Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων


2005

Recommended Posts

19 ώρες πριν, papawaigos said:

 Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για άδεια σε εκτός οικισμού και μάλιστα σε περιοχή ΝΑΤURA.

Σε περιοχή ΝΑΤURA επιτρέπονται πάρκιν αυτοκινήτων ?

Έχεις πάρει χρήση γης για τη συγκεκριμένη θέση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σχετικά με "μικρό" ανοικτό χώρο στάθμευσης εντός σχεδίου έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι:

- απαιτείται έκδοση άδειας για την κατασκευή του οικίσκου (με wc) και των λοιπών εργασιών όπως ασφαλτόστρωση και περιτοίχιση οικοπέδου.

- κατά την έκδοση της άδειας ελέγχεται η φύτευση, οπότε πρέπει να προβλεφθεί στην κάτοψη.

- δεν απαιτείται διαγράμμιση στην περίπτωση που έχουμε υπαλλήλους να παρκάρουν τα αυτοκίνητα.

συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, διαβαζοντας τα παραπανω και προσθέτωντας το δικό μου πρόβλημα.

Εχω ενα σπιτι του 1930, του οποίου ο μαντρότοιχος συνορεύει με υπαίθριο σταθμό παρκινγκ. Ο σταθμός παρκινκγ έγινε πριν 3 χρόνια περίπου και τον τελευταίο χρόνο το σπιτι εχει προβλημα με νερο που μπαινει απο τον μαντροτοιχο και σιγα σιγα διαβρωνει το σπιτι. Το παρκινγκ ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο απο το επιπεδο της αυλης του σπιτιου , λογω φυσικής κλίσης (και παλια που ηταν περιβολι το ιδιο ισχυε, δηλαδη, στα υψομετρα αλλα το νερο σταγγιζοταν φυσικα στο χωμα) . Ο ιδιοκτητης του παρκινγκ εχει ασφαλτοστρωσει ολο το οικοπεδο και εχει δωσει και μια επιπλεον κλιση στα νερα τονίζοντας την ηδη ισχυουσα. Σε σχετικη μας διένεξη δεν καταλαβαινει οτι σιγα σιγα με αυτο τον τροπο θα καταστραφει το δικό μας σπιτι, καθως το νερο ερχεται ολο στο δικό μας ακινητο. Επιτρεπεται να ασφαλτοστρωθεί ΟΛΟ το οικοπεδο ; Η τοπικη πολεοδομία μου ανεφερε οτι ο κανονισμος αφορα κτηρια και ισως και να επιτρεπεται. Για οποιαδηποτε δικη μου διαφωνία λοιπον σε αυτο το ζητημα ειναι θεμα αστικου δικαιου και θα πρεπει να βρω το δικιο μου με δικηγόρους. Γνωριζει καποιΟς κατι ; Έχει κάποια γνωμη ; 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

θα πας στον δικηγορο σου

δικαιουσαι να μην δεχεσαι τα δικα του νερα

και υποχρεουται να λαβει αμεσα μετρα προκειμενου να μην βλάπτεται  η κυριοτητα σου.

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Theano Tsonona said:

.Επιτρεπεται να ασφαλτοστρωθεί ΟΛΟ το οικοπεδο ; Ναι το προβλέπει η διαδικασία αδειοδότησης απο την δ/νση Μςταφορών.Η τοπικη πολεοδομία μου ανεφερε οτι ο κανονισμος αφορα κτηρια και ισως και να επιτρεπεται. Η πολεοδομία δεν είναι αρμόδια για τέτοια θέματα αλλά η δ/νση Μεταφορών της περιφέρειας που βρίσκεται το γήπεδο /οικόπεδο και εκδίδει την άδεια λειτουργίας. Σαν πρώτο βήμα (αφού αφορά το σπίτι σου) πήγαινε εκει (δ/νση Μεταφορών) και πάρε αντίγραφα (σχέδια/μελέτες) για να δείς πως και με τι προϋποθέσεις έχει εκδοθεί η άδεια .. εκεί θα δείς τι έχουν υποβληθεί και τι έχουν υλοποιήσει. 

Στη συνεχεια μιλάς με δικηγόρο όπως ορθά ανέφερε ο @dimitris GM

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dib said:

Στη συνεχεια μιλάς με δικηγόρο όπως ορθά ανέφερε ο @dimitris GM

 

 

10 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα πας στον δικηγορο σου

δικαιουσαι να μην δεχεσαι τα δικα του νερα

και υποχρεουται να λαβει αμεσα μετρα προκειμενου να μην βλάπτεται  η κυριοτητα σου.

ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπερα,

 

ξεθαβω το παρον νημα καθως δε βρισκω αλλο σχετικο με υπαιθριους χωρους σταθμευσης. 

 

Σε σχεση με οσα αναφερονται εδω, υπαρχει μεταγενεστερα το ΦΕΚ 2021 (το επισυναπτω για οποιον ενδιαφερεται) για τα δικαιολογητικα αδειας λειτουργιας υπαιθριου χωρου σταθμευσης. 

Εχω περιπτωση μεγαλου οικοπεδου (1 στρεμμα) εντος σχεδιου σε προαστιο της Αθηνας, για δημιουργια υπαιθριου χωρου σταθμευσης - αγνωστο ακομα αν θα ειναι με υπαλληλο ή οχι.

Ερωτησεις:

 

1. Δεν εχω καταλαβει αν απαιτειται αδεια δομησης για την ασφαλτοστρωση και οποιες αλλες υποστηρικτικες εργασιες ή με καποια ΕΕΔΜΚ καθαριζουμε (ποια ομως; δε βλεπω καμια που να συγκλινει)

2. Εγκριση κυκλοφοριακης συνδεσης. Στο ΦΕΚ παραπεμπει σε Β.Δ. του...1970. Δεν εχει αλλαξει απο τοτε; και ποια η διαδικασια για την εγκριση; θα πρεπει να παω στο υπουργειο μεταφορων/συγκοινωνιων ή υπαρχει καπου η διαδικασια και τα δικαιολογητικα;

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.