτας σε παράθυρο). Άλλοι συνάδελφοι λένε ότι εντός 4 μηνών απαιτείται να εκδοθεί ταυτότητα. Άλλοι λένε ότι σε ΕΕΜΚ θα απαιτηθεί να εκδοθεί ταυτότητα μετά την ΕΕΜΚ, μόνο για εργασίες που έχουν επίβλεψη. Άλλοι λένε ότι απαιτείται η ενημέρωση της ταυτότητας μόνο αν υπάρχει ήδη ταυτότητα της εν λόγω ιδιοκτησίας. Εν τέλει, τι πρέπει να κάνουμε; Ήθελα πολύ να ακούσω την τρέχουσα άποψη συναδέλφων.

Επειδή μίλησες για διαχωρισμό, έχε υπόψη σου ότι το ΤΕΕ μας θεωρεί τις ΟΙ ως κτιριολογικό μέγεθος ...

(στα πλαίσια της αμέριστης υποστήριξης μας προς τον συμπαθή κλάδο των συμβολαιογράφων).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαράζι το έχω να δω κάπου τον ορισμό του "κτιριολογικού μεγέθους" αλλά και αφού τον δω ( Ω Θεέ των Νομοθετών....), ο νόμος μιλάει για ενημέρωση ΗΤΚ άρα αν υπάρχει μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών (Δ/Κ/Ο) και κτιριολογικών(????) μεγεθών και υπάρχει ΗΤΚ, αυτή πρέπει να ενημερωθεί..... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.