Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων


2005

Recommended Posts

Η αρμόδια υπηρεσία για την έκδοση άδειας λειτουργίας υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων είναι η Διεύθυνση Μεταφορών και για την άδεια εισόδου - εξόδου η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου στον οποίο ανήκει το οικόπεδο.

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Από την Πολεοδομία μου είπαν ότι απαιτείται έγκριση-άδεια δόμησης για δέσμευση θέσεων στάθμευσης. Δεν ξέρω αν στην περίπτωση ιδιωτικής ενοικίασης τίθεται θέμα Διεύθυνσης Μεταφορών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσων αφορά σε υπαίθριο σταθμό που η εξυπηρέτηση θα γίνεται από υπαλλήλους, στην διεύθυνση μεταφορών στη Λάρισα μου είπαν πως όπως και να έχει χρειάζεται να ακολουθήσω ένα από τα σκαριφήματα του Π.Δ 455/76.Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο νόμο λέει πως δεν χρειάζεται διαγράμμιση, γιατί στο Ν. 2801/2000 πέρα από την κατάργηση των 20 τ.μ ανά αυτοκίνητο δεν είδα κάτι άλλο και έχω κολλήσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε στάθμευση από υπαλλήλους δεν υπάρχει καμία διαγράμμιση, υπάρχουν μόνο τα 20 τ.μ. ανά αυτοκίνητο. Αυτή είναι η σαφής απάντηση που μου δώσανε κάποτε από τη Διεύθυνση Μεταφορών της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 6 του Ν. 2801/2000 αναφέρει ρητά μόνο για τα 10 τ.μ. ανά αυτοκίνητο. Σε ποιόν νόμο φαίνεται ότι δεν χρειάζεται συγκεκριμένη διάταξη σε σταθμό με υπαλλήλους; γιατί η υπάλληλος μου ζητάει διαγράμμιση και δεν μπορώ να της αποδείξω το αντίθετο.Και το θέμα είναι ότι ο πελάτης θα βάλει υπαλλήλους για αυτό ακριβώς τον λόγο.Για να κερδίσει θέσεις λόγω του περίεργου σχήματος του οικοπέδου και είναι κρίμα να μπει σε τζάμπα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο που ισχυει ειναι το αρθρο 6 παρ. 9 του ν 2801/2000

και εχει ως εξης

 

" Στους υπαίθριους σταθμούς αυτοκινήτων όπου η στάθμευση εξυπηρετείται από υπαλλήλους, η ωφέλιμη χωρητικότητα του σταθμού, σ

υνυπολογιζομένων και των απαραίτητων διαδρόμων, κ.λπ. ορίζεται σε 10 τ.μ. ανά αυτοκίνητο. "

 

Δεν εχει αλλαξει μεχρι σημερα

 

Θα της υποβαλλεις την αίτηση σου και τα εγγραφα σου.

 

Να σου απαντησει εγγραφως "πού στηριζει" τις αντιρησεις της

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimitri, έτσι όπως το ξαναείδα, το αρθρο 6 παρ. 9 του ν 2801/2000 αντικαθιστά ουσιαστικά το άρθρο 27 παρ. 3 του Π.Δ. 455/76. Όμως απ'ότι καταλαβαίνω, τα υπόλοιπα άρθρα του Π.Δ συνεχίζουν να ισχύουν και ειδικά το άρθρο 7 παρ. γ-δ που αφορά στη διάταξη των θέσεων. Εκτός και δεν το καταλαβαίνω καλά. Δεν είναι έτσι; ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι

αυτο το αρθρ. 6 παρ. 9 του 2801/2000, για τα 10 μ

αντικαθιστα, όπως το ειπες "ουσιαστικα" το 455/76 αρθρ. 28 παρ. 7 που αναφερει 20 μ.

 

Διοτι, ουτε στον 2801 αναγραφει οτι τροποποιει το πδ 455

 

ουτε στο αρθρ. 28 του πδ 455 υπαρχει "αναφορα" οτι τροποποιηθηκε με τον 2801

 

και ειχε δικαιο ο κοκκινος που ειπε για τα 20 τμ.

 

δλδ αν καποιος παρει και διαβασει το πδ 455 βλεπει να υπαρχουν μονον τα "20" τμ.

[για την διαγραμμιση, ενω υπαρχει και αυτη στο 28γ....

και παλι μπορεις να ισχυριστεις οτι ο ν. 2801 οριζει πεντακαθαρα "10 τμ. συνυπολογιζομενων και των διαδρομων"]

δες τα ΠΜ

 

Λογικα, στα 100 τμ. εχεις 10 θεσεις [????]

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αυτό που μου είπε η υπάλληλος είναι πως ακόμα και στου σταθμούς που είναι με εξυπηρέτηση υπαλλήλων, δεν πρέπει να αφήνεις κλειδιά και πρέπει ανά πάσα στιγμή το κάθε αμάξι να μπορεί να φύγει. Για αυτό το λόγω και πρέπει να έχει συγκεκριμένη διάταξη. Και η ερώτηση τότε είναι γιατί να χρειάζονται οι υπάλληλοι; Και λέγοντας εξυπηρέτηση από υπαλλήλους δεν νομίζω ότι εννοούμε μόνο την πληρωμή άλλα κυρίως το παρκάρισμα και το ξεπαρκάρισμα, οπότε προς τί η διαγράμμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.