Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Σε ταυτότητα που έχω ήδη οριστικοποιήσει εκ παραδρομής έγραφα λάθος εμβαδόν γηπέδου με αποτέλεσμα η συμβολαιογράφος να θέλει νέα ταυτότητα. Υπάρχει τρόπος να διορθώσω την υπάρχουσα χωρίς να εκδώσω νέα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δες το manual για τροποποίηση της... Δεν έχει νέα.

Και με  κάθε καλή διάθεση... Επειδή γίνονται συμβόλαια με τις πράξεις μας, κάνε έστω μια ανάγνωση του, αφιέρωσε και χρόνο για 2-3 παρουσιάσεις...

Και επιβεβαίωσε ότι έχεις δικαίωμα σύνταξης ΗΤΚ! 

Edited by jbosdas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ εκδίδουμε νέα ... πάντα τροποποιούμε την υπάρχουσα, είτε είναι δική μας είτε άλλου.

τα βήματα είναι τα εξής: 
1. Ανάθεση από τον ιδιοκτήτη με υπεύθυνη δήλωση και γνήσιο υπογραφής, αφού αποδεχτεί την προσφορά εργασίας.
2. πλατφόρμα ΤΕΕ >Ταυτότητα Κτιρίου > Μητρώο Ταυτότητας Κτιρίου - Εισαγωγή Καταχωρίσεων > Αναζήτηση και εύρεση ακινήτου > Επιλογή ακινήτου > Διαχείριση Ιδιοκτησιών Οικοπέδου/γηπέδου > Επιλογή ιδιοκτησίας  > Δεξί κλικ > Δημιουργία τροποποιητικής καταχώρισης Ιδιοκτησίας
3. Εισαγωγή υπεύθυνης δήλωση εξουσιοδότησης.
4. Αλλαγή στοιχείων ιδιοκτησίας και οικοπέδου.
6. Έκδοση νέου πιστοποιητικού πληρότητας χωρίς να πειράξεις την ημερομηνία αυτοψίας. 

Καλή επιτυχία

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι δοκιμαστικές εγγραφές που κάναμε αρχικά για την εξοικείωση με την ταυτότητα

υπάρχει δυνατότητα διαγραφής τους;

Μήπως με αίτημα στο ΤΕΕ μπορούν να τις αρχειοθετήσουν, ώστε να μην τις έχουμε μπροστά μας;

Link to comment
Share on other sites

Συντάσσω Η.Τ για ακίνητο με Α ΚΑΕΚ για οικόπεδο με 8 κάθετες.

Πατώντας  οριστική υποβολή μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

image.png.188f3d0e74762461f487a4413f0b4dfe.png

Σε αναζήτηση του Α ΚΑΕΚ από το Πανελλαδικό ΜΗΤΡΩΟ Η.Τ μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

image.png.8e5109458117b22a9152e58d93f8ad34.png

Ψάχνοντας την οριστικοποιημένη του συνάδελφου διαπίστωσα ότι αφορά κοντινό οικόπεδο με πράγματι 7 κάθετες και με άλλο εμβαδό  

Δηλαδή ο συνάδελφος έκανε το εξής χονδροειδές σφάλμα

Έβαλε στο οικόπεδο τον δικό μου Α ΚΑΕΚ αλλά στην οριζόντια ένα άλλο ΚΑΕΚ Β (ενώ είναι γνωστό ότι το Β ΚΑΕΚ διαφέρει μόνο μετά τις /../..)

Το ερώτημά μου είναι εγώ θα έχω πρόβλημα στην οριστικοποίηση της Η.Τ ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν ο συνάδελφος έβαλε μόνο λάθος ΚΑΕΚ ή  και γεωχωρικά έχει περιγράψει το δικό σου οικόπεδο. Αν το ζήτημα αφορά μόνο το ΚΑΕΚ ενώ το οικόπεδο που ο συνάδελφος έχει καταχωρήσει το δικό σου καεκ είναι διαφορετικό, τότε δεν ασχολείσαι, διότι έχεις εσύ δημιουργήσει εξ αρχής το οικόπεδο με τα σωστά στοιχεία, μέσα στο οποίο θα στηθούν οι ιδιοκτησίες. Ο συνάδελφος οφείλει να κάνει τροποποίηση στην δική του ΗΤΚ. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Διαπιστώνω ότι στην εισαγωγή νέου οικοπέδου δεν υπάρχουν όλες οι περιφερειακές ενότητες και οι δήμοι της χώρας

Εγώ π.χ. θέλω να εισάγω δήμο Αιγιάλειας στην Πελοπόννησο.

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία για να εισάγω αυτό που με ενδιαφέρει;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, Π.Ε Αχαίας και μετά θα πας στο Δήμο και θα στο βγάλει. 

2022-10-09_12-33-11.jpg

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.