Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπασμένα Φωτοβολταϊκά Πλαίσια


nick8

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έχω κάποια φωτοβολταϊκά πλαίσια, τα οποία κάποια έχουν ρωγμές και κάποια άλλα έχουν σπασίματα τοπικά.

Θέλω να τα εγκαταστήσω σε ένα υπόστεγο λαμαρίνας που έχω στην οικία μου και σκεφτόμουν για να τα θωρακίσω, να τους κάνω σημειακές επικαλύψεις με ένα υγρό γυαλί, το οποίο δεν κιτρινίζει με την έκθεση στον ήλιο.

Τι άποψη έχετε για την ιδέα μου?

Πιστεύετε ότι μπορεί να προκληθούν περαιτέρω φθορές στο μέλλον ή να έχω προβλήματα με τον inverter και να μου αναγνωρίζει σφάλματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ με σπασμένο "τζάμι" δεν "επισκευάζονται" και πρέπει να οδηγούνται προς ανακύκλωση.

Μάλιστα, υπό συνθήκες, μπορεί να οδηγήσουν σε ηλεκτροπληξία.

Και σίγουρα ο ινβέρτερ θα οδηγείται τις ημέρες με αυξημένη υγρασία σε διακοπή λειτουργίας λόγω μειωμένου Riso.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πιστοποίηση η επικάλυψη,ότι ΔΕΝ εμποδίζει την πλήρη διέλευση του φωτός. Διαφορετικά θα σκιάζει τις κυψέλες (υψηλότερες θερμοκρασίες& καταστροφή τους, χαμηλότερες παραγωγές κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία που θα έχει εγκλωβιστεί μέσα θα δημιουργήσει προβλήματα αντίσταση μόνωσης.

Με τα ρεύματα και ειδικά συνεχούς ρεύματος με σχεδον 800 VDC δεν πρέπει να παίζουμε. 

Edited by Bill22
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζω να τα χρησιμοποιήσω σε συστοιχίες των 6 πάνελ, οπότε η τάση Voc δεν πρόκειται να είναι πάνω από 270 V.

Επιπλέον, αναφέρομαι σε πάνελ διπλής όψεως, όπου τα σπασίματα είναι τοπικά, μη διαμπερή, κατά κύριο λόγο είναι στην πίσω πλευρά και δεν έχουν άμεση επαφή με τον ήλιο.

Απ΄ότι έχω δει τα συγκεκριμένα πάνελ εσωτερικά του γυαλιού έχουν επιπλέον επίστρωση με κάποιο υλικό σαν μεμβράνη για την περαιτέρω προστασία των κυψελών.

Τα φωτοβολταϊκά είναι αχρησιμοποίητα και μέχρι στιγμής δεν έχουν τοποθετηθεί οπότε δεν θα έχουν προλάβει να επηρεαστούν από καιρικές συνθήκες ακόμα.

Όσον αφορά το alert για το Riso του inverter είναι ρυθμιζόμενο από 0,02 ΜΩ-1,5 ΜΩ, σε περίπτωση που βάλω την χαμηλότερη δυνατή τιμή (20 KΩ) για ανίχνευση σφάλματος, πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα?

Edited by nick8
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ασχοληθεί ξανά με φωτοβολταϊκα?

3 ώρες πριν, nick8 said:

Όσον αφορά το alert για το Riso του inverter είναι ρυθμιζόμενο από 0,02 ΜΩ-1,5 ΜΩ, σε περίπτωση που βάλω την χαμηλότερη δυνατή τιμή (20 KΩ) για ανίχνευση σφάλματος, πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα?

Δηλαδή αν κατεβάσεις την αντίσταση μόνωσης θα λύσεις το πρόβλημα ασφαλείας? Επίσης σε 20 kΩ  Riso o  inverter πόσο θα αντέξει (αν βέβαια υπάρχει inverter που να δέχεται τόσο χαμηλή τιμή)

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με το κομμάτι της μελέτης αλλά όχι της λειτουργίας φωτοβολταϊκών πάρκων. 

Οικιακή εγκατάσταση πρώτη φορά σκοπεύω να κάνω, όσον αφορά  το ερώτημα σχετικά με την αντίσταση μόνωσης, οι inverter της Ηuawei έχουν τη δυνατότητα παραμετροποίησης των alarm της αντίστασης μόνωσης από 0,02 ΜΩ-1,5 ΜΩ, και προφανώς σου δίνεται αυτή η δυνατότητα για να ελαχιστοποιήσεις τα λανθασμένα σφάλματα λόγω των καιρικών συνθήκων, εξασφαλίζοντας όμως την ασφάλεια του συστήματος.

Τί εννοείς  με το 20 kΩ  Riso o  inverter πόσο θα αντέξει? Τίθεται κάποιο θέμα με την διάρκεια ζωής του inverter και το Riso?

Edited by nick8
Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2022 at 3:58 ΜΜ, nick8 said:

Τί εννοείς  με το 20 kΩ  Riso o  inverter πόσο θα αντέξει? Τίθεται κάποιο θέμα με την διάρκεια ζωής του inverter και το Riso?

 

Όταν θα πας με ένα πολυμετρο και μετρήσεις τάση ως προς τη γη κάποιες δεκάδες Volt θα το θεωρήσεις ασφαλές?

Γτ μπορεί μετά από μια δύο ώρες να κουμπώνει ο inverter αν θα βελτιώνεται η αντίσταση μόνωσης. 

Εγω από τα λίγα που ξέρω,  όταν υπάρχει πρόβλημα μόνωσης το διορθώνουμε.  Δεν μειώνουμε τα R iso του inverter.

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.